Conjugation of the Finnish verb 'ryöpsähdellä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 67*F/tulla, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryöpsähtelen |
| sinä | ryöpsähtelet |
| hän | ryöpsähtelee |
| me | ryöpsähtelemme |
| te | ryöpsähtelette |
| he | ryöpsähtelevät |
| passive | ryöpsähdellään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryöpsähtele |
| sinä | et ryöpsähtele |
| hän | ei ryöpsähtele |
| me | emme ryöpsähtele |
| te | ette ryöpsähtele |
| he | eivät ryöpsähtele |
| passive | ei ryöpsähdellä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryöpsähtelin |
| sinä | ryöpsähtelit |
| hän | ryöpsähteli |
| me | ryöpsähtelimme |
| te | ryöpsähtelitte |
| he | ryöpsähtelivät |
| passive | ryöpsähdeltiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryöpsähdellyt |
| sinä | et ryöpsähdellyt |
| hän | ei ryöpsähdellyt |
| me | emme ryöpsähdelleet |
| te | ette ryöpsähdelleet |
| he | eivät ryöpsähdelleet |
| passive | ei ryöpsähdelty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen ryöpsähdellyt |
| sinä | olet ryöpsähdellyt |
| hän | on ryöpsähdellyt |
| me | olemme ryöpsähdelleet |
| te | olette ryöpsähdelleet |
| he | ovat ryöpsähdelleet |
| passive | on ryöpsähdelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole ryöpsähdellyt |
| sinä | et ole ryöpsähdellyt |
| hän | ei ole ryöpsähdellyt |
| me | emme ole ryöpsähdelleet |
| te | ette ole ryöpsähdelleet |
| he | eivät ole ryöpsähdelleet |
| passive | ei ole ryöpsähdelty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin ryöpsähdellyt |
| sinä | olit ryöpsähdellyt |
| hän | oli ryöpsähdellyt |
| me | olimme ryöpsähdelleet |
| te | olitte ryöpsähdelleet |
| he | olivat ryöpsähdelleet |
| passive | oli ryöpsähdelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut ryöpsähdellyt |
| sinä | et ollut ryöpsähdellyt |
| hän | ei ollut ryöpsähdellyt |
| me | emme olleet ryöpsähdelleet |
| te | ette olleet ryöpsähdelleet |
| he | eivät olleet ryöpsähdelleet |
| passive | ei ollut ryöpsähdelty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryöpsähtelisin |
| sinä | ryöpsähtelisit |
| hän | ryöpsähtelisi |
| me | ryöpsähtelisimme |
| te | ryöpsähtelisitte |
| he | ryöpsähtelisivät |
| passive | ryöpsähdeltäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryöpsähtelisi |
| sinä | et ryöpsähtelisi |
| hän | ei ryöpsähtelisi |
| me | emme ryöpsähtelisi |
| te | ette ryöpsähtelisi |
| he | eivät ryöpsähtelisi |
| passive | ei ryöpsähdeltäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin ryöpsähdellyt |
| sinä | olisit ryöpsähdellyt |
| hän | olisi ryöpsähdellyt |
| me | olisimme ryöpsähdelleet |
| te | olisitte ryöpsähdelleet |
| he | olisivat ryöpsähdelleet |
| passive | olisi ryöpsähdelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi ryöpsähdellyt |
| sinä | et olisi ryöpsähdellyt |
| hän | ei olisi ryöpsähdellyt |
| me | emme olisi ryöpsähdelleet |
| te | ette olisi ryöpsähdelleet |
| he | eivät olisi ryöpsähdelleet |
| passive | ei olisi ryöpsähdelty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ryöpsähtele |
| hän | ryöpsähdelköön |
| me | ryöpsähdelkäämme |
| te | ryöpsähdelkää |
| he | ryöpsähdelkööt |
| passive | ryöpsähdeltäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ryöpsähtele |
| hän | älköön ryöpsähdelkö |
| me | älkäämme ryöpsähdelkö |
| te | älkää ryöpsähdelkö |
| he | älkööt ryöpsähdelkö |
| passive | älköön ryöpsähdeltäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon ryöpsähdellyt |
| he | olkoot ryöpsähdelleet |
| passive | olkoon ryöpsähdelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko ryöpsähdellyt |
| he | älkööt olko ryöpsähdelleet |
| passive | älköön olko ryöpsähdelty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryöpsähdellen |
| sinä | ryöpsähdellet |
| hän | ryöpsähdellee |
| me | ryöpsähdellemme |
| te | ryöpsähdellette |
| he | ryöpsähdellevät |
| passive | ryöpsähdeltäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryöpsähdelle |
| sinä | et ryöpsähdelle |
| hän | ei ryöpsähdelle |
| me | emme ryöpsähdelle |
| te | ette ryöpsähdelle |
| he | eivät ryöpsähdelle |
| passive | ei ryöpsähdeltäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen ryöpsähdellyt |
| sinä | lienet ryöpsähdellyt |
| hän | lienee ryöpsähdellyt |
| me | lienemme ryöpsähdelleet |
| te | lienette ryöpsähdelleet |
| he | lienevät ryöpsähdelleet |
| passive | lienee ryöpsähdelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene ryöpsähdellyt |
| sinä | et liene ryöpsähdellyt |
| hän | ei liene ryöpsähdellyt |
| me | emme liene ryöpsähdelleet |
| te | ette liene ryöpsähdelleet |
| he | eivät liene ryöpsähdelleet |
| passive | ei liene ryöpsähdelty |