Conjugation of the Finnish verb 'rulettaa'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruletan |
| sinä | ruletat |
| hän | rulettaa |
| me | ruletamme |
| te | ruletatte |
| he | rulettavat |
| passive | ruletetaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruleta |
| sinä | et ruleta |
| hän | ei ruleta |
| me | emme ruleta |
| te | ette ruleta |
| he | eivät ruleta |
| passive | ei ruleteta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruletin |
| sinä | ruletit |
| hän | ruletti |
| me | ruletimme |
| te | ruletitte |
| he | rulettivat |
| passive | ruletettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rulettanut |
| sinä | et rulettanut |
| hän | ei rulettanut |
| me | emme rulettaneet |
| te | ette rulettaneet |
| he | eivät rulettaneet |
| passive | ei ruletettu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen rulettanut |
| sinä | olet rulettanut |
| hän | on rulettanut |
| me | olemme rulettaneet |
| te | olette rulettaneet |
| he | ovat rulettaneet |
| passive | on ruletettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole rulettanut |
| sinä | et ole rulettanut |
| hän | ei ole rulettanut |
| me | emme ole rulettaneet |
| te | ette ole rulettaneet |
| he | eivät ole rulettaneet |
| passive | ei ole ruletettu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin rulettanut |
| sinä | olit rulettanut |
| hän | oli rulettanut |
| me | olimme rulettaneet |
| te | olitte rulettaneet |
| he | olivat rulettaneet |
| passive | oli ruletettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut rulettanut |
| sinä | et ollut rulettanut |
| hän | ei ollut rulettanut |
| me | emme olleet rulettaneet |
| te | ette olleet rulettaneet |
| he | eivät olleet rulettaneet |
| passive | ei ollut ruletettu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rulettaisin |
| sinä | rulettaisit |
| hän | rulettaisi |
| me | rulettaisimme |
| te | rulettaisitte |
| he | rulettaisivat |
| passive | ruletettaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rulettaisi |
| sinä | et rulettaisi |
| hän | ei rulettaisi |
| me | emme rulettaisi |
| te | ette rulettaisi |
| he | eivät rulettaisi |
| passive | ei ruletettaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin rulettanut |
| sinä | olisit rulettanut |
| hän | olisi rulettanut |
| me | olisimme rulettaneet |
| te | olisitte rulettaneet |
| he | olisivat rulettaneet |
| passive | olisi ruletettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi rulettanut |
| sinä | et olisi rulettanut |
| hän | ei olisi rulettanut |
| me | emme olisi rulettaneet |
| te | ette olisi rulettaneet |
| he | eivät olisi rulettaneet |
| passive | ei olisi ruletettu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ruleta |
| hän | rulettakoon |
| me | rulettakaamme |
| te | rulettakaa |
| he | rulettakoot |
| passive | ruletettakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ruleta |
| hän | älköön rulettako |
| me | älkäämme rulettako |
| te | älkää rulettako |
| he | älkööt rulettako |
| passive | älköön ruletettako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon rulettanut |
| he | olkoot rulettaneet |
| passive | olkoon ruletettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko rulettanut |
| he | älkööt olko rulettaneet |
| passive | älköön olko ruletettu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rulettanen |
| sinä | rulettanet |
| hän | rulettanee |
| me | rulettanemme |
| te | rulettanette |
| he | rulettanevat |
| passive | ruletettaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rulettane |
| sinä | et rulettane |
| hän | ei rulettane |
| me | emme rulettane |
| te | ette rulettane |
| he | eivät rulettane |
| passive | ei ruletettane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen rulettanut |
| sinä | lienet rulettanut |
| hän | lienee rulettanut |
| me | lienemme rulettaneet |
| te | lienette rulettaneet |
| he | lienevät rulettaneet |
| passive | lienee ruletettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene rulettanut |
| sinä | et liene rulettanut |
| hän | ei liene rulettanut |
| me | emme liene rulettaneet |
| te | ette liene rulettaneet |
| he | eivät liene rulettaneet |
| passive | ei liene ruletettu |