Conjugation of the Finnish verb 'rypistää'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53/muistaa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rypistän |
| sinä | rypistät |
| hän | rypistää |
| me | rypistämme |
| te | rypistätte |
| he | rypistävät |
| passive | rypistetään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rypistä |
| sinä | et rypistä |
| hän | ei rypistä |
| me | emme rypistä |
| te | ette rypistä |
| he | eivät rypistä |
| passive | ei rypistetä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rypistin |
| sinä | rypistit |
| hän | rypisti |
| me | rypistimme |
| te | rypistitte |
| he | rypistivät |
| passive | rypistettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rypistänyt |
| sinä | et rypistänyt |
| hän | ei rypistänyt |
| me | emme rypistäneet |
| te | ette rypistäneet |
| he | eivät rypistäneet |
| passive | ei rypistetty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen rypistänyt |
| sinä | olet rypistänyt |
| hän | on rypistänyt |
| me | olemme rypistäneet |
| te | olette rypistäneet |
| he | ovat rypistäneet |
| passive | on rypistetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole rypistänyt |
| sinä | et ole rypistänyt |
| hän | ei ole rypistänyt |
| me | emme ole rypistäneet |
| te | ette ole rypistäneet |
| he | eivät ole rypistäneet |
| passive | ei ole rypistetty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin rypistänyt |
| sinä | olit rypistänyt |
| hän | oli rypistänyt |
| me | olimme rypistäneet |
| te | olitte rypistäneet |
| he | olivat rypistäneet |
| passive | oli rypistetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut rypistänyt |
| sinä | et ollut rypistänyt |
| hän | ei ollut rypistänyt |
| me | emme olleet rypistäneet |
| te | ette olleet rypistäneet |
| he | eivät olleet rypistäneet |
| passive | ei ollut rypistetty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rypistäisin |
| sinä | rypistäisit |
| hän | rypistäisi |
| me | rypistäisimme |
| te | rypistäisitte |
| he | rypistäisivät |
| passive | rypistettäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rypistäisi |
| sinä | et rypistäisi |
| hän | ei rypistäisi |
| me | emme rypistäisi |
| te | ette rypistäisi |
| he | eivät rypistäisi |
| passive | ei rypistettäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin rypistänyt |
| sinä | olisit rypistänyt |
| hän | olisi rypistänyt |
| me | olisimme rypistäneet |
| te | olisitte rypistäneet |
| he | olisivat rypistäneet |
| passive | olisi rypistetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi rypistänyt |
| sinä | et olisi rypistänyt |
| hän | ei olisi rypistänyt |
| me | emme olisi rypistäneet |
| te | ette olisi rypistäneet |
| he | eivät olisi rypistäneet |
| passive | ei olisi rypistetty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | rypistä |
| hän | rypistäköön |
| me | rypistäkäämme |
| te | rypistäkää |
| he | rypistäkööt |
| passive | rypistettäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä rypistä |
| hän | älköön rypistäkö |
| me | älkäämme rypistäkö |
| te | älkää rypistäkö |
| he | älkööt rypistäkö |
| passive | älköön rypistettäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon rypistänyt |
| he | olkoot rypistäneet |
| passive | olkoon rypistetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko rypistänyt |
| he | älkööt olko rypistäneet |
| passive | älköön olko rypistetty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rypistänen |
| sinä | rypistänet |
| hän | rypistänee |
| me | rypistänemme |
| te | rypistänette |
| he | rypistänevät |
| passive | rypistettäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rypistäne |
| sinä | et rypistäne |
| hän | ei rypistäne |
| me | emme rypistäne |
| te | ette rypistäne |
| he | eivät rypistäne |
| passive | ei rypistettäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen rypistänyt |
| sinä | lienet rypistänyt |
| hän | lienee rypistänyt |
| me | lienemme rypistäneet |
| te | lienette rypistäneet |
| he | lienevät rypistäneet |
| passive | lienee rypistetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene rypistänyt |
| sinä | et liene rypistänyt |
| hän | ei liene rypistänyt |
| me | emme liene rypistäneet |
| te | ette liene rypistäneet |
| he | eivät liene rypistäneet |
| passive | ei liene rypistetty |