Conjugation of the Finnish verb 'ruhjoontua'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52*J/sanoa, nt-nn gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruhjoonnun |
| sinä | ruhjoonnut |
| hän | ruhjoontuu |
| me | ruhjoonnumme |
| te | ruhjoonnutte |
| he | ruhjoontuvat |
| passive | ruhjoonnutaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruhjoonnu |
| sinä | et ruhjoonnu |
| hän | ei ruhjoonnu |
| me | emme ruhjoonnu |
| te | ette ruhjoonnu |
| he | eivät ruhjoonnu |
| passive | ei ruhjoonnuta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruhjoonnuin |
| sinä | ruhjoonnuit |
| hän | ruhjoontui |
| me | ruhjoonnuimme |
| te | ruhjoonnuitte |
| he | ruhjoontuivat |
| passive | ruhjoonnuttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruhjoontunut |
| sinä | et ruhjoontunut |
| hän | ei ruhjoontunut |
| me | emme ruhjoontuneet |
| te | ette ruhjoontuneet |
| he | eivät ruhjoontuneet |
| passive | ei ruhjoonnuttu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen ruhjoontunut |
| sinä | olet ruhjoontunut |
| hän | on ruhjoontunut |
| me | olemme ruhjoontuneet |
| te | olette ruhjoontuneet |
| he | ovat ruhjoontuneet |
| passive | on ruhjoonnuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole ruhjoontunut |
| sinä | et ole ruhjoontunut |
| hän | ei ole ruhjoontunut |
| me | emme ole ruhjoontuneet |
| te | ette ole ruhjoontuneet |
| he | eivät ole ruhjoontuneet |
| passive | ei ole ruhjoonnuttu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin ruhjoontunut |
| sinä | olit ruhjoontunut |
| hän | oli ruhjoontunut |
| me | olimme ruhjoontuneet |
| te | olitte ruhjoontuneet |
| he | olivat ruhjoontuneet |
| passive | oli ruhjoonnuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut ruhjoontunut |
| sinä | et ollut ruhjoontunut |
| hän | ei ollut ruhjoontunut |
| me | emme olleet ruhjoontuneet |
| te | ette olleet ruhjoontuneet |
| he | eivät olleet ruhjoontuneet |
| passive | ei ollut ruhjoonnuttu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruhjoontuisin |
| sinä | ruhjoontuisit |
| hän | ruhjoontuisi |
| me | ruhjoontuisimme |
| te | ruhjoontuisitte |
| he | ruhjoontuisivat |
| passive | ruhjoonnuttaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruhjoontuisi |
| sinä | et ruhjoontuisi |
| hän | ei ruhjoontuisi |
| me | emme ruhjoontuisi |
| te | ette ruhjoontuisi |
| he | eivät ruhjoontuisi |
| passive | ei ruhjoonnuttaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin ruhjoontunut |
| sinä | olisit ruhjoontunut |
| hän | olisi ruhjoontunut |
| me | olisimme ruhjoontuneet |
| te | olisitte ruhjoontuneet |
| he | olisivat ruhjoontuneet |
| passive | olisi ruhjoonnuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi ruhjoontunut |
| sinä | et olisi ruhjoontunut |
| hän | ei olisi ruhjoontunut |
| me | emme olisi ruhjoontuneet |
| te | ette olisi ruhjoontuneet |
| he | eivät olisi ruhjoontuneet |
| passive | ei olisi ruhjoonnuttu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ruhjoonnu |
| hän | ruhjoontukoon |
| me | ruhjoontukaamme |
| te | ruhjoontukaa |
| he | ruhjoontukoot |
| passive | ruhjoonnuttakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ruhjoonnu |
| hän | älköön ruhjoontuko |
| me | älkäämme ruhjoontuko |
| te | älkää ruhjoontuko |
| he | älkööt ruhjoontuko |
| passive | älköön ruhjoonnuttako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon ruhjoontunut |
| he | olkoot ruhjoontuneet |
| passive | olkoon ruhjoonnuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko ruhjoontunut |
| he | älkööt olko ruhjoontuneet |
| passive | älköön olko ruhjoonnuttu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ruhjoontunen |
| sinä | ruhjoontunet |
| hän | ruhjoontunee |
| me | ruhjoontunemme |
| te | ruhjoontunette |
| he | ruhjoontunevat |
| passive | ruhjoonnuttaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ruhjoontune |
| sinä | et ruhjoontune |
| hän | ei ruhjoontune |
| me | emme ruhjoontune |
| te | ette ruhjoontune |
| he | eivät ruhjoontune |
| passive | ei ruhjoonnuttane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen ruhjoontunut |
| sinä | lienet ruhjoontunut |
| hän | lienee ruhjoontunut |
| me | lienemme ruhjoontuneet |
| te | lienette ruhjoontuneet |
| he | lienevät ruhjoontuneet |
| passive | lienee ruhjoonnuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene ruhjoontunut |
| sinä | et liene ruhjoontunut |
| hän | ei liene ruhjoontunut |
| me | emme liene ruhjoontuneet |
| te | ette liene ruhjoontuneet |
| he | eivät liene ruhjoontuneet |
| passive | ei liene ruhjoonnuttu |