Conjugation of the Finnish verb 'ruiskia'

ruiskia  -   to splatter or splash (of small amounts of liquid)
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    61/sallia, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäruiskin
sinäruiskit
hänruiskii
meruiskimme
teruiskitte
heruiskivat
passiveruiskitaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruiski
sinäet ruiski
hänei ruiski
meemme ruiski
teette ruiski
heeivät ruiski
passiveei ruiskita

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäruiskin
sinäruiskit
hänruiski
meruiskimme
teruiskitte
heruiskivat
passiveruiskittiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruiskinut
sinäet ruiskinut
hänei ruiskinut
meemme ruiskineet
teette ruiskineet
heeivät ruiskineet
passiveei ruiskittu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen ruiskinut
sinäolet ruiskinut
hänon ruiskinut
meolemme ruiskineet
teolette ruiskineet
heovat ruiskineet
passiveon ruiskittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole ruiskinut
sinäet ole ruiskinut
hänei ole ruiskinut
meemme ole ruiskineet
teette ole ruiskineet
heeivät ole ruiskineet
passiveei ole ruiskittu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin ruiskinut
sinäolit ruiskinut
hänoli ruiskinut
meolimme ruiskineet
teolitte ruiskineet
heolivat ruiskineet
passiveoli ruiskittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut ruiskinut
sinäet ollut ruiskinut
hänei ollut ruiskinut
meemme olleet ruiskineet
teette olleet ruiskineet
heeivät olleet ruiskineet
passiveei ollut ruiskittu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäruiskisin
sinäruiskisit
hänruiskisi
meruiskisimme
teruiskisitte
heruiskisivat
passiveruiskittaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruiskisi
sinäet ruiskisi
hänei ruiskisi
meemme ruiskisi
teette ruiskisi
heeivät ruiskisi
passiveei ruiskittaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin ruiskinut
sinäolisit ruiskinut
hänolisi ruiskinut
meolisimme ruiskineet
teolisitte ruiskineet
heolisivat ruiskineet
passiveolisi ruiskittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi ruiskinut
sinäet olisi ruiskinut
hänei olisi ruiskinut
meemme olisi ruiskineet
teette olisi ruiskineet
heeivät olisi ruiskineet
passiveei olisi ruiskittu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäruiski
hänruiskikoon
meruiskikaamme
teruiskikaa
heruiskikoot
passiveruiskittakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä ruiski
hänälköön ruiskiko
meälkäämme ruiskiko
teälkää ruiskiko
heälkööt ruiskiko
passiveälköön ruiskittako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon ruiskinut
heolkoot ruiskineet
passiveolkoon ruiskittu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko ruiskinut
heälkööt olko ruiskineet
passiveälköön olko ruiskittu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäruiskinen
sinäruiskinet
hänruiskinee
meruiskinemme
teruiskinette
heruiskinevat
passiveruiskittaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruiskine
sinäet ruiskine
hänei ruiskine
meemme ruiskine
teette ruiskine
heeivät ruiskine
passiveei ruiskittane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen ruiskinut
sinälienet ruiskinut
hänlienee ruiskinut
melienemme ruiskineet
telienette ruiskineet
helienevät ruiskineet
passivelienee ruiskittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene ruiskinut
sinäet liene ruiskinut
hänei liene ruiskinut
meemme liene ruiskineet
teette liene ruiskineet
heeivät liene ruiskineet
passiveei liene ruiskittu