Conjugation of the Finnish verb 'rypistyä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52/sanoa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rypistyn |
| sinä | rypistyt |
| hän | rypistyy |
| me | rypistymme |
| te | rypistytte |
| he | rypistyvät |
| passive | rypistytään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rypisty |
| sinä | et rypisty |
| hän | ei rypisty |
| me | emme rypisty |
| te | ette rypisty |
| he | eivät rypisty |
| passive | ei rypistytä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rypistyin |
| sinä | rypistyit |
| hän | rypistyi |
| me | rypistyimme |
| te | rypistyitte |
| he | rypistyivät |
| passive | rypistyttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rypistynyt |
| sinä | et rypistynyt |
| hän | ei rypistynyt |
| me | emme rypistyneet |
| te | ette rypistyneet |
| he | eivät rypistyneet |
| passive | ei rypistytty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen rypistynyt |
| sinä | olet rypistynyt |
| hän | on rypistynyt |
| me | olemme rypistyneet |
| te | olette rypistyneet |
| he | ovat rypistyneet |
| passive | on rypistytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole rypistynyt |
| sinä | et ole rypistynyt |
| hän | ei ole rypistynyt |
| me | emme ole rypistyneet |
| te | ette ole rypistyneet |
| he | eivät ole rypistyneet |
| passive | ei ole rypistytty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin rypistynyt |
| sinä | olit rypistynyt |
| hän | oli rypistynyt |
| me | olimme rypistyneet |
| te | olitte rypistyneet |
| he | olivat rypistyneet |
| passive | oli rypistytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut rypistynyt |
| sinä | et ollut rypistynyt |
| hän | ei ollut rypistynyt |
| me | emme olleet rypistyneet |
| te | ette olleet rypistyneet |
| he | eivät olleet rypistyneet |
| passive | ei ollut rypistytty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rypistyisin |
| sinä | rypistyisit |
| hän | rypistyisi |
| me | rypistyisimme |
| te | rypistyisitte |
| he | rypistyisivät |
| passive | rypistyttäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rypistyisi |
| sinä | et rypistyisi |
| hän | ei rypistyisi |
| me | emme rypistyisi |
| te | ette rypistyisi |
| he | eivät rypistyisi |
| passive | ei rypistyttäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin rypistynyt |
| sinä | olisit rypistynyt |
| hän | olisi rypistynyt |
| me | olisimme rypistyneet |
| te | olisitte rypistyneet |
| he | olisivat rypistyneet |
| passive | olisi rypistytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi rypistynyt |
| sinä | et olisi rypistynyt |
| hän | ei olisi rypistynyt |
| me | emme olisi rypistyneet |
| te | ette olisi rypistyneet |
| he | eivät olisi rypistyneet |
| passive | ei olisi rypistytty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | rypisty |
| hän | rypistyköön |
| me | rypistykäämme |
| te | rypistykää |
| he | rypistykööt |
| passive | rypistyttäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä rypisty |
| hän | älköön rypistykö |
| me | älkäämme rypistykö |
| te | älkää rypistykö |
| he | älkööt rypistykö |
| passive | älköön rypistyttäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon rypistynyt |
| he | olkoot rypistyneet |
| passive | olkoon rypistytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko rypistynyt |
| he | älkööt olko rypistyneet |
| passive | älköön olko rypistytty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rypistynen |
| sinä | rypistynet |
| hän | rypistynee |
| me | rypistynemme |
| te | rypistynette |
| he | rypistynevät |
| passive | rypistyttäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rypistyne |
| sinä | et rypistyne |
| hän | ei rypistyne |
| me | emme rypistyne |
| te | ette rypistyne |
| he | eivät rypistyne |
| passive | ei rypistyttäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen rypistynyt |
| sinä | lienet rypistynyt |
| hän | lienee rypistynyt |
| me | lienemme rypistyneet |
| te | lienette rypistyneet |
| he | lienevät rypistyneet |
| passive | lienee rypistytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene rypistynyt |
| sinä | et liene rypistynyt |
| hän | ei liene rypistynyt |
| me | emme liene rypistyneet |
| te | ette liene rypistyneet |
| he | eivät liene rypistyneet |
| passive | ei liene rypistytty |