Conjugation of the Finnish verb 'ruhjoontua'

ruhjoontua  -   Alternative form of ruhjoutua
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    52*J/sanoa, nt-nn gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäruhjoonnun
sinäruhjoonnut
hänruhjoontuu
meruhjoonnumme
teruhjoonnutte
heruhjoontuvat
passiveruhjoonnutaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruhjoonnu
sinäet ruhjoonnu
hänei ruhjoonnu
meemme ruhjoonnu
teette ruhjoonnu
heeivät ruhjoonnu
passiveei ruhjoonnuta

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäruhjoonnuin
sinäruhjoonnuit
hänruhjoontui
meruhjoonnuimme
teruhjoonnuitte
heruhjoontuivat
passiveruhjoonnuttiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruhjoontunut
sinäet ruhjoontunut
hänei ruhjoontunut
meemme ruhjoontuneet
teette ruhjoontuneet
heeivät ruhjoontuneet
passiveei ruhjoonnuttu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen ruhjoontunut
sinäolet ruhjoontunut
hänon ruhjoontunut
meolemme ruhjoontuneet
teolette ruhjoontuneet
heovat ruhjoontuneet
passiveon ruhjoonnuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole ruhjoontunut
sinäet ole ruhjoontunut
hänei ole ruhjoontunut
meemme ole ruhjoontuneet
teette ole ruhjoontuneet
heeivät ole ruhjoontuneet
passiveei ole ruhjoonnuttu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin ruhjoontunut
sinäolit ruhjoontunut
hänoli ruhjoontunut
meolimme ruhjoontuneet
teolitte ruhjoontuneet
heolivat ruhjoontuneet
passiveoli ruhjoonnuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut ruhjoontunut
sinäet ollut ruhjoontunut
hänei ollut ruhjoontunut
meemme olleet ruhjoontuneet
teette olleet ruhjoontuneet
heeivät olleet ruhjoontuneet
passiveei ollut ruhjoonnuttu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäruhjoontuisin
sinäruhjoontuisit
hänruhjoontuisi
meruhjoontuisimme
teruhjoontuisitte
heruhjoontuisivat
passiveruhjoonnuttaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruhjoontuisi
sinäet ruhjoontuisi
hänei ruhjoontuisi
meemme ruhjoontuisi
teette ruhjoontuisi
heeivät ruhjoontuisi
passiveei ruhjoonnuttaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin ruhjoontunut
sinäolisit ruhjoontunut
hänolisi ruhjoontunut
meolisimme ruhjoontuneet
teolisitte ruhjoontuneet
heolisivat ruhjoontuneet
passiveolisi ruhjoonnuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi ruhjoontunut
sinäet olisi ruhjoontunut
hänei olisi ruhjoontunut
meemme olisi ruhjoontuneet
teette olisi ruhjoontuneet
heeivät olisi ruhjoontuneet
passiveei olisi ruhjoonnuttu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäruhjoonnu
hänruhjoontukoon
meruhjoontukaamme
teruhjoontukaa
heruhjoontukoot
passiveruhjoonnuttakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä ruhjoonnu
hänälköön ruhjoontuko
meälkäämme ruhjoontuko
teälkää ruhjoontuko
heälkööt ruhjoontuko
passiveälköön ruhjoonnuttako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon ruhjoontunut
heolkoot ruhjoontuneet
passiveolkoon ruhjoonnuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko ruhjoontunut
heälkööt olko ruhjoontuneet
passiveälköön olko ruhjoonnuttu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäruhjoontunen
sinäruhjoontunet
hänruhjoontunee
meruhjoontunemme
teruhjoontunette
heruhjoontunevat
passiveruhjoonnuttaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ruhjoontune
sinäet ruhjoontune
hänei ruhjoontune
meemme ruhjoontune
teette ruhjoontune
heeivät ruhjoontune
passiveei ruhjoonnuttane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen ruhjoontunut
sinälienet ruhjoontunut
hänlienee ruhjoontunut
melienemme ruhjoontuneet
telienette ruhjoontuneet
helienevät ruhjoontuneet
passivelienee ruhjoonnuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene ruhjoontunut
sinäet liene ruhjoontunut
hänei liene ruhjoontunut
meemme liene ruhjoontuneet
teette liene ruhjoontuneet
heeivät liene ruhjoontuneet
passiveei liene ruhjoonnuttu