Conjugation of the Finnish verb 'rulettaa'

rulettaa  -   To rule (to excel).
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäruletan
sinäruletat
hänrulettaa
meruletamme
teruletatte
herulettavat
passiveruletetaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruleta
sinäet ruleta
hänei ruleta
meemme ruleta
teette ruleta
heeivät ruleta
passiveei ruleteta

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäruletin
sinäruletit
hänruletti
meruletimme
teruletitte
herulettivat
passiveruletettiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rulettanut
sinäet rulettanut
hänei rulettanut
meemme rulettaneet
teette rulettaneet
heeivät rulettaneet
passiveei ruletettu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen rulettanut
sinäolet rulettanut
hänon rulettanut
meolemme rulettaneet
teolette rulettaneet
heovat rulettaneet
passiveon ruletettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole rulettanut
sinäet ole rulettanut
hänei ole rulettanut
meemme ole rulettaneet
teette ole rulettaneet
heeivät ole rulettaneet
passiveei ole ruletettu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin rulettanut
sinäolit rulettanut
hänoli rulettanut
meolimme rulettaneet
teolitte rulettaneet
heolivat rulettaneet
passiveoli ruletettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut rulettanut
sinäet ollut rulettanut
hänei ollut rulettanut
meemme olleet rulettaneet
teette olleet rulettaneet
heeivät olleet rulettaneet
passiveei ollut ruletettu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärulettaisin
sinärulettaisit
hänrulettaisi
merulettaisimme
terulettaisitte
herulettaisivat
passiveruletettaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rulettaisi
sinäet rulettaisi
hänei rulettaisi
meemme rulettaisi
teette rulettaisi
heeivät rulettaisi
passiveei ruletettaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin rulettanut
sinäolisit rulettanut
hänolisi rulettanut
meolisimme rulettaneet
teolisitte rulettaneet
heolisivat rulettaneet
passiveolisi ruletettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi rulettanut
sinäet olisi rulettanut
hänei olisi rulettanut
meemme olisi rulettaneet
teette olisi rulettaneet
heeivät olisi rulettaneet
passiveei olisi ruletettu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäruleta
hänrulettakoon
merulettakaamme
terulettakaa
herulettakoot
passiveruletettakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä ruleta
hänälköön rulettako
meälkäämme rulettako
teälkää rulettako
heälkööt rulettako
passiveälköön ruletettako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon rulettanut
heolkoot rulettaneet
passiveolkoon ruletettu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko rulettanut
heälkööt olko rulettaneet
passiveälköön olko ruletettu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärulettanen
sinärulettanet
hänrulettanee
merulettanemme
terulettanette
herulettanevat
passiveruletettaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rulettane
sinäet rulettane
hänei rulettane
meemme rulettane
teette rulettane
heeivät rulettane
passiveei ruletettane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen rulettanut
sinälienet rulettanut
hänlienee rulettanut
melienemme rulettaneet
telienette rulettaneet
helienevät rulettaneet
passivelienee ruletettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene rulettanut
sinäet liene rulettanut
hänei liene rulettanut
meemme liene rulettaneet
teette liene rulettaneet
heeivät liene rulettaneet
passiveei liene ruletettu