Conjugation of the Finnish verb 'ryhmäytyä'

ryhmäytyä  -   to form (into) a group, to group up, to team up
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    52*F/sanoa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäryhmäydyn
sinäryhmäydyt
hänryhmäytyy
meryhmäydymme
teryhmäydytte
heryhmäytyvät
passiveryhmäydytään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ryhmäydy
sinäet ryhmäydy
hänei ryhmäydy
meemme ryhmäydy
teette ryhmäydy
heeivät ryhmäydy
passiveei ryhmäydytä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäryhmäydyin
sinäryhmäydyit
hänryhmäytyi
meryhmäydyimme
teryhmäydyitte
heryhmäytyivät
passiveryhmäydyttiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ryhmäytynyt
sinäet ryhmäytynyt
hänei ryhmäytynyt
meemme ryhmäytyneet
teette ryhmäytyneet
heeivät ryhmäytyneet
passiveei ryhmäydytty

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen ryhmäytynyt
sinäolet ryhmäytynyt
hänon ryhmäytynyt
meolemme ryhmäytyneet
teolette ryhmäytyneet
heovat ryhmäytyneet
passiveon ryhmäydytty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole ryhmäytynyt
sinäet ole ryhmäytynyt
hänei ole ryhmäytynyt
meemme ole ryhmäytyneet
teette ole ryhmäytyneet
heeivät ole ryhmäytyneet
passiveei ole ryhmäydytty

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin ryhmäytynyt
sinäolit ryhmäytynyt
hänoli ryhmäytynyt
meolimme ryhmäytyneet
teolitte ryhmäytyneet
heolivat ryhmäytyneet
passiveoli ryhmäydytty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut ryhmäytynyt
sinäet ollut ryhmäytynyt
hänei ollut ryhmäytynyt
meemme olleet ryhmäytyneet
teette olleet ryhmäytyneet
heeivät olleet ryhmäytyneet
passiveei ollut ryhmäydytty

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäryhmäytyisin
sinäryhmäytyisit
hänryhmäytyisi
meryhmäytyisimme
teryhmäytyisitte
heryhmäytyisivät
passiveryhmäydyttäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ryhmäytyisi
sinäet ryhmäytyisi
hänei ryhmäytyisi
meemme ryhmäytyisi
teette ryhmäytyisi
heeivät ryhmäytyisi
passiveei ryhmäydyttäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin ryhmäytynyt
sinäolisit ryhmäytynyt
hänolisi ryhmäytynyt
meolisimme ryhmäytyneet
teolisitte ryhmäytyneet
heolisivat ryhmäytyneet
passiveolisi ryhmäydytty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi ryhmäytynyt
sinäet olisi ryhmäytynyt
hänei olisi ryhmäytynyt
meemme olisi ryhmäytyneet
teette olisi ryhmäytyneet
heeivät olisi ryhmäytyneet
passiveei olisi ryhmäydytty

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäryhmäydy
hänryhmäytyköön
meryhmäytykäämme
teryhmäytykää
heryhmäytykööt
passiveryhmäydyttäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä ryhmäydy
hänälköön ryhmäytykö
meälkäämme ryhmäytykö
teälkää ryhmäytykö
heälkööt ryhmäytykö
passiveälköön ryhmäydyttäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon ryhmäytynyt
heolkoot ryhmäytyneet
passiveolkoon ryhmäydytty
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko ryhmäytynyt
heälkööt olko ryhmäytyneet
passiveälköön olko ryhmäydytty

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäryhmäytynen
sinäryhmäytynet
hänryhmäytynee
meryhmäytynemme
teryhmäytynette
heryhmäytynevät
passiveryhmäydyttäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ryhmäytyne
sinäet ryhmäytyne
hänei ryhmäytyne
meemme ryhmäytyne
teette ryhmäytyne
heeivät ryhmäytyne
passiveei ryhmäydyttäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen ryhmäytynyt
sinälienet ryhmäytynyt
hänlienee ryhmäytynyt
melienemme ryhmäytyneet
telienette ryhmäytyneet
helienevät ryhmäytyneet
passivelienee ryhmäydytty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene ryhmäytynyt
sinäet liene ryhmäytynyt
hänei liene ryhmäytynyt
meemme liene ryhmäytyneet
teette liene ryhmäytyneet
heeivät liene ryhmäytyneet
passiveei liene ryhmäydytty