Conjugation of the Finnish verb 'ryhmäyttää'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryhmäytän |
| sinä | ryhmäytät |
| hän | ryhmäyttää |
| me | ryhmäytämme |
| te | ryhmäytätte |
| he | ryhmäyttävät |
| passive | ryhmäytetään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryhmäytä |
| sinä | et ryhmäytä |
| hän | ei ryhmäytä |
| me | emme ryhmäytä |
| te | ette ryhmäytä |
| he | eivät ryhmäytä |
| passive | ei ryhmäytetä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryhmäytin |
| sinä | ryhmäytit |
| hän | ryhmäytti |
| me | ryhmäytimme |
| te | ryhmäytitte |
| he | ryhmäyttivät |
| passive | ryhmäytettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryhmäyttänyt |
| sinä | et ryhmäyttänyt |
| hän | ei ryhmäyttänyt |
| me | emme ryhmäyttäneet |
| te | ette ryhmäyttäneet |
| he | eivät ryhmäyttäneet |
| passive | ei ryhmäytetty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen ryhmäyttänyt |
| sinä | olet ryhmäyttänyt |
| hän | on ryhmäyttänyt |
| me | olemme ryhmäyttäneet |
| te | olette ryhmäyttäneet |
| he | ovat ryhmäyttäneet |
| passive | on ryhmäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole ryhmäyttänyt |
| sinä | et ole ryhmäyttänyt |
| hän | ei ole ryhmäyttänyt |
| me | emme ole ryhmäyttäneet |
| te | ette ole ryhmäyttäneet |
| he | eivät ole ryhmäyttäneet |
| passive | ei ole ryhmäytetty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin ryhmäyttänyt |
| sinä | olit ryhmäyttänyt |
| hän | oli ryhmäyttänyt |
| me | olimme ryhmäyttäneet |
| te | olitte ryhmäyttäneet |
| he | olivat ryhmäyttäneet |
| passive | oli ryhmäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut ryhmäyttänyt |
| sinä | et ollut ryhmäyttänyt |
| hän | ei ollut ryhmäyttänyt |
| me | emme olleet ryhmäyttäneet |
| te | ette olleet ryhmäyttäneet |
| he | eivät olleet ryhmäyttäneet |
| passive | ei ollut ryhmäytetty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryhmäyttäisin |
| sinä | ryhmäyttäisit |
| hän | ryhmäyttäisi |
| me | ryhmäyttäisimme |
| te | ryhmäyttäisitte |
| he | ryhmäyttäisivät |
| passive | ryhmäytettäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryhmäyttäisi |
| sinä | et ryhmäyttäisi |
| hän | ei ryhmäyttäisi |
| me | emme ryhmäyttäisi |
| te | ette ryhmäyttäisi |
| he | eivät ryhmäyttäisi |
| passive | ei ryhmäytettäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin ryhmäyttänyt |
| sinä | olisit ryhmäyttänyt |
| hän | olisi ryhmäyttänyt |
| me | olisimme ryhmäyttäneet |
| te | olisitte ryhmäyttäneet |
| he | olisivat ryhmäyttäneet |
| passive | olisi ryhmäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi ryhmäyttänyt |
| sinä | et olisi ryhmäyttänyt |
| hän | ei olisi ryhmäyttänyt |
| me | emme olisi ryhmäyttäneet |
| te | ette olisi ryhmäyttäneet |
| he | eivät olisi ryhmäyttäneet |
| passive | ei olisi ryhmäytetty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ryhmäytä |
| hän | ryhmäyttäköön |
| me | ryhmäyttäkäämme |
| te | ryhmäyttäkää |
| he | ryhmäyttäkööt |
| passive | ryhmäytettäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ryhmäytä |
| hän | älköön ryhmäyttäkö |
| me | älkäämme ryhmäyttäkö |
| te | älkää ryhmäyttäkö |
| he | älkööt ryhmäyttäkö |
| passive | älköön ryhmäytettäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon ryhmäyttänyt |
| he | olkoot ryhmäyttäneet |
| passive | olkoon ryhmäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko ryhmäyttänyt |
| he | älkööt olko ryhmäyttäneet |
| passive | älköön olko ryhmäytetty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryhmäyttänen |
| sinä | ryhmäyttänet |
| hän | ryhmäyttänee |
| me | ryhmäyttänemme |
| te | ryhmäyttänette |
| he | ryhmäyttänevät |
| passive | ryhmäytettäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryhmäyttäne |
| sinä | et ryhmäyttäne |
| hän | ei ryhmäyttäne |
| me | emme ryhmäyttäne |
| te | ette ryhmäyttäne |
| he | eivät ryhmäyttäne |
| passive | ei ryhmäytettäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen ryhmäyttänyt |
| sinä | lienet ryhmäyttänyt |
| hän | lienee ryhmäyttänyt |
| me | lienemme ryhmäyttäneet |
| te | lienette ryhmäyttäneet |
| he | lienevät ryhmäyttäneet |
| passive | lienee ryhmäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene ryhmäyttänyt |
| sinä | et liene ryhmäyttänyt |
| hän | ei liene ryhmäyttänyt |
| me | emme liene ryhmäyttäneet |
| te | ette liene ryhmäyttäneet |
| he | eivät liene ryhmäyttäneet |
| passive | ei liene ryhmäytetty |