Conjugation of the Finnish verb 'ryöstöviljellä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 67/tulla, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryöstöviljelen |
| sinä | ryöstöviljelet |
| hän | ryöstöviljelee |
| me | ryöstöviljelemme |
| te | ryöstöviljelette |
| he | ryöstöviljelevät |
| passive | ryöstöviljellään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryöstöviljele |
| sinä | et ryöstöviljele |
| hän | ei ryöstöviljele |
| me | emme ryöstöviljele |
| te | ette ryöstöviljele |
| he | eivät ryöstöviljele |
| passive | ei ryöstöviljellä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryöstöviljelin |
| sinä | ryöstöviljelit |
| hän | ryöstöviljeli |
| me | ryöstöviljelimme |
| te | ryöstöviljelitte |
| he | ryöstöviljelivät |
| passive | ryöstöviljeltiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryöstöviljellyt |
| sinä | et ryöstöviljellyt |
| hän | ei ryöstöviljellyt |
| me | emme ryöstöviljelleet |
| te | ette ryöstöviljelleet |
| he | eivät ryöstöviljelleet |
| passive | ei ryöstöviljelty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen ryöstöviljellyt |
| sinä | olet ryöstöviljellyt |
| hän | on ryöstöviljellyt |
| me | olemme ryöstöviljelleet |
| te | olette ryöstöviljelleet |
| he | ovat ryöstöviljelleet |
| passive | on ryöstöviljelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole ryöstöviljellyt |
| sinä | et ole ryöstöviljellyt |
| hän | ei ole ryöstöviljellyt |
| me | emme ole ryöstöviljelleet |
| te | ette ole ryöstöviljelleet |
| he | eivät ole ryöstöviljelleet |
| passive | ei ole ryöstöviljelty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin ryöstöviljellyt |
| sinä | olit ryöstöviljellyt |
| hän | oli ryöstöviljellyt |
| me | olimme ryöstöviljelleet |
| te | olitte ryöstöviljelleet |
| he | olivat ryöstöviljelleet |
| passive | oli ryöstöviljelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut ryöstöviljellyt |
| sinä | et ollut ryöstöviljellyt |
| hän | ei ollut ryöstöviljellyt |
| me | emme olleet ryöstöviljelleet |
| te | ette olleet ryöstöviljelleet |
| he | eivät olleet ryöstöviljelleet |
| passive | ei ollut ryöstöviljelty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryöstöviljelisin |
| sinä | ryöstöviljelisit |
| hän | ryöstöviljelisi |
| me | ryöstöviljelisimme |
| te | ryöstöviljelisitte |
| he | ryöstöviljelisivät |
| passive | ryöstöviljeltäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryöstöviljelisi |
| sinä | et ryöstöviljelisi |
| hän | ei ryöstöviljelisi |
| me | emme ryöstöviljelisi |
| te | ette ryöstöviljelisi |
| he | eivät ryöstöviljelisi |
| passive | ei ryöstöviljeltäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin ryöstöviljellyt |
| sinä | olisit ryöstöviljellyt |
| hän | olisi ryöstöviljellyt |
| me | olisimme ryöstöviljelleet |
| te | olisitte ryöstöviljelleet |
| he | olisivat ryöstöviljelleet |
| passive | olisi ryöstöviljelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi ryöstöviljellyt |
| sinä | et olisi ryöstöviljellyt |
| hän | ei olisi ryöstöviljellyt |
| me | emme olisi ryöstöviljelleet |
| te | ette olisi ryöstöviljelleet |
| he | eivät olisi ryöstöviljelleet |
| passive | ei olisi ryöstöviljelty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ryöstöviljele |
| hän | ryöstöviljelköön |
| me | ryöstöviljelkäämme |
| te | ryöstöviljelkää |
| he | ryöstöviljelkööt |
| passive | ryöstöviljeltäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ryöstöviljele |
| hän | älköön ryöstöviljelkö |
| me | älkäämme ryöstöviljelkö |
| te | älkää ryöstöviljelkö |
| he | älkööt ryöstöviljelkö |
| passive | älköön ryöstöviljeltäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon ryöstöviljellyt |
| he | olkoot ryöstöviljelleet |
| passive | olkoon ryöstöviljelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko ryöstöviljellyt |
| he | älkööt olko ryöstöviljelleet |
| passive | älköön olko ryöstöviljelty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryöstöviljellen |
| sinä | ryöstöviljellet |
| hän | ryöstöviljellee |
| me | ryöstöviljellemme |
| te | ryöstöviljellette |
| he | ryöstöviljellevät |
| passive | ryöstöviljeltäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryöstöviljelle |
| sinä | et ryöstöviljelle |
| hän | ei ryöstöviljelle |
| me | emme ryöstöviljelle |
| te | ette ryöstöviljelle |
| he | eivät ryöstöviljelle |
| passive | ei ryöstöviljeltäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen ryöstöviljellyt |
| sinä | lienet ryöstöviljellyt |
| hän | lienee ryöstöviljellyt |
| me | lienemme ryöstöviljelleet |
| te | lienette ryöstöviljelleet |
| he | lienevät ryöstöviljelleet |
| passive | lienee ryöstöviljelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene ryöstöviljellyt |
| sinä | et liene ryöstöviljellyt |
| hän | ei liene ryöstöviljellyt |
| me | emme liene ryöstöviljelleet |
| te | ette liene ryöstöviljelleet |
| he | eivät liene ryöstöviljelleet |
| passive | ei liene ryöstöviljelty |