Conjugation of the Finnish verb 'ruoskia'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 61/sallia, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruoskin |
| sinä | ruoskit |
| hän | ruoskii |
| me | ruoskimme |
| te | ruoskitte |
| he | ruoskivat |
| passive | ruoskitaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruoski |
| sinä | et ruoski |
| hän | ei ruoski |
| me | emme ruoski |
| te | ette ruoski |
| he | eivät ruoski |
| passive | ei ruoskita |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruoskin |
| sinä | ruoskit |
| hän | ruoski |
| me | ruoskimme |
| te | ruoskitte |
| he | ruoskivat |
| passive | ruoskittiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruoskinut |
| sinä | et ruoskinut |
| hän | ei ruoskinut |
| me | emme ruoskineet |
| te | ette ruoskineet |
| he | eivät ruoskineet |
| passive | ei ruoskittu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen ruoskinut |
| sinä | olet ruoskinut |
| hän | on ruoskinut |
| me | olemme ruoskineet |
| te | olette ruoskineet |
| he | ovat ruoskineet |
| passive | on ruoskittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole ruoskinut |
| sinä | et ole ruoskinut |
| hän | ei ole ruoskinut |
| me | emme ole ruoskineet |
| te | ette ole ruoskineet |
| he | eivät ole ruoskineet |
| passive | ei ole ruoskittu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin ruoskinut |
| sinä | olit ruoskinut |
| hän | oli ruoskinut |
| me | olimme ruoskineet |
| te | olitte ruoskineet |
| he | olivat ruoskineet |
| passive | oli ruoskittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut ruoskinut |
| sinä | et ollut ruoskinut |
| hän | ei ollut ruoskinut |
| me | emme olleet ruoskineet |
| te | ette olleet ruoskineet |
| he | eivät olleet ruoskineet |
| passive | ei ollut ruoskittu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruoskisin |
| sinä | ruoskisit |
| hän | ruoskisi |
| me | ruoskisimme |
| te | ruoskisitte |
| he | ruoskisivat |
| passive | ruoskittaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruoskisi |
| sinä | et ruoskisi |
| hän | ei ruoskisi |
| me | emme ruoskisi |
| te | ette ruoskisi |
| he | eivät ruoskisi |
| passive | ei ruoskittaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin ruoskinut |
| sinä | olisit ruoskinut |
| hän | olisi ruoskinut |
| me | olisimme ruoskineet |
| te | olisitte ruoskineet |
| he | olisivat ruoskineet |
| passive | olisi ruoskittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi ruoskinut |
| sinä | et olisi ruoskinut |
| hän | ei olisi ruoskinut |
| me | emme olisi ruoskineet |
| te | ette olisi ruoskineet |
| he | eivät olisi ruoskineet |
| passive | ei olisi ruoskittu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ruoski |
| hän | ruoskikoon |
| me | ruoskikaamme |
| te | ruoskikaa |
| he | ruoskikoot |
| passive | ruoskittakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ruoski |
| hän | älköön ruoskiko |
| me | älkäämme ruoskiko |
| te | älkää ruoskiko |
| he | älkööt ruoskiko |
| passive | älköön ruoskittako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon ruoskinut |
| he | olkoot ruoskineet |
| passive | olkoon ruoskittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko ruoskinut |
| he | älkööt olko ruoskineet |
| passive | älköön olko ruoskittu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruoskinen |
| sinä | ruoskinet |
| hän | ruoskinee |
| me | ruoskinemme |
| te | ruoskinette |
| he | ruoskinevat |
| passive | ruoskittaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruoskine |
| sinä | et ruoskine |
| hän | ei ruoskine |
| me | emme ruoskine |
| te | ette ruoskine |
| he | eivät ruoskine |
| passive | ei ruoskittane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen ruoskinut |
| sinä | lienet ruoskinut |
| hän | lienee ruoskinut |
| me | lienemme ruoskineet |
| te | lienette ruoskineet |
| he | lienevät ruoskineet |
| passive | lienee ruoskittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene ruoskinut |
| sinä | et liene ruoskinut |
| hän | ei liene ruoskinut |
| me | emme liene ruoskineet |
| te | ette liene ruoskineet |
| he | eivät liene ruoskineet |
| passive | ei liene ruoskittu |