Conjugation of the Finnish verb 'ryöpsähdellä'

ryöpsähdellä  -   frequentative of ryöpsähtää (“to gush”)
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    67*F/tulla, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäryöpsähtelen
sinäryöpsähtelet
hänryöpsähtelee
meryöpsähtelemme
teryöpsähtelette
heryöpsähtelevät
passiveryöpsähdellään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ryöpsähtele
sinäet ryöpsähtele
hänei ryöpsähtele
meemme ryöpsähtele
teette ryöpsähtele
heeivät ryöpsähtele
passiveei ryöpsähdellä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäryöpsähtelin
sinäryöpsähtelit
hänryöpsähteli
meryöpsähtelimme
teryöpsähtelitte
heryöpsähtelivät
passiveryöpsähdeltiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ryöpsähdellyt
sinäet ryöpsähdellyt
hänei ryöpsähdellyt
meemme ryöpsähdelleet
teette ryöpsähdelleet
heeivät ryöpsähdelleet
passiveei ryöpsähdelty

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen ryöpsähdellyt
sinäolet ryöpsähdellyt
hänon ryöpsähdellyt
meolemme ryöpsähdelleet
teolette ryöpsähdelleet
heovat ryöpsähdelleet
passiveon ryöpsähdelty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole ryöpsähdellyt
sinäet ole ryöpsähdellyt
hänei ole ryöpsähdellyt
meemme ole ryöpsähdelleet
teette ole ryöpsähdelleet
heeivät ole ryöpsähdelleet
passiveei ole ryöpsähdelty

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin ryöpsähdellyt
sinäolit ryöpsähdellyt
hänoli ryöpsähdellyt
meolimme ryöpsähdelleet
teolitte ryöpsähdelleet
heolivat ryöpsähdelleet
passiveoli ryöpsähdelty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut ryöpsähdellyt
sinäet ollut ryöpsähdellyt
hänei ollut ryöpsähdellyt
meemme olleet ryöpsähdelleet
teette olleet ryöpsähdelleet
heeivät olleet ryöpsähdelleet
passiveei ollut ryöpsähdelty

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäryöpsähtelisin
sinäryöpsähtelisit
hänryöpsähtelisi
meryöpsähtelisimme
teryöpsähtelisitte
heryöpsähtelisivät
passiveryöpsähdeltäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ryöpsähtelisi
sinäet ryöpsähtelisi
hänei ryöpsähtelisi
meemme ryöpsähtelisi
teette ryöpsähtelisi
heeivät ryöpsähtelisi
passiveei ryöpsähdeltäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin ryöpsähdellyt
sinäolisit ryöpsähdellyt
hänolisi ryöpsähdellyt
meolisimme ryöpsähdelleet
teolisitte ryöpsähdelleet
heolisivat ryöpsähdelleet
passiveolisi ryöpsähdelty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi ryöpsähdellyt
sinäet olisi ryöpsähdellyt
hänei olisi ryöpsähdellyt
meemme olisi ryöpsähdelleet
teette olisi ryöpsähdelleet
heeivät olisi ryöpsähdelleet
passiveei olisi ryöpsähdelty

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäryöpsähtele
hänryöpsähdelköön
meryöpsähdelkäämme
teryöpsähdelkää
heryöpsähdelkööt
passiveryöpsähdeltäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä ryöpsähtele
hänälköön ryöpsähdelkö
meälkäämme ryöpsähdelkö
teälkää ryöpsähdelkö
heälkööt ryöpsähdelkö
passiveälköön ryöpsähdeltäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon ryöpsähdellyt
heolkoot ryöpsähdelleet
passiveolkoon ryöpsähdelty
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko ryöpsähdellyt
heälkööt olko ryöpsähdelleet
passiveälköön olko ryöpsähdelty

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäryöpsähdellen
sinäryöpsähdellet
hänryöpsähdellee
meryöpsähdellemme
teryöpsähdellette
heryöpsähdellevät
passiveryöpsähdeltäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ryöpsähdelle
sinäet ryöpsähdelle
hänei ryöpsähdelle
meemme ryöpsähdelle
teette ryöpsähdelle
heeivät ryöpsähdelle
passiveei ryöpsähdeltäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen ryöpsähdellyt
sinälienet ryöpsähdellyt
hänlienee ryöpsähdellyt
melienemme ryöpsähdelleet
telienette ryöpsähdelleet
helienevät ryöpsähdelleet
passivelienee ryöpsähdelty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene ryöpsähdellyt
sinäet liene ryöpsähdellyt
hänei liene ryöpsähdellyt
meemme liene ryöpsähdelleet
teette liene ryöpsähdelleet
heeivät liene ryöpsähdelleet
passiveei liene ryöpsähdelty