Conjugation of the Finnish verb 'ruskistaa'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53/muistaa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruskistan |
| sinä | ruskistat |
| hän | ruskistaa |
| me | ruskistamme |
| te | ruskistatte |
| he | ruskistavat |
| passive | ruskistetaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruskista |
| sinä | et ruskista |
| hän | ei ruskista |
| me | emme ruskista |
| te | ette ruskista |
| he | eivät ruskista |
| passive | ei ruskisteta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruskistin |
| sinä | ruskistit |
| hän | ruskisti |
| me | ruskistimme |
| te | ruskistitte |
| he | ruskistivat |
| passive | ruskistettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruskistanut |
| sinä | et ruskistanut |
| hän | ei ruskistanut |
| me | emme ruskistaneet |
| te | ette ruskistaneet |
| he | eivät ruskistaneet |
| passive | ei ruskistettu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen ruskistanut |
| sinä | olet ruskistanut |
| hän | on ruskistanut |
| me | olemme ruskistaneet |
| te | olette ruskistaneet |
| he | ovat ruskistaneet |
| passive | on ruskistettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole ruskistanut |
| sinä | et ole ruskistanut |
| hän | ei ole ruskistanut |
| me | emme ole ruskistaneet |
| te | ette ole ruskistaneet |
| he | eivät ole ruskistaneet |
| passive | ei ole ruskistettu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin ruskistanut |
| sinä | olit ruskistanut |
| hän | oli ruskistanut |
| me | olimme ruskistaneet |
| te | olitte ruskistaneet |
| he | olivat ruskistaneet |
| passive | oli ruskistettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut ruskistanut |
| sinä | et ollut ruskistanut |
| hän | ei ollut ruskistanut |
| me | emme olleet ruskistaneet |
| te | ette olleet ruskistaneet |
| he | eivät olleet ruskistaneet |
| passive | ei ollut ruskistettu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruskistaisin |
| sinä | ruskistaisit |
| hän | ruskistaisi |
| me | ruskistaisimme |
| te | ruskistaisitte |
| he | ruskistaisivat |
| passive | ruskistettaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruskistaisi |
| sinä | et ruskistaisi |
| hän | ei ruskistaisi |
| me | emme ruskistaisi |
| te | ette ruskistaisi |
| he | eivät ruskistaisi |
| passive | ei ruskistettaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin ruskistanut |
| sinä | olisit ruskistanut |
| hän | olisi ruskistanut |
| me | olisimme ruskistaneet |
| te | olisitte ruskistaneet |
| he | olisivat ruskistaneet |
| passive | olisi ruskistettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi ruskistanut |
| sinä | et olisi ruskistanut |
| hän | ei olisi ruskistanut |
| me | emme olisi ruskistaneet |
| te | ette olisi ruskistaneet |
| he | eivät olisi ruskistaneet |
| passive | ei olisi ruskistettu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ruskista |
| hän | ruskistakoon |
| me | ruskistakaamme |
| te | ruskistakaa |
| he | ruskistakoot |
| passive | ruskistettakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ruskista |
| hän | älköön ruskistako |
| me | älkäämme ruskistako |
| te | älkää ruskistako |
| he | älkööt ruskistako |
| passive | älköön ruskistettako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon ruskistanut |
| he | olkoot ruskistaneet |
| passive | olkoon ruskistettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko ruskistanut |
| he | älkööt olko ruskistaneet |
| passive | älköön olko ruskistettu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruskistanen |
| sinä | ruskistanet |
| hän | ruskistanee |
| me | ruskistanemme |
| te | ruskistanette |
| he | ruskistanevat |
| passive | ruskistettaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruskistane |
| sinä | et ruskistane |
| hän | ei ruskistane |
| me | emme ruskistane |
| te | ette ruskistane |
| he | eivät ruskistane |
| passive | ei ruskistettane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen ruskistanut |
| sinä | lienet ruskistanut |
| hän | lienee ruskistanut |
| me | lienemme ruskistaneet |
| te | lienette ruskistaneet |
| he | lienevät ruskistaneet |
| passive | lienee ruskistettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene ruskistanut |
| sinä | et liene ruskistanut |
| hän | ei liene ruskistanut |
| me | emme liene ruskistaneet |
| te | ette liene ruskistaneet |
| he | eivät liene ruskistaneet |
| passive | ei liene ruskistettu |