Conjugation of the Finnish verb 'ruiskaista'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 66/rohkaista, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruiskaisen |
| sinä | ruiskaiset |
| hän | ruiskaisee |
| me | ruiskaisemme |
| te | ruiskaisette |
| he | ruiskaisevat |
| passive | ruiskaistaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruiskaise |
| sinä | et ruiskaise |
| hän | ei ruiskaise |
| me | emme ruiskaise |
| te | ette ruiskaise |
| he | eivät ruiskaise |
| passive | ei ruiskaista |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruiskaisin |
| sinä | ruiskaisit |
| hän | ruiskaisi |
| me | ruiskaisimme |
| te | ruiskaisitte |
| he | ruiskaisivat |
| passive | ruiskaistiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruiskaissut |
| sinä | et ruiskaissut |
| hän | ei ruiskaissut |
| me | emme ruiskaisseet |
| te | ette ruiskaisseet |
| he | eivät ruiskaisseet |
| passive | ei ruiskaistu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen ruiskaissut |
| sinä | olet ruiskaissut |
| hän | on ruiskaissut |
| me | olemme ruiskaisseet |
| te | olette ruiskaisseet |
| he | ovat ruiskaisseet |
| passive | on ruiskaistu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole ruiskaissut |
| sinä | et ole ruiskaissut |
| hän | ei ole ruiskaissut |
| me | emme ole ruiskaisseet |
| te | ette ole ruiskaisseet |
| he | eivät ole ruiskaisseet |
| passive | ei ole ruiskaistu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin ruiskaissut |
| sinä | olit ruiskaissut |
| hän | oli ruiskaissut |
| me | olimme ruiskaisseet |
| te | olitte ruiskaisseet |
| he | olivat ruiskaisseet |
| passive | oli ruiskaistu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut ruiskaissut |
| sinä | et ollut ruiskaissut |
| hän | ei ollut ruiskaissut |
| me | emme olleet ruiskaisseet |
| te | ette olleet ruiskaisseet |
| he | eivät olleet ruiskaisseet |
| passive | ei ollut ruiskaistu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruiskaisisin |
| sinä | ruiskaisisit |
| hän | ruiskaisisi |
| me | ruiskaisisimme |
| te | ruiskaisisitte |
| he | ruiskaisisivat |
| passive | ruiskaistaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruiskaisisi |
| sinä | et ruiskaisisi |
| hän | ei ruiskaisisi |
| me | emme ruiskaisisi |
| te | ette ruiskaisisi |
| he | eivät ruiskaisisi |
| passive | ei ruiskaistaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin ruiskaissut |
| sinä | olisit ruiskaissut |
| hän | olisi ruiskaissut |
| me | olisimme ruiskaisseet |
| te | olisitte ruiskaisseet |
| he | olisivat ruiskaisseet |
| passive | olisi ruiskaistu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi ruiskaissut |
| sinä | et olisi ruiskaissut |
| hän | ei olisi ruiskaissut |
| me | emme olisi ruiskaisseet |
| te | ette olisi ruiskaisseet |
| he | eivät olisi ruiskaisseet |
| passive | ei olisi ruiskaistu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ruiskaise |
| hän | ruiskaiskoon |
| me | ruiskaiskaamme |
| te | ruiskaiskaa |
| he | ruiskaiskoot |
| passive | ruiskaistakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ruiskaise |
| hän | älköön ruiskaisko |
| me | älkäämme ruiskaisko |
| te | älkää ruiskaisko |
| he | älkööt ruiskaisko |
| passive | älköön ruiskaistako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon ruiskaissut |
| he | olkoot ruiskaisseet |
| passive | olkoon ruiskaistu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko ruiskaissut |
| he | älkööt olko ruiskaisseet |
| passive | älköön olko ruiskaistu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruiskaissen |
| sinä | ruiskaisset |
| hän | ruiskaissee |
| me | ruiskaissemme |
| te | ruiskaissette |
| he | ruiskaissevat |
| passive | ruiskaistaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruiskaisse |
| sinä | et ruiskaisse |
| hän | ei ruiskaisse |
| me | emme ruiskaisse |
| te | ette ruiskaisse |
| he | eivät ruiskaisse |
| passive | ei ruiskaistane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen ruiskaissut |
| sinä | lienet ruiskaissut |
| hän | lienee ruiskaissut |
| me | lienemme ruiskaisseet |
| te | lienette ruiskaisseet |
| he | lienevät ruiskaisseet |
| passive | lienee ruiskaistu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene ruiskaissut |
| sinä | et liene ruiskaissut |
| hän | ei liene ruiskaissut |
| me | emme liene ruiskaisseet |
| te | ette liene ruiskaisseet |
| he | eivät liene ruiskaisseet |
| passive | ei liene ruiskaistu |