Conjugation of the Finnish verb 'ruskistaa'

ruskistaa  -   to brown
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    53/muistaa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäruskistan
sinäruskistat
hänruskistaa
meruskistamme
teruskistatte
heruskistavat
passiveruskistetaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruskista
sinäet ruskista
hänei ruskista
meemme ruskista
teette ruskista
heeivät ruskista
passiveei ruskisteta

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäruskistin
sinäruskistit
hänruskisti
meruskistimme
teruskistitte
heruskistivat
passiveruskistettiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruskistanut
sinäet ruskistanut
hänei ruskistanut
meemme ruskistaneet
teette ruskistaneet
heeivät ruskistaneet
passiveei ruskistettu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen ruskistanut
sinäolet ruskistanut
hänon ruskistanut
meolemme ruskistaneet
teolette ruskistaneet
heovat ruskistaneet
passiveon ruskistettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole ruskistanut
sinäet ole ruskistanut
hänei ole ruskistanut
meemme ole ruskistaneet
teette ole ruskistaneet
heeivät ole ruskistaneet
passiveei ole ruskistettu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin ruskistanut
sinäolit ruskistanut
hänoli ruskistanut
meolimme ruskistaneet
teolitte ruskistaneet
heolivat ruskistaneet
passiveoli ruskistettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut ruskistanut
sinäet ollut ruskistanut
hänei ollut ruskistanut
meemme olleet ruskistaneet
teette olleet ruskistaneet
heeivät olleet ruskistaneet
passiveei ollut ruskistettu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäruskistaisin
sinäruskistaisit
hänruskistaisi
meruskistaisimme
teruskistaisitte
heruskistaisivat
passiveruskistettaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruskistaisi
sinäet ruskistaisi
hänei ruskistaisi
meemme ruskistaisi
teette ruskistaisi
heeivät ruskistaisi
passiveei ruskistettaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin ruskistanut
sinäolisit ruskistanut
hänolisi ruskistanut
meolisimme ruskistaneet
teolisitte ruskistaneet
heolisivat ruskistaneet
passiveolisi ruskistettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi ruskistanut
sinäet olisi ruskistanut
hänei olisi ruskistanut
meemme olisi ruskistaneet
teette olisi ruskistaneet
heeivät olisi ruskistaneet
passiveei olisi ruskistettu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäruskista
hänruskistakoon
meruskistakaamme
teruskistakaa
heruskistakoot
passiveruskistettakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä ruskista
hänälköön ruskistako
meälkäämme ruskistako
teälkää ruskistako
heälkööt ruskistako
passiveälköön ruskistettako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon ruskistanut
heolkoot ruskistaneet
passiveolkoon ruskistettu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko ruskistanut
heälkööt olko ruskistaneet
passiveälköön olko ruskistettu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäruskistanen
sinäruskistanet
hänruskistanee
meruskistanemme
teruskistanette
heruskistanevat
passiveruskistettaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruskistane
sinäet ruskistane
hänei ruskistane
meemme ruskistane
teette ruskistane
heeivät ruskistane
passiveei ruskistettane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen ruskistanut
sinälienet ruskistanut
hänlienee ruskistanut
melienemme ruskistaneet
telienette ruskistaneet
helienevät ruskistaneet
passivelienee ruskistettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene ruskistanut
sinäet liene ruskistanut
hänei liene ruskistanut
meemme liene ruskistaneet
teette liene ruskistaneet
heeivät liene ruskistaneet
passiveei liene ruskistettu