Conjugation of the Finnish verb 'rukata'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 73*A/salata, kk-k gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rukkaan |
| sinä | rukkaat |
| hän | rukkaa |
| me | rukkaamme |
| te | rukkaatte |
| he | rukkaavat |
| passive | rukataan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rukkaa |
| sinä | et rukkaa |
| hän | ei rukkaa |
| me | emme rukkaa |
| te | ette rukkaa |
| he | eivät rukkaa |
| passive | ei rukata |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rukkasin |
| sinä | rukkasit |
| hän | rukkasi |
| me | rukkasimme |
| te | rukkasitte |
| he | rukkasivat |
| passive | rukattiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rukannut |
| sinä | et rukannut |
| hän | ei rukannut |
| me | emme rukanneet |
| te | ette rukanneet |
| he | eivät rukanneet |
| passive | ei rukattu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen rukannut |
| sinä | olet rukannut |
| hän | on rukannut |
| me | olemme rukanneet |
| te | olette rukanneet |
| he | ovat rukanneet |
| passive | on rukattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole rukannut |
| sinä | et ole rukannut |
| hän | ei ole rukannut |
| me | emme ole rukanneet |
| te | ette ole rukanneet |
| he | eivät ole rukanneet |
| passive | ei ole rukattu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin rukannut |
| sinä | olit rukannut |
| hän | oli rukannut |
| me | olimme rukanneet |
| te | olitte rukanneet |
| he | olivat rukanneet |
| passive | oli rukattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut rukannut |
| sinä | et ollut rukannut |
| hän | ei ollut rukannut |
| me | emme olleet rukanneet |
| te | ette olleet rukanneet |
| he | eivät olleet rukanneet |
| passive | ei ollut rukattu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rukkaisin |
| sinä | rukkaisit |
| hän | rukkaisi |
| me | rukkaisimme |
| te | rukkaisitte |
| he | rukkaisivat |
| passive | rukattaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rukkaisi |
| sinä | et rukkaisi |
| hän | ei rukkaisi |
| me | emme rukkaisi |
| te | ette rukkaisi |
| he | eivät rukkaisi |
| passive | ei rukattaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin rukannut |
| sinä | olisit rukannut |
| hän | olisi rukannut |
| me | olisimme rukanneet |
| te | olisitte rukanneet |
| he | olisivat rukanneet |
| passive | olisi rukattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi rukannut |
| sinä | et olisi rukannut |
| hän | ei olisi rukannut |
| me | emme olisi rukanneet |
| te | ette olisi rukanneet |
| he | eivät olisi rukanneet |
| passive | ei olisi rukattu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | rukkaa |
| hän | rukatkoon |
| me | rukatkaamme |
| te | rukatkaa |
| he | rukatkoot |
| passive | rukattakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä rukkaa |
| hän | älköön rukatko |
| me | älkäämme rukatko |
| te | älkää rukatko |
| he | älkööt rukatko |
| passive | älköön rukattako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon rukannut |
| he | olkoot rukanneet |
| passive | olkoon rukattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko rukannut |
| he | älkööt olko rukanneet |
| passive | älköön olko rukattu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rukannen |
| sinä | rukannet |
| hän | rukannee |
| me | rukannemme |
| te | rukannette |
| he | rukannevat |
| passive | rukattaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rukanne |
| sinä | et rukanne |
| hän | ei rukanne |
| me | emme rukanne |
| te | ette rukanne |
| he | eivät rukanne |
| passive | ei rukattane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen rukannut |
| sinä | lienet rukannut |
| hän | lienee rukannut |
| me | lienemme rukanneet |
| te | lienette rukanneet |
| he | lienevät rukanneet |
| passive | lienee rukattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene rukannut |
| sinä | et liene rukannut |
| hän | ei liene rukannut |
| me | emme liene rukanneet |
| te | ette liene rukanneet |
| he | eivät liene rukanneet |
| passive | ei liene rukattu |