Conjugation of the Finnish verb 'rujoutua'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52*F/sanoa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rujoudun |
| sinä | rujoudut |
| hän | rujoutuu |
| me | rujoudumme |
| te | rujoudutte |
| he | rujoutuvat |
| passive | rujoudutaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rujoudu |
| sinä | et rujoudu |
| hän | ei rujoudu |
| me | emme rujoudu |
| te | ette rujoudu |
| he | eivät rujoudu |
| passive | ei rujouduta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rujouduin |
| sinä | rujouduit |
| hän | rujoutui |
| me | rujouduimme |
| te | rujouduitte |
| he | rujoutuivat |
| passive | rujouduttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rujoutunut |
| sinä | et rujoutunut |
| hän | ei rujoutunut |
| me | emme rujoutuneet |
| te | ette rujoutuneet |
| he | eivät rujoutuneet |
| passive | ei rujouduttu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen rujoutunut |
| sinä | olet rujoutunut |
| hän | on rujoutunut |
| me | olemme rujoutuneet |
| te | olette rujoutuneet |
| he | ovat rujoutuneet |
| passive | on rujouduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole rujoutunut |
| sinä | et ole rujoutunut |
| hän | ei ole rujoutunut |
| me | emme ole rujoutuneet |
| te | ette ole rujoutuneet |
| he | eivät ole rujoutuneet |
| passive | ei ole rujouduttu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin rujoutunut |
| sinä | olit rujoutunut |
| hän | oli rujoutunut |
| me | olimme rujoutuneet |
| te | olitte rujoutuneet |
| he | olivat rujoutuneet |
| passive | oli rujouduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut rujoutunut |
| sinä | et ollut rujoutunut |
| hän | ei ollut rujoutunut |
| me | emme olleet rujoutuneet |
| te | ette olleet rujoutuneet |
| he | eivät olleet rujoutuneet |
| passive | ei ollut rujouduttu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rujoutuisin |
| sinä | rujoutuisit |
| hän | rujoutuisi |
| me | rujoutuisimme |
| te | rujoutuisitte |
| he | rujoutuisivat |
| passive | rujouduttaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rujoutuisi |
| sinä | et rujoutuisi |
| hän | ei rujoutuisi |
| me | emme rujoutuisi |
| te | ette rujoutuisi |
| he | eivät rujoutuisi |
| passive | ei rujouduttaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin rujoutunut |
| sinä | olisit rujoutunut |
| hän | olisi rujoutunut |
| me | olisimme rujoutuneet |
| te | olisitte rujoutuneet |
| he | olisivat rujoutuneet |
| passive | olisi rujouduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi rujoutunut |
| sinä | et olisi rujoutunut |
| hän | ei olisi rujoutunut |
| me | emme olisi rujoutuneet |
| te | ette olisi rujoutuneet |
| he | eivät olisi rujoutuneet |
| passive | ei olisi rujouduttu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | rujoudu |
| hän | rujoutukoon |
| me | rujoutukaamme |
| te | rujoutukaa |
| he | rujoutukoot |
| passive | rujouduttakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä rujoudu |
| hän | älköön rujoutuko |
| me | älkäämme rujoutuko |
| te | älkää rujoutuko |
| he | älkööt rujoutuko |
| passive | älköön rujouduttako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon rujoutunut |
| he | olkoot rujoutuneet |
| passive | olkoon rujouduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko rujoutunut |
| he | älkööt olko rujoutuneet |
| passive | älköön olko rujouduttu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rujoutunen |
| sinä | rujoutunet |
| hän | rujoutunee |
| me | rujoutunemme |
| te | rujoutunette |
| he | rujoutunevat |
| passive | rujouduttaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rujoutune |
| sinä | et rujoutune |
| hän | ei rujoutune |
| me | emme rujoutune |
| te | ette rujoutune |
| he | eivät rujoutune |
| passive | ei rujouduttane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen rujoutunut |
| sinä | lienet rujoutunut |
| hän | lienee rujoutunut |
| me | lienemme rujoutuneet |
| te | lienette rujoutuneet |
| he | lienevät rujoutuneet |
| passive | lienee rujouduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene rujoutunut |
| sinä | et liene rujoutunut |
| hän | ei liene rujoutunut |
| me | emme liene rujoutuneet |
| te | ette liene rujoutuneet |
| he | eivät liene rujoutuneet |
| passive | ei liene rujouduttu |