Conjugation of the Finnish verb 'rykiä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 61*D/sallia, k-∅ gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryin |
| sinä | ryit |
| hän | rykii |
| me | ryimme |
| te | ryitte |
| he | rykivät |
| passive | ryitään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryi |
| sinä | et ryi |
| hän | ei ryi |
| me | emme ryi |
| te | ette ryi |
| he | eivät ryi |
| passive | ei ryitä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryin |
| sinä | ryit |
| hän | ryki |
| me | ryimme |
| te | ryitte |
| he | rykivät |
| passive | ryittiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rykinyt |
| sinä | et rykinyt |
| hän | ei rykinyt |
| me | emme rykineet |
| te | ette rykineet |
| he | eivät rykineet |
| passive | ei ryitty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen rykinyt |
| sinä | olet rykinyt |
| hän | on rykinyt |
| me | olemme rykineet |
| te | olette rykineet |
| he | ovat rykineet |
| passive | on ryitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole rykinyt |
| sinä | et ole rykinyt |
| hän | ei ole rykinyt |
| me | emme ole rykineet |
| te | ette ole rykineet |
| he | eivät ole rykineet |
| passive | ei ole ryitty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin rykinyt |
| sinä | olit rykinyt |
| hän | oli rykinyt |
| me | olimme rykineet |
| te | olitte rykineet |
| he | olivat rykineet |
| passive | oli ryitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut rykinyt |
| sinä | et ollut rykinyt |
| hän | ei ollut rykinyt |
| me | emme olleet rykineet |
| te | ette olleet rykineet |
| he | eivät olleet rykineet |
| passive | ei ollut ryitty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rykisin |
| sinä | rykisit |
| hän | rykisi |
| me | rykisimme |
| te | rykisitte |
| he | rykisivät |
| passive | ryittäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rykisi |
| sinä | et rykisi |
| hän | ei rykisi |
| me | emme rykisi |
| te | ette rykisi |
| he | eivät rykisi |
| passive | ei ryittäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin rykinyt |
| sinä | olisit rykinyt |
| hän | olisi rykinyt |
| me | olisimme rykineet |
| te | olisitte rykineet |
| he | olisivat rykineet |
| passive | olisi ryitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi rykinyt |
| sinä | et olisi rykinyt |
| hän | ei olisi rykinyt |
| me | emme olisi rykineet |
| te | ette olisi rykineet |
| he | eivät olisi rykineet |
| passive | ei olisi ryitty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ryi |
| hän | rykiköön |
| me | rykikäämme |
| te | rykikää |
| he | rykikööt |
| passive | ryittäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ryi |
| hän | älköön rykikö |
| me | älkäämme rykikö |
| te | älkää rykikö |
| he | älkööt rykikö |
| passive | älköön ryittäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon rykinyt |
| he | olkoot rykineet |
| passive | olkoon ryitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko rykinyt |
| he | älkööt olko rykineet |
| passive | älköön olko ryitty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rykinen |
| sinä | rykinet |
| hän | rykinee |
| me | rykinemme |
| te | rykinette |
| he | rykinevät |
| passive | ryittäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rykine |
| sinä | et rykine |
| hän | ei rykine |
| me | emme rykine |
| te | ette rykine |
| he | eivät rykine |
| passive | ei ryittäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen rykinyt |
| sinä | lienet rykinyt |
| hän | lienee rykinyt |
| me | lienemme rykineet |
| te | lienette rykineet |
| he | lienevät rykineet |
| passive | lienee ryitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene rykinyt |
| sinä | et liene rykinyt |
| hän | ei liene rykinyt |
| me | emme liene rykineet |
| te | ette liene rykineet |
| he | eivät liene rykineet |
| passive | ei liene ryitty |