Conjugation of the Finnish verb 'ryhmäytyä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52*F/sanoa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryhmäydyn |
| sinä | ryhmäydyt |
| hän | ryhmäytyy |
| me | ryhmäydymme |
| te | ryhmäydytte |
| he | ryhmäytyvät |
| passive | ryhmäydytään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryhmäydy |
| sinä | et ryhmäydy |
| hän | ei ryhmäydy |
| me | emme ryhmäydy |
| te | ette ryhmäydy |
| he | eivät ryhmäydy |
| passive | ei ryhmäydytä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryhmäydyin |
| sinä | ryhmäydyit |
| hän | ryhmäytyi |
| me | ryhmäydyimme |
| te | ryhmäydyitte |
| he | ryhmäytyivät |
| passive | ryhmäydyttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryhmäytynyt |
| sinä | et ryhmäytynyt |
| hän | ei ryhmäytynyt |
| me | emme ryhmäytyneet |
| te | ette ryhmäytyneet |
| he | eivät ryhmäytyneet |
| passive | ei ryhmäydytty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen ryhmäytynyt |
| sinä | olet ryhmäytynyt |
| hän | on ryhmäytynyt |
| me | olemme ryhmäytyneet |
| te | olette ryhmäytyneet |
| he | ovat ryhmäytyneet |
| passive | on ryhmäydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole ryhmäytynyt |
| sinä | et ole ryhmäytynyt |
| hän | ei ole ryhmäytynyt |
| me | emme ole ryhmäytyneet |
| te | ette ole ryhmäytyneet |
| he | eivät ole ryhmäytyneet |
| passive | ei ole ryhmäydytty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin ryhmäytynyt |
| sinä | olit ryhmäytynyt |
| hän | oli ryhmäytynyt |
| me | olimme ryhmäytyneet |
| te | olitte ryhmäytyneet |
| he | olivat ryhmäytyneet |
| passive | oli ryhmäydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut ryhmäytynyt |
| sinä | et ollut ryhmäytynyt |
| hän | ei ollut ryhmäytynyt |
| me | emme olleet ryhmäytyneet |
| te | ette olleet ryhmäytyneet |
| he | eivät olleet ryhmäytyneet |
| passive | ei ollut ryhmäydytty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryhmäytyisin |
| sinä | ryhmäytyisit |
| hän | ryhmäytyisi |
| me | ryhmäytyisimme |
| te | ryhmäytyisitte |
| he | ryhmäytyisivät |
| passive | ryhmäydyttäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryhmäytyisi |
| sinä | et ryhmäytyisi |
| hän | ei ryhmäytyisi |
| me | emme ryhmäytyisi |
| te | ette ryhmäytyisi |
| he | eivät ryhmäytyisi |
| passive | ei ryhmäydyttäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin ryhmäytynyt |
| sinä | olisit ryhmäytynyt |
| hän | olisi ryhmäytynyt |
| me | olisimme ryhmäytyneet |
| te | olisitte ryhmäytyneet |
| he | olisivat ryhmäytyneet |
| passive | olisi ryhmäydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi ryhmäytynyt |
| sinä | et olisi ryhmäytynyt |
| hän | ei olisi ryhmäytynyt |
| me | emme olisi ryhmäytyneet |
| te | ette olisi ryhmäytyneet |
| he | eivät olisi ryhmäytyneet |
| passive | ei olisi ryhmäydytty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ryhmäydy |
| hän | ryhmäytyköön |
| me | ryhmäytykäämme |
| te | ryhmäytykää |
| he | ryhmäytykööt |
| passive | ryhmäydyttäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ryhmäydy |
| hän | älköön ryhmäytykö |
| me | älkäämme ryhmäytykö |
| te | älkää ryhmäytykö |
| he | älkööt ryhmäytykö |
| passive | älköön ryhmäydyttäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon ryhmäytynyt |
| he | olkoot ryhmäytyneet |
| passive | olkoon ryhmäydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko ryhmäytynyt |
| he | älkööt olko ryhmäytyneet |
| passive | älköön olko ryhmäydytty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryhmäytynen |
| sinä | ryhmäytynet |
| hän | ryhmäytynee |
| me | ryhmäytynemme |
| te | ryhmäytynette |
| he | ryhmäytynevät |
| passive | ryhmäydyttäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryhmäytyne |
| sinä | et ryhmäytyne |
| hän | ei ryhmäytyne |
| me | emme ryhmäytyne |
| te | ette ryhmäytyne |
| he | eivät ryhmäytyne |
| passive | ei ryhmäydyttäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen ryhmäytynyt |
| sinä | lienet ryhmäytynyt |
| hän | lienee ryhmäytynyt |
| me | lienemme ryhmäytyneet |
| te | lienette ryhmäytyneet |
| he | lienevät ryhmäytyneet |
| passive | lienee ryhmäydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene ryhmäytynyt |
| sinä | et liene ryhmäytynyt |
| hän | ei liene ryhmäytynyt |
| me | emme liene ryhmäytyneet |
| te | ette liene ryhmäytyneet |
| he | eivät liene ryhmäytyneet |
| passive | ei liene ryhmäydytty |