Conjugation of the Finnish verb 'rukata'

rukata  -   to adjust or tweak a clock
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    73*A/salata, kk-k gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärukkaan
sinärukkaat
hänrukkaa
merukkaamme
terukkaatte
herukkaavat
passiverukataan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rukkaa
sinäet rukkaa
hänei rukkaa
meemme rukkaa
teette rukkaa
heeivät rukkaa
passiveei rukata

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minärukkasin
sinärukkasit
hänrukkasi
merukkasimme
terukkasitte
herukkasivat
passiverukattiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rukannut
sinäet rukannut
hänei rukannut
meemme rukanneet
teette rukanneet
heeivät rukanneet
passiveei rukattu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen rukannut
sinäolet rukannut
hänon rukannut
meolemme rukanneet
teolette rukanneet
heovat rukanneet
passiveon rukattu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole rukannut
sinäet ole rukannut
hänei ole rukannut
meemme ole rukanneet
teette ole rukanneet
heeivät ole rukanneet
passiveei ole rukattu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin rukannut
sinäolit rukannut
hänoli rukannut
meolimme rukanneet
teolitte rukanneet
heolivat rukanneet
passiveoli rukattu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut rukannut
sinäet ollut rukannut
hänei ollut rukannut
meemme olleet rukanneet
teette olleet rukanneet
heeivät olleet rukanneet
passiveei ollut rukattu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärukkaisin
sinärukkaisit
hänrukkaisi
merukkaisimme
terukkaisitte
herukkaisivat
passiverukattaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rukkaisi
sinäet rukkaisi
hänei rukkaisi
meemme rukkaisi
teette rukkaisi
heeivät rukkaisi
passiveei rukattaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin rukannut
sinäolisit rukannut
hänolisi rukannut
meolisimme rukanneet
teolisitte rukanneet
heolisivat rukanneet
passiveolisi rukattu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi rukannut
sinäet olisi rukannut
hänei olisi rukannut
meemme olisi rukanneet
teette olisi rukanneet
heeivät olisi rukanneet
passiveei olisi rukattu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinärukkaa
hänrukatkoon
merukatkaamme
terukatkaa
herukatkoot
passiverukattakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä rukkaa
hänälköön rukatko
meälkäämme rukatko
teälkää rukatko
heälkööt rukatko
passiveälköön rukattako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon rukannut
heolkoot rukanneet
passiveolkoon rukattu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko rukannut
heälkööt olko rukanneet
passiveälköön olko rukattu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärukannen
sinärukannet
hänrukannee
merukannemme
terukannette
herukannevat
passiverukattaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rukanne
sinäet rukanne
hänei rukanne
meemme rukanne
teette rukanne
heeivät rukanne
passiveei rukattane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen rukannut
sinälienet rukannut
hänlienee rukannut
melienemme rukanneet
telienette rukanneet
helienevät rukanneet
passivelienee rukattu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene rukannut
sinäet liene rukannut
hänei liene rukannut
meemme liene rukanneet
teette liene rukanneet
heeivät liene rukanneet
passiveei liene rukattu