Conjugation of the Finnish verb 'ryhdistää'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53/muistaa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryhdistän |
| sinä | ryhdistät |
| hän | ryhdistää |
| me | ryhdistämme |
| te | ryhdistätte |
| he | ryhdistävät |
| passive | ryhdistetään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryhdistä |
| sinä | et ryhdistä |
| hän | ei ryhdistä |
| me | emme ryhdistä |
| te | ette ryhdistä |
| he | eivät ryhdistä |
| passive | ei ryhdistetä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryhdistin |
| sinä | ryhdistit |
| hän | ryhdisti |
| me | ryhdistimme |
| te | ryhdistitte |
| he | ryhdistivät |
| passive | ryhdistettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryhdistänyt |
| sinä | et ryhdistänyt |
| hän | ei ryhdistänyt |
| me | emme ryhdistäneet |
| te | ette ryhdistäneet |
| he | eivät ryhdistäneet |
| passive | ei ryhdistetty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen ryhdistänyt |
| sinä | olet ryhdistänyt |
| hän | on ryhdistänyt |
| me | olemme ryhdistäneet |
| te | olette ryhdistäneet |
| he | ovat ryhdistäneet |
| passive | on ryhdistetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole ryhdistänyt |
| sinä | et ole ryhdistänyt |
| hän | ei ole ryhdistänyt |
| me | emme ole ryhdistäneet |
| te | ette ole ryhdistäneet |
| he | eivät ole ryhdistäneet |
| passive | ei ole ryhdistetty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin ryhdistänyt |
| sinä | olit ryhdistänyt |
| hän | oli ryhdistänyt |
| me | olimme ryhdistäneet |
| te | olitte ryhdistäneet |
| he | olivat ryhdistäneet |
| passive | oli ryhdistetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut ryhdistänyt |
| sinä | et ollut ryhdistänyt |
| hän | ei ollut ryhdistänyt |
| me | emme olleet ryhdistäneet |
| te | ette olleet ryhdistäneet |
| he | eivät olleet ryhdistäneet |
| passive | ei ollut ryhdistetty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryhdistäisin |
| sinä | ryhdistäisit |
| hän | ryhdistäisi |
| me | ryhdistäisimme |
| te | ryhdistäisitte |
| he | ryhdistäisivät |
| passive | ryhdistettäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryhdistäisi |
| sinä | et ryhdistäisi |
| hän | ei ryhdistäisi |
| me | emme ryhdistäisi |
| te | ette ryhdistäisi |
| he | eivät ryhdistäisi |
| passive | ei ryhdistettäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin ryhdistänyt |
| sinä | olisit ryhdistänyt |
| hän | olisi ryhdistänyt |
| me | olisimme ryhdistäneet |
| te | olisitte ryhdistäneet |
| he | olisivat ryhdistäneet |
| passive | olisi ryhdistetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi ryhdistänyt |
| sinä | et olisi ryhdistänyt |
| hän | ei olisi ryhdistänyt |
| me | emme olisi ryhdistäneet |
| te | ette olisi ryhdistäneet |
| he | eivät olisi ryhdistäneet |
| passive | ei olisi ryhdistetty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ryhdistä |
| hän | ryhdistäköön |
| me | ryhdistäkäämme |
| te | ryhdistäkää |
| he | ryhdistäkööt |
| passive | ryhdistettäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ryhdistä |
| hän | älköön ryhdistäkö |
| me | älkäämme ryhdistäkö |
| te | älkää ryhdistäkö |
| he | älkööt ryhdistäkö |
| passive | älköön ryhdistettäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon ryhdistänyt |
| he | olkoot ryhdistäneet |
| passive | olkoon ryhdistetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko ryhdistänyt |
| he | älkööt olko ryhdistäneet |
| passive | älköön olko ryhdistetty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryhdistänen |
| sinä | ryhdistänet |
| hän | ryhdistänee |
| me | ryhdistänemme |
| te | ryhdistänette |
| he | ryhdistänevät |
| passive | ryhdistettäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryhdistäne |
| sinä | et ryhdistäne |
| hän | ei ryhdistäne |
| me | emme ryhdistäne |
| te | ette ryhdistäne |
| he | eivät ryhdistäne |
| passive | ei ryhdistettäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen ryhdistänyt |
| sinä | lienet ryhdistänyt |
| hän | lienee ryhdistänyt |
| me | lienemme ryhdistäneet |
| te | lienette ryhdistäneet |
| he | lienevät ryhdistäneet |
| passive | lienee ryhdistetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene ryhdistänyt |
| sinä | et liene ryhdistänyt |
| hän | ei liene ryhdistänyt |
| me | emme liene ryhdistäneet |
| te | ette liene ryhdistäneet |
| he | eivät liene ryhdistäneet |
| passive | ei liene ryhdistetty |