Conjugation of the Finnish verb 'rujoutua'

rujoutua  -   To be crippled, maimed.
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    52*F/sanoa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärujoudun
sinärujoudut
hänrujoutuu
merujoudumme
terujoudutte
herujoutuvat
passiverujoudutaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rujoudu
sinäet rujoudu
hänei rujoudu
meemme rujoudu
teette rujoudu
heeivät rujoudu
passiveei rujouduta

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minärujouduin
sinärujouduit
hänrujoutui
merujouduimme
terujouduitte
herujoutuivat
passiverujouduttiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rujoutunut
sinäet rujoutunut
hänei rujoutunut
meemme rujoutuneet
teette rujoutuneet
heeivät rujoutuneet
passiveei rujouduttu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen rujoutunut
sinäolet rujoutunut
hänon rujoutunut
meolemme rujoutuneet
teolette rujoutuneet
heovat rujoutuneet
passiveon rujouduttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole rujoutunut
sinäet ole rujoutunut
hänei ole rujoutunut
meemme ole rujoutuneet
teette ole rujoutuneet
heeivät ole rujoutuneet
passiveei ole rujouduttu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin rujoutunut
sinäolit rujoutunut
hänoli rujoutunut
meolimme rujoutuneet
teolitte rujoutuneet
heolivat rujoutuneet
passiveoli rujouduttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut rujoutunut
sinäet ollut rujoutunut
hänei ollut rujoutunut
meemme olleet rujoutuneet
teette olleet rujoutuneet
heeivät olleet rujoutuneet
passiveei ollut rujouduttu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärujoutuisin
sinärujoutuisit
hänrujoutuisi
merujoutuisimme
terujoutuisitte
herujoutuisivat
passiverujouduttaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rujoutuisi
sinäet rujoutuisi
hänei rujoutuisi
meemme rujoutuisi
teette rujoutuisi
heeivät rujoutuisi
passiveei rujouduttaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin rujoutunut
sinäolisit rujoutunut
hänolisi rujoutunut
meolisimme rujoutuneet
teolisitte rujoutuneet
heolisivat rujoutuneet
passiveolisi rujouduttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi rujoutunut
sinäet olisi rujoutunut
hänei olisi rujoutunut
meemme olisi rujoutuneet
teette olisi rujoutuneet
heeivät olisi rujoutuneet
passiveei olisi rujouduttu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinärujoudu
hänrujoutukoon
merujoutukaamme
terujoutukaa
herujoutukoot
passiverujouduttakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä rujoudu
hänälköön rujoutuko
meälkäämme rujoutuko
teälkää rujoutuko
heälkööt rujoutuko
passiveälköön rujouduttako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon rujoutunut
heolkoot rujoutuneet
passiveolkoon rujouduttu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko rujoutunut
heälkööt olko rujoutuneet
passiveälköön olko rujouduttu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärujoutunen
sinärujoutunet
hänrujoutunee
merujoutunemme
terujoutunette
herujoutunevat
passiverujouduttaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rujoutune
sinäet rujoutune
hänei rujoutune
meemme rujoutune
teette rujoutune
heeivät rujoutune
passiveei rujouduttane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen rujoutunut
sinälienet rujoutunut
hänlienee rujoutunut
melienemme rujoutuneet
telienette rujoutuneet
helienevät rujoutuneet
passivelienee rujouduttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene rujoutunut
sinäet liene rujoutunut
hänei liene rujoutunut
meemme liene rujoutuneet
teette liene rujoutuneet
heeivät liene rujoutuneet
passiveei liene rujouduttu