Conjugation of the Finnish verb 'rouskua'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52/sanoa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rouskun |
| sinä | rouskut |
| hän | rouskuu |
| me | rouskumme |
| te | rouskutte |
| he | rouskuvat |
| passive | rouskutaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rousku |
| sinä | et rousku |
| hän | ei rousku |
| me | emme rousku |
| te | ette rousku |
| he | eivät rousku |
| passive | ei rouskuta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rouskuin |
| sinä | rouskuit |
| hän | rouskui |
| me | rouskuimme |
| te | rouskuitte |
| he | rouskuivat |
| passive | rouskuttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rouskunut |
| sinä | et rouskunut |
| hän | ei rouskunut |
| me | emme rouskuneet |
| te | ette rouskuneet |
| he | eivät rouskuneet |
| passive | ei rouskuttu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen rouskunut |
| sinä | olet rouskunut |
| hän | on rouskunut |
| me | olemme rouskuneet |
| te | olette rouskuneet |
| he | ovat rouskuneet |
| passive | on rouskuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole rouskunut |
| sinä | et ole rouskunut |
| hän | ei ole rouskunut |
| me | emme ole rouskuneet |
| te | ette ole rouskuneet |
| he | eivät ole rouskuneet |
| passive | ei ole rouskuttu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin rouskunut |
| sinä | olit rouskunut |
| hän | oli rouskunut |
| me | olimme rouskuneet |
| te | olitte rouskuneet |
| he | olivat rouskuneet |
| passive | oli rouskuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut rouskunut |
| sinä | et ollut rouskunut |
| hän | ei ollut rouskunut |
| me | emme olleet rouskuneet |
| te | ette olleet rouskuneet |
| he | eivät olleet rouskuneet |
| passive | ei ollut rouskuttu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rouskuisin |
| sinä | rouskuisit |
| hän | rouskuisi |
| me | rouskuisimme |
| te | rouskuisitte |
| he | rouskuisivat |
| passive | rouskuttaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rouskuisi |
| sinä | et rouskuisi |
| hän | ei rouskuisi |
| me | emme rouskuisi |
| te | ette rouskuisi |
| he | eivät rouskuisi |
| passive | ei rouskuttaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin rouskunut |
| sinä | olisit rouskunut |
| hän | olisi rouskunut |
| me | olisimme rouskuneet |
| te | olisitte rouskuneet |
| he | olisivat rouskuneet |
| passive | olisi rouskuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi rouskunut |
| sinä | et olisi rouskunut |
| hän | ei olisi rouskunut |
| me | emme olisi rouskuneet |
| te | ette olisi rouskuneet |
| he | eivät olisi rouskuneet |
| passive | ei olisi rouskuttu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | rousku |
| hän | rouskukoon |
| me | rouskukaamme |
| te | rouskukaa |
| he | rouskukoot |
| passive | rouskuttakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä rousku |
| hän | älköön rouskuko |
| me | älkäämme rouskuko |
| te | älkää rouskuko |
| he | älkööt rouskuko |
| passive | älköön rouskuttako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon rouskunut |
| he | olkoot rouskuneet |
| passive | olkoon rouskuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko rouskunut |
| he | älkööt olko rouskuneet |
| passive | älköön olko rouskuttu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rouskunen |
| sinä | rouskunet |
| hän | rouskunee |
| me | rouskunemme |
| te | rouskunette |
| he | rouskunevat |
| passive | rouskuttaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rouskune |
| sinä | et rouskune |
| hän | ei rouskune |
| me | emme rouskune |
| te | ette rouskune |
| he | eivät rouskune |
| passive | ei rouskuttane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen rouskunut |
| sinä | lienet rouskunut |
| hän | lienee rouskunut |
| me | lienemme rouskuneet |
| te | lienette rouskuneet |
| he | lienevät rouskuneet |
| passive | lienee rouskuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene rouskunut |
| sinä | et liene rouskunut |
| hän | ei liene rouskunut |
| me | emme liene rouskuneet |
| te | ette liene rouskuneet |
| he | eivät liene rouskuneet |
| passive | ei liene rouskuttu |