Conjugation of the Finnish verb 'ruhjoutua'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52*F/sanoa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruhjoudun |
| sinä | ruhjoudut |
| hän | ruhjoutuu |
| me | ruhjoudumme |
| te | ruhjoudutte |
| he | ruhjoutuvat |
| passive | ruhjoudutaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruhjoudu |
| sinä | et ruhjoudu |
| hän | ei ruhjoudu |
| me | emme ruhjoudu |
| te | ette ruhjoudu |
| he | eivät ruhjoudu |
| passive | ei ruhjouduta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruhjouduin |
| sinä | ruhjouduit |
| hän | ruhjoutui |
| me | ruhjouduimme |
| te | ruhjouduitte |
| he | ruhjoutuivat |
| passive | ruhjouduttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruhjoutunut |
| sinä | et ruhjoutunut |
| hän | ei ruhjoutunut |
| me | emme ruhjoutuneet |
| te | ette ruhjoutuneet |
| he | eivät ruhjoutuneet |
| passive | ei ruhjouduttu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen ruhjoutunut |
| sinä | olet ruhjoutunut |
| hän | on ruhjoutunut |
| me | olemme ruhjoutuneet |
| te | olette ruhjoutuneet |
| he | ovat ruhjoutuneet |
| passive | on ruhjouduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole ruhjoutunut |
| sinä | et ole ruhjoutunut |
| hän | ei ole ruhjoutunut |
| me | emme ole ruhjoutuneet |
| te | ette ole ruhjoutuneet |
| he | eivät ole ruhjoutuneet |
| passive | ei ole ruhjouduttu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin ruhjoutunut |
| sinä | olit ruhjoutunut |
| hän | oli ruhjoutunut |
| me | olimme ruhjoutuneet |
| te | olitte ruhjoutuneet |
| he | olivat ruhjoutuneet |
| passive | oli ruhjouduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut ruhjoutunut |
| sinä | et ollut ruhjoutunut |
| hän | ei ollut ruhjoutunut |
| me | emme olleet ruhjoutuneet |
| te | ette olleet ruhjoutuneet |
| he | eivät olleet ruhjoutuneet |
| passive | ei ollut ruhjouduttu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruhjoutuisin |
| sinä | ruhjoutuisit |
| hän | ruhjoutuisi |
| me | ruhjoutuisimme |
| te | ruhjoutuisitte |
| he | ruhjoutuisivat |
| passive | ruhjouduttaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruhjoutuisi |
| sinä | et ruhjoutuisi |
| hän | ei ruhjoutuisi |
| me | emme ruhjoutuisi |
| te | ette ruhjoutuisi |
| he | eivät ruhjoutuisi |
| passive | ei ruhjouduttaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin ruhjoutunut |
| sinä | olisit ruhjoutunut |
| hän | olisi ruhjoutunut |
| me | olisimme ruhjoutuneet |
| te | olisitte ruhjoutuneet |
| he | olisivat ruhjoutuneet |
| passive | olisi ruhjouduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi ruhjoutunut |
| sinä | et olisi ruhjoutunut |
| hän | ei olisi ruhjoutunut |
| me | emme olisi ruhjoutuneet |
| te | ette olisi ruhjoutuneet |
| he | eivät olisi ruhjoutuneet |
| passive | ei olisi ruhjouduttu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ruhjoudu |
| hän | ruhjoutukoon |
| me | ruhjoutukaamme |
| te | ruhjoutukaa |
| he | ruhjoutukoot |
| passive | ruhjouduttakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ruhjoudu |
| hän | älköön ruhjoutuko |
| me | älkäämme ruhjoutuko |
| te | älkää ruhjoutuko |
| he | älkööt ruhjoutuko |
| passive | älköön ruhjouduttako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon ruhjoutunut |
| he | olkoot ruhjoutuneet |
| passive | olkoon ruhjouduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko ruhjoutunut |
| he | älkööt olko ruhjoutuneet |
| passive | älköön olko ruhjouduttu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruhjoutunen |
| sinä | ruhjoutunet |
| hän | ruhjoutunee |
| me | ruhjoutunemme |
| te | ruhjoutunette |
| he | ruhjoutunevat |
| passive | ruhjouduttaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruhjoutune |
| sinä | et ruhjoutune |
| hän | ei ruhjoutune |
| me | emme ruhjoutune |
| te | ette ruhjoutune |
| he | eivät ruhjoutune |
| passive | ei ruhjouduttane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen ruhjoutunut |
| sinä | lienet ruhjoutunut |
| hän | lienee ruhjoutunut |
| me | lienemme ruhjoutuneet |
| te | lienette ruhjoutuneet |
| he | lienevät ruhjoutuneet |
| passive | lienee ruhjouduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene ruhjoutunut |
| sinä | et liene ruhjoutunut |
| hän | ei liene ruhjoutunut |
| me | emme liene ruhjoutuneet |
| te | ette liene ruhjoutuneet |
| he | eivät liene ruhjoutuneet |
| passive | ei liene ruhjouduttu |