Conjugation of the Finnish verb 'ruokkia'

ruokkia  -   to feed (usually of animals)
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    61*A/sallia, kk-k gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäruokin
sinäruokit
hänruokkii
meruokimme
teruokitte
heruokkivat
passiveruokitaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruoki
sinäet ruoki
hänei ruoki
meemme ruoki
teette ruoki
heeivät ruoki
passiveei ruokita

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäruokin
sinäruokit
hänruokki
meruokimme
teruokitte
heruokkivat
passiveruokittiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruokkinut
sinäet ruokkinut
hänei ruokkinut
meemme ruokkineet
teette ruokkineet
heeivät ruokkineet
passiveei ruokittu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen ruokkinut
sinäolet ruokkinut
hänon ruokkinut
meolemme ruokkineet
teolette ruokkineet
heovat ruokkineet
passiveon ruokittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole ruokkinut
sinäet ole ruokkinut
hänei ole ruokkinut
meemme ole ruokkineet
teette ole ruokkineet
heeivät ole ruokkineet
passiveei ole ruokittu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin ruokkinut
sinäolit ruokkinut
hänoli ruokkinut
meolimme ruokkineet
teolitte ruokkineet
heolivat ruokkineet
passiveoli ruokittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut ruokkinut
sinäet ollut ruokkinut
hänei ollut ruokkinut
meemme olleet ruokkineet
teette olleet ruokkineet
heeivät olleet ruokkineet
passiveei ollut ruokittu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäruokkisin
sinäruokkisit
hänruokkisi
meruokkisimme
teruokkisitte
heruokkisivat
passiveruokittaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruokkisi
sinäet ruokkisi
hänei ruokkisi
meemme ruokkisi
teette ruokkisi
heeivät ruokkisi
passiveei ruokittaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin ruokkinut
sinäolisit ruokkinut
hänolisi ruokkinut
meolisimme ruokkineet
teolisitte ruokkineet
heolisivat ruokkineet
passiveolisi ruokittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi ruokkinut
sinäet olisi ruokkinut
hänei olisi ruokkinut
meemme olisi ruokkineet
teette olisi ruokkineet
heeivät olisi ruokkineet
passiveei olisi ruokittu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäruoki
hänruokkikoon
meruokkikaamme
teruokkikaa
heruokkikoot
passiveruokittakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä ruoki
hänälköön ruokkiko
meälkäämme ruokkiko
teälkää ruokkiko
heälkööt ruokkiko
passiveälköön ruokittako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon ruokkinut
heolkoot ruokkineet
passiveolkoon ruokittu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko ruokkinut
heälkööt olko ruokkineet
passiveälköön olko ruokittu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäruokkinen
sinäruokkinet
hänruokkinee
meruokkinemme
teruokkinette
heruokkinevat
passiveruokittaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruokkine
sinäet ruokkine
hänei ruokkine
meemme ruokkine
teette ruokkine
heeivät ruokkine
passiveei ruokittane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen ruokkinut
sinälienet ruokkinut
hänlienee ruokkinut
melienemme ruokkineet
telienette ruokkineet
helienevät ruokkineet
passivelienee ruokittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene ruokkinut
sinäet liene ruokkinut
hänei liene ruokkinut
meemme liene ruokkineet
teette liene ruokkineet
heeivät liene ruokkineet
passiveei liene ruokittu