Conjugation of the Finnish verb 'ruotia'

ruotia  -   To debone (a fish).
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    61*F/sallia, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäruodin
sinäruodit
hänruotii
meruodimme
teruoditte
heruotivat
passiveruoditaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruodi
sinäet ruodi
hänei ruodi
meemme ruodi
teette ruodi
heeivät ruodi
passiveei ruodita

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäruodin
sinäruodit
hänruoti
meruodimme
teruoditte
heruotivat
passiveruodittiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruotinut
sinäet ruotinut
hänei ruotinut
meemme ruotineet
teette ruotineet
heeivät ruotineet
passiveei ruodittu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen ruotinut
sinäolet ruotinut
hänon ruotinut
meolemme ruotineet
teolette ruotineet
heovat ruotineet
passiveon ruodittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole ruotinut
sinäet ole ruotinut
hänei ole ruotinut
meemme ole ruotineet
teette ole ruotineet
heeivät ole ruotineet
passiveei ole ruodittu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin ruotinut
sinäolit ruotinut
hänoli ruotinut
meolimme ruotineet
teolitte ruotineet
heolivat ruotineet
passiveoli ruodittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut ruotinut
sinäet ollut ruotinut
hänei ollut ruotinut
meemme olleet ruotineet
teette olleet ruotineet
heeivät olleet ruotineet
passiveei ollut ruodittu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäruotisin
sinäruotisit
hänruotisi
meruotisimme
teruotisitte
heruotisivat
passiveruodittaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruotisi
sinäet ruotisi
hänei ruotisi
meemme ruotisi
teette ruotisi
heeivät ruotisi
passiveei ruodittaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin ruotinut
sinäolisit ruotinut
hänolisi ruotinut
meolisimme ruotineet
teolisitte ruotineet
heolisivat ruotineet
passiveolisi ruodittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi ruotinut
sinäet olisi ruotinut
hänei olisi ruotinut
meemme olisi ruotineet
teette olisi ruotineet
heeivät olisi ruotineet
passiveei olisi ruodittu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäruodi
hänruotikoon
meruotikaamme
teruotikaa
heruotikoot
passiveruodittakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä ruodi
hänälköön ruotiko
meälkäämme ruotiko
teälkää ruotiko
heälkööt ruotiko
passiveälköön ruodittako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon ruotinut
heolkoot ruotineet
passiveolkoon ruodittu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko ruotinut
heälkööt olko ruotineet
passiveälköön olko ruodittu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäruotinen
sinäruotinet
hänruotinee
meruotinemme
teruotinette
heruotinevat
passiveruodittaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruotine
sinäet ruotine
hänei ruotine
meemme ruotine
teette ruotine
heeivät ruotine
passiveei ruodittane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen ruotinut
sinälienet ruotinut
hänlienee ruotinut
melienemme ruotineet
telienette ruotineet
helienevät ruotineet
passivelienee ruodittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene ruotinut
sinäet liene ruotinut
hänei liene ruotinut
meemme liene ruotineet
teette liene ruotineet
heeivät liene ruotineet
passiveei liene ruodittu