Conjugation of the Finnish verb 'ruiskia'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 61/sallia, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruiskin |
| sinä | ruiskit |
| hän | ruiskii |
| me | ruiskimme |
| te | ruiskitte |
| he | ruiskivat |
| passive | ruiskitaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruiski |
| sinä | et ruiski |
| hän | ei ruiski |
| me | emme ruiski |
| te | ette ruiski |
| he | eivät ruiski |
| passive | ei ruiskita |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruiskin |
| sinä | ruiskit |
| hän | ruiski |
| me | ruiskimme |
| te | ruiskitte |
| he | ruiskivat |
| passive | ruiskittiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruiskinut |
| sinä | et ruiskinut |
| hän | ei ruiskinut |
| me | emme ruiskineet |
| te | ette ruiskineet |
| he | eivät ruiskineet |
| passive | ei ruiskittu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen ruiskinut |
| sinä | olet ruiskinut |
| hän | on ruiskinut |
| me | olemme ruiskineet |
| te | olette ruiskineet |
| he | ovat ruiskineet |
| passive | on ruiskittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole ruiskinut |
| sinä | et ole ruiskinut |
| hän | ei ole ruiskinut |
| me | emme ole ruiskineet |
| te | ette ole ruiskineet |
| he | eivät ole ruiskineet |
| passive | ei ole ruiskittu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin ruiskinut |
| sinä | olit ruiskinut |
| hän | oli ruiskinut |
| me | olimme ruiskineet |
| te | olitte ruiskineet |
| he | olivat ruiskineet |
| passive | oli ruiskittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut ruiskinut |
| sinä | et ollut ruiskinut |
| hän | ei ollut ruiskinut |
| me | emme olleet ruiskineet |
| te | ette olleet ruiskineet |
| he | eivät olleet ruiskineet |
| passive | ei ollut ruiskittu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruiskisin |
| sinä | ruiskisit |
| hän | ruiskisi |
| me | ruiskisimme |
| te | ruiskisitte |
| he | ruiskisivat |
| passive | ruiskittaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruiskisi |
| sinä | et ruiskisi |
| hän | ei ruiskisi |
| me | emme ruiskisi |
| te | ette ruiskisi |
| he | eivät ruiskisi |
| passive | ei ruiskittaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin ruiskinut |
| sinä | olisit ruiskinut |
| hän | olisi ruiskinut |
| me | olisimme ruiskineet |
| te | olisitte ruiskineet |
| he | olisivat ruiskineet |
| passive | olisi ruiskittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi ruiskinut |
| sinä | et olisi ruiskinut |
| hän | ei olisi ruiskinut |
| me | emme olisi ruiskineet |
| te | ette olisi ruiskineet |
| he | eivät olisi ruiskineet |
| passive | ei olisi ruiskittu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ruiski |
| hän | ruiskikoon |
| me | ruiskikaamme |
| te | ruiskikaa |
| he | ruiskikoot |
| passive | ruiskittakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ruiski |
| hän | älköön ruiskiko |
| me | älkäämme ruiskiko |
| te | älkää ruiskiko |
| he | älkööt ruiskiko |
| passive | älköön ruiskittako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon ruiskinut |
| he | olkoot ruiskineet |
| passive | olkoon ruiskittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko ruiskinut |
| he | älkööt olko ruiskineet |
| passive | älköön olko ruiskittu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruiskinen |
| sinä | ruiskinet |
| hän | ruiskinee |
| me | ruiskinemme |
| te | ruiskinette |
| he | ruiskinevat |
| passive | ruiskittaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruiskine |
| sinä | et ruiskine |
| hän | ei ruiskine |
| me | emme ruiskine |
| te | ette ruiskine |
| he | eivät ruiskine |
| passive | ei ruiskittane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen ruiskinut |
| sinä | lienet ruiskinut |
| hän | lienee ruiskinut |
| me | lienemme ruiskineet |
| te | lienette ruiskineet |
| he | lienevät ruiskineet |
| passive | lienee ruiskittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene ruiskinut |
| sinä | et liene ruiskinut |
| hän | ei liene ruiskinut |
| me | emme liene ruiskineet |
| te | ette liene ruiskineet |
| he | eivät liene ruiskineet |
| passive | ei liene ruiskittu |