Conjugation of the Finnish verb 'ryömittää'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryömitän |
| sinä | ryömität |
| hän | ryömittää |
| me | ryömitämme |
| te | ryömitätte |
| he | ryömittävät |
| passive | ryömitetään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryömitä |
| sinä | et ryömitä |
| hän | ei ryömitä |
| me | emme ryömitä |
| te | ette ryömitä |
| he | eivät ryömitä |
| passive | ei ryömitetä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryömitin |
| sinä | ryömitit |
| hän | ryömitti |
| me | ryömitimme |
| te | ryömititte |
| he | ryömittivät |
| passive | ryömitettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryömittänyt |
| sinä | et ryömittänyt |
| hän | ei ryömittänyt |
| me | emme ryömittäneet |
| te | ette ryömittäneet |
| he | eivät ryömittäneet |
| passive | ei ryömitetty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen ryömittänyt |
| sinä | olet ryömittänyt |
| hän | on ryömittänyt |
| me | olemme ryömittäneet |
| te | olette ryömittäneet |
| he | ovat ryömittäneet |
| passive | on ryömitetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole ryömittänyt |
| sinä | et ole ryömittänyt |
| hän | ei ole ryömittänyt |
| me | emme ole ryömittäneet |
| te | ette ole ryömittäneet |
| he | eivät ole ryömittäneet |
| passive | ei ole ryömitetty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin ryömittänyt |
| sinä | olit ryömittänyt |
| hän | oli ryömittänyt |
| me | olimme ryömittäneet |
| te | olitte ryömittäneet |
| he | olivat ryömittäneet |
| passive | oli ryömitetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut ryömittänyt |
| sinä | et ollut ryömittänyt |
| hän | ei ollut ryömittänyt |
| me | emme olleet ryömittäneet |
| te | ette olleet ryömittäneet |
| he | eivät olleet ryömittäneet |
| passive | ei ollut ryömitetty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryömittäisin |
| sinä | ryömittäisit |
| hän | ryömittäisi |
| me | ryömittäisimme |
| te | ryömittäisitte |
| he | ryömittäisivät |
| passive | ryömitettäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryömittäisi |
| sinä | et ryömittäisi |
| hän | ei ryömittäisi |
| me | emme ryömittäisi |
| te | ette ryömittäisi |
| he | eivät ryömittäisi |
| passive | ei ryömitettäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin ryömittänyt |
| sinä | olisit ryömittänyt |
| hän | olisi ryömittänyt |
| me | olisimme ryömittäneet |
| te | olisitte ryömittäneet |
| he | olisivat ryömittäneet |
| passive | olisi ryömitetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi ryömittänyt |
| sinä | et olisi ryömittänyt |
| hän | ei olisi ryömittänyt |
| me | emme olisi ryömittäneet |
| te | ette olisi ryömittäneet |
| he | eivät olisi ryömittäneet |
| passive | ei olisi ryömitetty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ryömitä |
| hän | ryömittäköön |
| me | ryömittäkäämme |
| te | ryömittäkää |
| he | ryömittäkööt |
| passive | ryömitettäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ryömitä |
| hän | älköön ryömittäkö |
| me | älkäämme ryömittäkö |
| te | älkää ryömittäkö |
| he | älkööt ryömittäkö |
| passive | älköön ryömitettäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon ryömittänyt |
| he | olkoot ryömittäneet |
| passive | olkoon ryömitetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko ryömittänyt |
| he | älkööt olko ryömittäneet |
| passive | älköön olko ryömitetty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryömittänen |
| sinä | ryömittänet |
| hän | ryömittänee |
| me | ryömittänemme |
| te | ryömittänette |
| he | ryömittänevät |
| passive | ryömitettäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryömittäne |
| sinä | et ryömittäne |
| hän | ei ryömittäne |
| me | emme ryömittäne |
| te | ette ryömittäne |
| he | eivät ryömittäne |
| passive | ei ryömitettäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen ryömittänyt |
| sinä | lienet ryömittänyt |
| hän | lienee ryömittänyt |
| me | lienemme ryömittäneet |
| te | lienette ryömittäneet |
| he | lienevät ryömittäneet |
| passive | lienee ryömitetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene ryömittänyt |
| sinä | et liene ryömittänyt |
| hän | ei liene ryömittänyt |
| me | emme liene ryömittäneet |
| te | ette liene ryömittäneet |
| he | eivät liene ryömittäneet |
| passive | ei liene ryömitetty |