Conjugation of the Finnish verb 'rouskua'

rouskua  -   to crunch, to scrunch
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    52/sanoa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärouskun
sinärouskut
hänrouskuu
merouskumme
terouskutte
herouskuvat
passiverouskutaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rousku
sinäet rousku
hänei rousku
meemme rousku
teette rousku
heeivät rousku
passiveei rouskuta

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minärouskuin
sinärouskuit
hänrouskui
merouskuimme
terouskuitte
herouskuivat
passiverouskuttiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rouskunut
sinäet rouskunut
hänei rouskunut
meemme rouskuneet
teette rouskuneet
heeivät rouskuneet
passiveei rouskuttu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen rouskunut
sinäolet rouskunut
hänon rouskunut
meolemme rouskuneet
teolette rouskuneet
heovat rouskuneet
passiveon rouskuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole rouskunut
sinäet ole rouskunut
hänei ole rouskunut
meemme ole rouskuneet
teette ole rouskuneet
heeivät ole rouskuneet
passiveei ole rouskuttu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin rouskunut
sinäolit rouskunut
hänoli rouskunut
meolimme rouskuneet
teolitte rouskuneet
heolivat rouskuneet
passiveoli rouskuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut rouskunut
sinäet ollut rouskunut
hänei ollut rouskunut
meemme olleet rouskuneet
teette olleet rouskuneet
heeivät olleet rouskuneet
passiveei ollut rouskuttu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärouskuisin
sinärouskuisit
hänrouskuisi
merouskuisimme
terouskuisitte
herouskuisivat
passiverouskuttaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rouskuisi
sinäet rouskuisi
hänei rouskuisi
meemme rouskuisi
teette rouskuisi
heeivät rouskuisi
passiveei rouskuttaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin rouskunut
sinäolisit rouskunut
hänolisi rouskunut
meolisimme rouskuneet
teolisitte rouskuneet
heolisivat rouskuneet
passiveolisi rouskuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi rouskunut
sinäet olisi rouskunut
hänei olisi rouskunut
meemme olisi rouskuneet
teette olisi rouskuneet
heeivät olisi rouskuneet
passiveei olisi rouskuttu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinärousku
hänrouskukoon
merouskukaamme
terouskukaa
herouskukoot
passiverouskuttakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä rousku
hänälköön rouskuko
meälkäämme rouskuko
teälkää rouskuko
heälkööt rouskuko
passiveälköön rouskuttako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon rouskunut
heolkoot rouskuneet
passiveolkoon rouskuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko rouskunut
heälkööt olko rouskuneet
passiveälköön olko rouskuttu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärouskunen
sinärouskunet
hänrouskunee
merouskunemme
terouskunette
herouskunevat
passiverouskuttaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rouskune
sinäet rouskune
hänei rouskune
meemme rouskune
teette rouskune
heeivät rouskune
passiveei rouskuttane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen rouskunut
sinälienet rouskunut
hänlienee rouskunut
melienemme rouskuneet
telienette rouskuneet
helienevät rouskuneet
passivelienee rouskuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene rouskunut
sinäet liene rouskunut
hänei liene rouskunut
meemme liene rouskuneet
teette liene rouskuneet
heeivät liene rouskuneet
passiveei liene rouskuttu