Conjugation of the Finnish verb 'ruotia'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 61*F/sallia, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruodin |
| sinä | ruodit |
| hän | ruotii |
| me | ruodimme |
| te | ruoditte |
| he | ruotivat |
| passive | ruoditaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruodi |
| sinä | et ruodi |
| hän | ei ruodi |
| me | emme ruodi |
| te | ette ruodi |
| he | eivät ruodi |
| passive | ei ruodita |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruodin |
| sinä | ruodit |
| hän | ruoti |
| me | ruodimme |
| te | ruoditte |
| he | ruotivat |
| passive | ruodittiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruotinut |
| sinä | et ruotinut |
| hän | ei ruotinut |
| me | emme ruotineet |
| te | ette ruotineet |
| he | eivät ruotineet |
| passive | ei ruodittu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen ruotinut |
| sinä | olet ruotinut |
| hän | on ruotinut |
| me | olemme ruotineet |
| te | olette ruotineet |
| he | ovat ruotineet |
| passive | on ruodittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole ruotinut |
| sinä | et ole ruotinut |
| hän | ei ole ruotinut |
| me | emme ole ruotineet |
| te | ette ole ruotineet |
| he | eivät ole ruotineet |
| passive | ei ole ruodittu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin ruotinut |
| sinä | olit ruotinut |
| hän | oli ruotinut |
| me | olimme ruotineet |
| te | olitte ruotineet |
| he | olivat ruotineet |
| passive | oli ruodittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut ruotinut |
| sinä | et ollut ruotinut |
| hän | ei ollut ruotinut |
| me | emme olleet ruotineet |
| te | ette olleet ruotineet |
| he | eivät olleet ruotineet |
| passive | ei ollut ruodittu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruotisin |
| sinä | ruotisit |
| hän | ruotisi |
| me | ruotisimme |
| te | ruotisitte |
| he | ruotisivat |
| passive | ruodittaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruotisi |
| sinä | et ruotisi |
| hän | ei ruotisi |
| me | emme ruotisi |
| te | ette ruotisi |
| he | eivät ruotisi |
| passive | ei ruodittaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin ruotinut |
| sinä | olisit ruotinut |
| hän | olisi ruotinut |
| me | olisimme ruotineet |
| te | olisitte ruotineet |
| he | olisivat ruotineet |
| passive | olisi ruodittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi ruotinut |
| sinä | et olisi ruotinut |
| hän | ei olisi ruotinut |
| me | emme olisi ruotineet |
| te | ette olisi ruotineet |
| he | eivät olisi ruotineet |
| passive | ei olisi ruodittu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ruodi |
| hän | ruotikoon |
| me | ruotikaamme |
| te | ruotikaa |
| he | ruotikoot |
| passive | ruodittakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ruodi |
| hän | älköön ruotiko |
| me | älkäämme ruotiko |
| te | älkää ruotiko |
| he | älkööt ruotiko |
| passive | älköön ruodittako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon ruotinut |
| he | olkoot ruotineet |
| passive | olkoon ruodittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko ruotinut |
| he | älkööt olko ruotineet |
| passive | älköön olko ruodittu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruotinen |
| sinä | ruotinet |
| hän | ruotinee |
| me | ruotinemme |
| te | ruotinette |
| he | ruotinevat |
| passive | ruodittaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruotine |
| sinä | et ruotine |
| hän | ei ruotine |
| me | emme ruotine |
| te | ette ruotine |
| he | eivät ruotine |
| passive | ei ruodittane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen ruotinut |
| sinä | lienet ruotinut |
| hän | lienee ruotinut |
| me | lienemme ruotineet |
| te | lienette ruotineet |
| he | lienevät ruotineet |
| passive | lienee ruodittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene ruotinut |
| sinä | et liene ruotinut |
| hän | ei liene ruotinut |
| me | emme liene ruotineet |
| te | ette liene ruotineet |
| he | eivät liene ruotineet |
| passive | ei liene ruodittu |