Conjugation of the Finnish verb 'ruostua'

ruostua  -   To rust, to get rusty.
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    52/sanoa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäruostun
sinäruostut
hänruostuu
meruostumme
teruostutte
heruostuvat
passiveruostutaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruostu
sinäet ruostu
hänei ruostu
meemme ruostu
teette ruostu
heeivät ruostu
passiveei ruostuta

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäruostuin
sinäruostuit
hänruostui
meruostuimme
teruostuitte
heruostuivat
passiveruostuttiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruostunut
sinäet ruostunut
hänei ruostunut
meemme ruostuneet
teette ruostuneet
heeivät ruostuneet
passiveei ruostuttu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen ruostunut
sinäolet ruostunut
hänon ruostunut
meolemme ruostuneet
teolette ruostuneet
heovat ruostuneet
passiveon ruostuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole ruostunut
sinäet ole ruostunut
hänei ole ruostunut
meemme ole ruostuneet
teette ole ruostuneet
heeivät ole ruostuneet
passiveei ole ruostuttu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin ruostunut
sinäolit ruostunut
hänoli ruostunut
meolimme ruostuneet
teolitte ruostuneet
heolivat ruostuneet
passiveoli ruostuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut ruostunut
sinäet ollut ruostunut
hänei ollut ruostunut
meemme olleet ruostuneet
teette olleet ruostuneet
heeivät olleet ruostuneet
passiveei ollut ruostuttu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäruostuisin
sinäruostuisit
hänruostuisi
meruostuisimme
teruostuisitte
heruostuisivat
passiveruostuttaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruostuisi
sinäet ruostuisi
hänei ruostuisi
meemme ruostuisi
teette ruostuisi
heeivät ruostuisi
passiveei ruostuttaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin ruostunut
sinäolisit ruostunut
hänolisi ruostunut
meolisimme ruostuneet
teolisitte ruostuneet
heolisivat ruostuneet
passiveolisi ruostuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi ruostunut
sinäet olisi ruostunut
hänei olisi ruostunut
meemme olisi ruostuneet
teette olisi ruostuneet
heeivät olisi ruostuneet
passiveei olisi ruostuttu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäruostu
hänruostukoon
meruostukaamme
teruostukaa
heruostukoot
passiveruostuttakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä ruostu
hänälköön ruostuko
meälkäämme ruostuko
teälkää ruostuko
heälkööt ruostuko
passiveälköön ruostuttako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon ruostunut
heolkoot ruostuneet
passiveolkoon ruostuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko ruostunut
heälkööt olko ruostuneet
passiveälköön olko ruostuttu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäruostunen
sinäruostunet
hänruostunee
meruostunemme
teruostunette
heruostunevat
passiveruostuttaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruostune
sinäet ruostune
hänei ruostune
meemme ruostune
teette ruostune
heeivät ruostune
passiveei ruostuttane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen ruostunut
sinälienet ruostunut
hänlienee ruostunut
melienemme ruostuneet
telienette ruostuneet
helienevät ruostuneet
passivelienee ruostuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene ruostunut
sinäet liene ruostunut
hänei liene ruostunut
meemme liene ruostuneet
teette liene ruostuneet
heeivät liene ruostuneet
passiveei liene ruostuttu