Conjugation of the Finnish verb 'ruokkia'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 61*A/sallia, kk-k gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruokin |
| sinä | ruokit |
| hän | ruokkii |
| me | ruokimme |
| te | ruokitte |
| he | ruokkivat |
| passive | ruokitaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruoki |
| sinä | et ruoki |
| hän | ei ruoki |
| me | emme ruoki |
| te | ette ruoki |
| he | eivät ruoki |
| passive | ei ruokita |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruokin |
| sinä | ruokit |
| hän | ruokki |
| me | ruokimme |
| te | ruokitte |
| he | ruokkivat |
| passive | ruokittiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruokkinut |
| sinä | et ruokkinut |
| hän | ei ruokkinut |
| me | emme ruokkineet |
| te | ette ruokkineet |
| he | eivät ruokkineet |
| passive | ei ruokittu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen ruokkinut |
| sinä | olet ruokkinut |
| hän | on ruokkinut |
| me | olemme ruokkineet |
| te | olette ruokkineet |
| he | ovat ruokkineet |
| passive | on ruokittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole ruokkinut |
| sinä | et ole ruokkinut |
| hän | ei ole ruokkinut |
| me | emme ole ruokkineet |
| te | ette ole ruokkineet |
| he | eivät ole ruokkineet |
| passive | ei ole ruokittu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin ruokkinut |
| sinä | olit ruokkinut |
| hän | oli ruokkinut |
| me | olimme ruokkineet |
| te | olitte ruokkineet |
| he | olivat ruokkineet |
| passive | oli ruokittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut ruokkinut |
| sinä | et ollut ruokkinut |
| hän | ei ollut ruokkinut |
| me | emme olleet ruokkineet |
| te | ette olleet ruokkineet |
| he | eivät olleet ruokkineet |
| passive | ei ollut ruokittu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruokkisin |
| sinä | ruokkisit |
| hän | ruokkisi |
| me | ruokkisimme |
| te | ruokkisitte |
| he | ruokkisivat |
| passive | ruokittaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruokkisi |
| sinä | et ruokkisi |
| hän | ei ruokkisi |
| me | emme ruokkisi |
| te | ette ruokkisi |
| he | eivät ruokkisi |
| passive | ei ruokittaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin ruokkinut |
| sinä | olisit ruokkinut |
| hän | olisi ruokkinut |
| me | olisimme ruokkineet |
| te | olisitte ruokkineet |
| he | olisivat ruokkineet |
| passive | olisi ruokittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi ruokkinut |
| sinä | et olisi ruokkinut |
| hän | ei olisi ruokkinut |
| me | emme olisi ruokkineet |
| te | ette olisi ruokkineet |
| he | eivät olisi ruokkineet |
| passive | ei olisi ruokittu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ruoki |
| hän | ruokkikoon |
| me | ruokkikaamme |
| te | ruokkikaa |
| he | ruokkikoot |
| passive | ruokittakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ruoki |
| hän | älköön ruokkiko |
| me | älkäämme ruokkiko |
| te | älkää ruokkiko |
| he | älkööt ruokkiko |
| passive | älköön ruokittako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon ruokkinut |
| he | olkoot ruokkineet |
| passive | olkoon ruokittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko ruokkinut |
| he | älkööt olko ruokkineet |
| passive | älköön olko ruokittu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruokkinen |
| sinä | ruokkinet |
| hän | ruokkinee |
| me | ruokkinemme |
| te | ruokkinette |
| he | ruokkinevat |
| passive | ruokittaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruokkine |
| sinä | et ruokkine |
| hän | ei ruokkine |
| me | emme ruokkine |
| te | ette ruokkine |
| he | eivät ruokkine |
| passive | ei ruokittane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen ruokkinut |
| sinä | lienet ruokkinut |
| hän | lienee ruokkinut |
| me | lienemme ruokkineet |
| te | lienette ruokkineet |
| he | lienevät ruokkineet |
| passive | lienee ruokittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene ruokkinut |
| sinä | et liene ruokkinut |
| hän | ei liene ruokkinut |
| me | emme liene ruokkineet |
| te | ette liene ruokkineet |
| he | eivät liene ruokkineet |
| passive | ei liene ruokittu |