Conjugation of the Finnish verb 'ryöpyttää'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryöpytän |
| sinä | ryöpytät |
| hän | ryöpyttää |
| me | ryöpytämme |
| te | ryöpytätte |
| he | ryöpyttävät |
| passive | ryöpytetään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryöpytä |
| sinä | et ryöpytä |
| hän | ei ryöpytä |
| me | emme ryöpytä |
| te | ette ryöpytä |
| he | eivät ryöpytä |
| passive | ei ryöpytetä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryöpytin |
| sinä | ryöpytit |
| hän | ryöpytti |
| me | ryöpytimme |
| te | ryöpytitte |
| he | ryöpyttivät |
| passive | ryöpytettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryöpyttänyt |
| sinä | et ryöpyttänyt |
| hän | ei ryöpyttänyt |
| me | emme ryöpyttäneet |
| te | ette ryöpyttäneet |
| he | eivät ryöpyttäneet |
| passive | ei ryöpytetty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen ryöpyttänyt |
| sinä | olet ryöpyttänyt |
| hän | on ryöpyttänyt |
| me | olemme ryöpyttäneet |
| te | olette ryöpyttäneet |
| he | ovat ryöpyttäneet |
| passive | on ryöpytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole ryöpyttänyt |
| sinä | et ole ryöpyttänyt |
| hän | ei ole ryöpyttänyt |
| me | emme ole ryöpyttäneet |
| te | ette ole ryöpyttäneet |
| he | eivät ole ryöpyttäneet |
| passive | ei ole ryöpytetty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin ryöpyttänyt |
| sinä | olit ryöpyttänyt |
| hän | oli ryöpyttänyt |
| me | olimme ryöpyttäneet |
| te | olitte ryöpyttäneet |
| he | olivat ryöpyttäneet |
| passive | oli ryöpytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut ryöpyttänyt |
| sinä | et ollut ryöpyttänyt |
| hän | ei ollut ryöpyttänyt |
| me | emme olleet ryöpyttäneet |
| te | ette olleet ryöpyttäneet |
| he | eivät olleet ryöpyttäneet |
| passive | ei ollut ryöpytetty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryöpyttäisin |
| sinä | ryöpyttäisit |
| hän | ryöpyttäisi |
| me | ryöpyttäisimme |
| te | ryöpyttäisitte |
| he | ryöpyttäisivät |
| passive | ryöpytettäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryöpyttäisi |
| sinä | et ryöpyttäisi |
| hän | ei ryöpyttäisi |
| me | emme ryöpyttäisi |
| te | ette ryöpyttäisi |
| he | eivät ryöpyttäisi |
| passive | ei ryöpytettäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin ryöpyttänyt |
| sinä | olisit ryöpyttänyt |
| hän | olisi ryöpyttänyt |
| me | olisimme ryöpyttäneet |
| te | olisitte ryöpyttäneet |
| he | olisivat ryöpyttäneet |
| passive | olisi ryöpytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi ryöpyttänyt |
| sinä | et olisi ryöpyttänyt |
| hän | ei olisi ryöpyttänyt |
| me | emme olisi ryöpyttäneet |
| te | ette olisi ryöpyttäneet |
| he | eivät olisi ryöpyttäneet |
| passive | ei olisi ryöpytetty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ryöpytä |
| hän | ryöpyttäköön |
| me | ryöpyttäkäämme |
| te | ryöpyttäkää |
| he | ryöpyttäkööt |
| passive | ryöpytettäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ryöpytä |
| hän | älköön ryöpyttäkö |
| me | älkäämme ryöpyttäkö |
| te | älkää ryöpyttäkö |
| he | älkööt ryöpyttäkö |
| passive | älköön ryöpytettäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon ryöpyttänyt |
| he | olkoot ryöpyttäneet |
| passive | olkoon ryöpytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko ryöpyttänyt |
| he | älkööt olko ryöpyttäneet |
| passive | älköön olko ryöpytetty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryöpyttänen |
| sinä | ryöpyttänet |
| hän | ryöpyttänee |
| me | ryöpyttänemme |
| te | ryöpyttänette |
| he | ryöpyttänevät |
| passive | ryöpytettäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryöpyttäne |
| sinä | et ryöpyttäne |
| hän | ei ryöpyttäne |
| me | emme ryöpyttäne |
| te | ette ryöpyttäne |
| he | eivät ryöpyttäne |
| passive | ei ryöpytettäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen ryöpyttänyt |
| sinä | lienet ryöpyttänyt |
| hän | lienee ryöpyttänyt |
| me | lienemme ryöpyttäneet |
| te | lienette ryöpyttäneet |
| he | lienevät ryöpyttäneet |
| passive | lienee ryöpytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene ryöpyttänyt |
| sinä | et liene ryöpyttänyt |
| hän | ei liene ryöpyttänyt |
| me | emme liene ryöpyttäneet |
| te | ette liene ryöpyttäneet |
| he | eivät liene ryöpyttäneet |
| passive | ei liene ryöpytetty |