Conjugation of the Finnish verb 'röykyttää'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | röykytän |
| sinä | röykytät |
| hän | röykyttää |
| me | röykytämme |
| te | röykytätte |
| he | röykyttävät |
| passive | röykytetään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en röykytä |
| sinä | et röykytä |
| hän | ei röykytä |
| me | emme röykytä |
| te | ette röykytä |
| he | eivät röykytä |
| passive | ei röykytetä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | röykytin |
| sinä | röykytit |
| hän | röykytti |
| me | röykytimme |
| te | röykytitte |
| he | röykyttivät |
| passive | röykytettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en röykyttänyt |
| sinä | et röykyttänyt |
| hän | ei röykyttänyt |
| me | emme röykyttäneet |
| te | ette röykyttäneet |
| he | eivät röykyttäneet |
| passive | ei röykytetty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen röykyttänyt |
| sinä | olet röykyttänyt |
| hän | on röykyttänyt |
| me | olemme röykyttäneet |
| te | olette röykyttäneet |
| he | ovat röykyttäneet |
| passive | on röykytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole röykyttänyt |
| sinä | et ole röykyttänyt |
| hän | ei ole röykyttänyt |
| me | emme ole röykyttäneet |
| te | ette ole röykyttäneet |
| he | eivät ole röykyttäneet |
| passive | ei ole röykytetty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin röykyttänyt |
| sinä | olit röykyttänyt |
| hän | oli röykyttänyt |
| me | olimme röykyttäneet |
| te | olitte röykyttäneet |
| he | olivat röykyttäneet |
| passive | oli röykytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut röykyttänyt |
| sinä | et ollut röykyttänyt |
| hän | ei ollut röykyttänyt |
| me | emme olleet röykyttäneet |
| te | ette olleet röykyttäneet |
| he | eivät olleet röykyttäneet |
| passive | ei ollut röykytetty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | röykyttäisin |
| sinä | röykyttäisit |
| hän | röykyttäisi |
| me | röykyttäisimme |
| te | röykyttäisitte |
| he | röykyttäisivät |
| passive | röykytettäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en röykyttäisi |
| sinä | et röykyttäisi |
| hän | ei röykyttäisi |
| me | emme röykyttäisi |
| te | ette röykyttäisi |
| he | eivät röykyttäisi |
| passive | ei röykytettäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin röykyttänyt |
| sinä | olisit röykyttänyt |
| hän | olisi röykyttänyt |
| me | olisimme röykyttäneet |
| te | olisitte röykyttäneet |
| he | olisivat röykyttäneet |
| passive | olisi röykytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi röykyttänyt |
| sinä | et olisi röykyttänyt |
| hän | ei olisi röykyttänyt |
| me | emme olisi röykyttäneet |
| te | ette olisi röykyttäneet |
| he | eivät olisi röykyttäneet |
| passive | ei olisi röykytetty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | röykytä |
| hän | röykyttäköön |
| me | röykyttäkäämme |
| te | röykyttäkää |
| he | röykyttäkööt |
| passive | röykytettäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä röykytä |
| hän | älköön röykyttäkö |
| me | älkäämme röykyttäkö |
| te | älkää röykyttäkö |
| he | älkööt röykyttäkö |
| passive | älköön röykytettäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon röykyttänyt |
| he | olkoot röykyttäneet |
| passive | olkoon röykytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko röykyttänyt |
| he | älkööt olko röykyttäneet |
| passive | älköön olko röykytetty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | röykyttänen |
| sinä | röykyttänet |
| hän | röykyttänee |
| me | röykyttänemme |
| te | röykyttänette |
| he | röykyttänevät |
| passive | röykytettäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en röykyttäne |
| sinä | et röykyttäne |
| hän | ei röykyttäne |
| me | emme röykyttäne |
| te | ette röykyttäne |
| he | eivät röykyttäne |
| passive | ei röykytettäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen röykyttänyt |
| sinä | lienet röykyttänyt |
| hän | lienee röykyttänyt |
| me | lienemme röykyttäneet |
| te | lienette röykyttäneet |
| he | lienevät röykyttäneet |
| passive | lienee röykytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene röykyttänyt |
| sinä | et liene röykyttänyt |
| hän | ei liene röykyttänyt |
| me | emme liene röykyttäneet |
| te | ette liene röykyttäneet |
| he | eivät liene röykyttäneet |
| passive | ei liene röykytetty |