Conjugation of the Finnish verb 'ruoskia'

ruoskia  -   To whip, (figurative) lash.
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    61/sallia, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäruoskin
sinäruoskit
hänruoskii
meruoskimme
teruoskitte
heruoskivat
passiveruoskitaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruoski
sinäet ruoski
hänei ruoski
meemme ruoski
teette ruoski
heeivät ruoski
passiveei ruoskita

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäruoskin
sinäruoskit
hänruoski
meruoskimme
teruoskitte
heruoskivat
passiveruoskittiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruoskinut
sinäet ruoskinut
hänei ruoskinut
meemme ruoskineet
teette ruoskineet
heeivät ruoskineet
passiveei ruoskittu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen ruoskinut
sinäolet ruoskinut
hänon ruoskinut
meolemme ruoskineet
teolette ruoskineet
heovat ruoskineet
passiveon ruoskittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole ruoskinut
sinäet ole ruoskinut
hänei ole ruoskinut
meemme ole ruoskineet
teette ole ruoskineet
heeivät ole ruoskineet
passiveei ole ruoskittu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin ruoskinut
sinäolit ruoskinut
hänoli ruoskinut
meolimme ruoskineet
teolitte ruoskineet
heolivat ruoskineet
passiveoli ruoskittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut ruoskinut
sinäet ollut ruoskinut
hänei ollut ruoskinut
meemme olleet ruoskineet
teette olleet ruoskineet
heeivät olleet ruoskineet
passiveei ollut ruoskittu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäruoskisin
sinäruoskisit
hänruoskisi
meruoskisimme
teruoskisitte
heruoskisivat
passiveruoskittaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruoskisi
sinäet ruoskisi
hänei ruoskisi
meemme ruoskisi
teette ruoskisi
heeivät ruoskisi
passiveei ruoskittaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin ruoskinut
sinäolisit ruoskinut
hänolisi ruoskinut
meolisimme ruoskineet
teolisitte ruoskineet
heolisivat ruoskineet
passiveolisi ruoskittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi ruoskinut
sinäet olisi ruoskinut
hänei olisi ruoskinut
meemme olisi ruoskineet
teette olisi ruoskineet
heeivät olisi ruoskineet
passiveei olisi ruoskittu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäruoski
hänruoskikoon
meruoskikaamme
teruoskikaa
heruoskikoot
passiveruoskittakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä ruoski
hänälköön ruoskiko
meälkäämme ruoskiko
teälkää ruoskiko
heälkööt ruoskiko
passiveälköön ruoskittako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon ruoskinut
heolkoot ruoskineet
passiveolkoon ruoskittu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko ruoskinut
heälkööt olko ruoskineet
passiveälköön olko ruoskittu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäruoskinen
sinäruoskinet
hänruoskinee
meruoskinemme
teruoskinette
heruoskinevat
passiveruoskittaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruoskine
sinäet ruoskine
hänei ruoskine
meemme ruoskine
teette ruoskine
heeivät ruoskine
passiveei ruoskittane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen ruoskinut
sinälienet ruoskinut
hänlienee ruoskinut
melienemme ruoskineet
telienette ruoskineet
helienevät ruoskineet
passivelienee ruoskittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene ruoskinut
sinäet liene ruoskinut
hänei liene ruoskinut
meemme liene ruoskineet
teette liene ruoskineet
heeivät liene ruoskineet
passiveei liene ruoskittu