Conjugation of the Finnish verb 'rutistella'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 67/tulla, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rutistelen |
| sinä | rutistelet |
| hän | rutistelee |
| me | rutistelemme |
| te | rutistelette |
| he | rutistelevat |
| passive | rutistellaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rutistele |
| sinä | et rutistele |
| hän | ei rutistele |
| me | emme rutistele |
| te | ette rutistele |
| he | eivät rutistele |
| passive | ei rutistella |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rutistelin |
| sinä | rutistelit |
| hän | rutisteli |
| me | rutistelimme |
| te | rutistelitte |
| he | rutistelivat |
| passive | rutisteltiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rutistellut |
| sinä | et rutistellut |
| hän | ei rutistellut |
| me | emme rutistelleet |
| te | ette rutistelleet |
| he | eivät rutistelleet |
| passive | ei rutisteltu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen rutistellut |
| sinä | olet rutistellut |
| hän | on rutistellut |
| me | olemme rutistelleet |
| te | olette rutistelleet |
| he | ovat rutistelleet |
| passive | on rutisteltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole rutistellut |
| sinä | et ole rutistellut |
| hän | ei ole rutistellut |
| me | emme ole rutistelleet |
| te | ette ole rutistelleet |
| he | eivät ole rutistelleet |
| passive | ei ole rutisteltu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin rutistellut |
| sinä | olit rutistellut |
| hän | oli rutistellut |
| me | olimme rutistelleet |
| te | olitte rutistelleet |
| he | olivat rutistelleet |
| passive | oli rutisteltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut rutistellut |
| sinä | et ollut rutistellut |
| hän | ei ollut rutistellut |
| me | emme olleet rutistelleet |
| te | ette olleet rutistelleet |
| he | eivät olleet rutistelleet |
| passive | ei ollut rutisteltu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rutistelisin |
| sinä | rutistelisit |
| hän | rutistelisi |
| me | rutistelisimme |
| te | rutistelisitte |
| he | rutistelisivat |
| passive | rutisteltaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rutistelisi |
| sinä | et rutistelisi |
| hän | ei rutistelisi |
| me | emme rutistelisi |
| te | ette rutistelisi |
| he | eivät rutistelisi |
| passive | ei rutisteltaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin rutistellut |
| sinä | olisit rutistellut |
| hän | olisi rutistellut |
| me | olisimme rutistelleet |
| te | olisitte rutistelleet |
| he | olisivat rutistelleet |
| passive | olisi rutisteltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi rutistellut |
| sinä | et olisi rutistellut |
| hän | ei olisi rutistellut |
| me | emme olisi rutistelleet |
| te | ette olisi rutistelleet |
| he | eivät olisi rutistelleet |
| passive | ei olisi rutisteltu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | rutistele |
| hän | rutistelkoon |
| me | rutistelkaamme |
| te | rutistelkaa |
| he | rutistelkoot |
| passive | rutisteltakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä rutistele |
| hän | älköön rutistelko |
| me | älkäämme rutistelko |
| te | älkää rutistelko |
| he | älkööt rutistelko |
| passive | älköön rutisteltako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon rutistellut |
| he | olkoot rutistelleet |
| passive | olkoon rutisteltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko rutistellut |
| he | älkööt olko rutistelleet |
| passive | älköön olko rutisteltu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rutistellen |
| sinä | rutistellet |
| hän | rutistellee |
| me | rutistellemme |
| te | rutistellette |
| he | rutistellevat |
| passive | rutisteltaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rutistelle |
| sinä | et rutistelle |
| hän | ei rutistelle |
| me | emme rutistelle |
| te | ette rutistelle |
| he | eivät rutistelle |
| passive | ei rutisteltane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen rutistellut |
| sinä | lienet rutistellut |
| hän | lienee rutistellut |
| me | lienemme rutistelleet |
| te | lienette rutistelleet |
| he | lienevät rutistelleet |
| passive | lienee rutisteltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene rutistellut |
| sinä | et liene rutistellut |
| hän | ei liene rutistellut |
| me | emme liene rutistelleet |
| te | ette liene rutistelleet |
| he | eivät liene rutistelleet |
| passive | ei liene rutisteltu |