Conjugation of the Finnish verb 'ruuhkautua'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52*F/sanoa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruuhkaudun |
| sinä | ruuhkaudut |
| hän | ruuhkautuu |
| me | ruuhkaudumme |
| te | ruuhkaudutte |
| he | ruuhkautuvat |
| passive | ruuhkaudutaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruuhkaudu |
| sinä | et ruuhkaudu |
| hän | ei ruuhkaudu |
| me | emme ruuhkaudu |
| te | ette ruuhkaudu |
| he | eivät ruuhkaudu |
| passive | ei ruuhkauduta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruuhkauduin |
| sinä | ruuhkauduit |
| hän | ruuhkautui |
| me | ruuhkauduimme |
| te | ruuhkauduitte |
| he | ruuhkautuivat |
| passive | ruuhkauduttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruuhkautunut |
| sinä | et ruuhkautunut |
| hän | ei ruuhkautunut |
| me | emme ruuhkautuneet |
| te | ette ruuhkautuneet |
| he | eivät ruuhkautuneet |
| passive | ei ruuhkauduttu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen ruuhkautunut |
| sinä | olet ruuhkautunut |
| hän | on ruuhkautunut |
| me | olemme ruuhkautuneet |
| te | olette ruuhkautuneet |
| he | ovat ruuhkautuneet |
| passive | on ruuhkauduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole ruuhkautunut |
| sinä | et ole ruuhkautunut |
| hän | ei ole ruuhkautunut |
| me | emme ole ruuhkautuneet |
| te | ette ole ruuhkautuneet |
| he | eivät ole ruuhkautuneet |
| passive | ei ole ruuhkauduttu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin ruuhkautunut |
| sinä | olit ruuhkautunut |
| hän | oli ruuhkautunut |
| me | olimme ruuhkautuneet |
| te | olitte ruuhkautuneet |
| he | olivat ruuhkautuneet |
| passive | oli ruuhkauduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut ruuhkautunut |
| sinä | et ollut ruuhkautunut |
| hän | ei ollut ruuhkautunut |
| me | emme olleet ruuhkautuneet |
| te | ette olleet ruuhkautuneet |
| he | eivät olleet ruuhkautuneet |
| passive | ei ollut ruuhkauduttu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruuhkautuisin |
| sinä | ruuhkautuisit |
| hän | ruuhkautuisi |
| me | ruuhkautuisimme |
| te | ruuhkautuisitte |
| he | ruuhkautuisivat |
| passive | ruuhkauduttaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruuhkautuisi |
| sinä | et ruuhkautuisi |
| hän | ei ruuhkautuisi |
| me | emme ruuhkautuisi |
| te | ette ruuhkautuisi |
| he | eivät ruuhkautuisi |
| passive | ei ruuhkauduttaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin ruuhkautunut |
| sinä | olisit ruuhkautunut |
| hän | olisi ruuhkautunut |
| me | olisimme ruuhkautuneet |
| te | olisitte ruuhkautuneet |
| he | olisivat ruuhkautuneet |
| passive | olisi ruuhkauduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi ruuhkautunut |
| sinä | et olisi ruuhkautunut |
| hän | ei olisi ruuhkautunut |
| me | emme olisi ruuhkautuneet |
| te | ette olisi ruuhkautuneet |
| he | eivät olisi ruuhkautuneet |
| passive | ei olisi ruuhkauduttu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ruuhkaudu |
| hän | ruuhkautukoon |
| me | ruuhkautukaamme |
| te | ruuhkautukaa |
| he | ruuhkautukoot |
| passive | ruuhkauduttakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ruuhkaudu |
| hän | älköön ruuhkautuko |
| me | älkäämme ruuhkautuko |
| te | älkää ruuhkautuko |
| he | älkööt ruuhkautuko |
| passive | älköön ruuhkauduttako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon ruuhkautunut |
| he | olkoot ruuhkautuneet |
| passive | olkoon ruuhkauduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko ruuhkautunut |
| he | älkööt olko ruuhkautuneet |
| passive | älköön olko ruuhkauduttu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruuhkautunen |
| sinä | ruuhkautunet |
| hän | ruuhkautunee |
| me | ruuhkautunemme |
| te | ruuhkautunette |
| he | ruuhkautunevat |
| passive | ruuhkauduttaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruuhkautune |
| sinä | et ruuhkautune |
| hän | ei ruuhkautune |
| me | emme ruuhkautune |
| te | ette ruuhkautune |
| he | eivät ruuhkautune |
| passive | ei ruuhkauduttane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen ruuhkautunut |
| sinä | lienet ruuhkautunut |
| hän | lienee ruuhkautunut |
| me | lienemme ruuhkautuneet |
| te | lienette ruuhkautuneet |
| he | lienevät ruuhkautuneet |
| passive | lienee ruuhkauduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene ruuhkautunut |
| sinä | et liene ruuhkautunut |
| hän | ei liene ruuhkautunut |
| me | emme liene ruuhkautuneet |
| te | ette liene ruuhkautuneet |
| he | eivät liene ruuhkautuneet |
| passive | ei liene ruuhkauduttu |