Conjugation of the Finnish verb 'roudittua'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52*C/sanoa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rouditun |
| sinä | rouditut |
| hän | roudittuu |
| me | rouditumme |
| te | rouditutte |
| he | roudittuvat |
| passive | rouditutaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rouditu |
| sinä | et rouditu |
| hän | ei rouditu |
| me | emme rouditu |
| te | ette rouditu |
| he | eivät rouditu |
| passive | ei roudituta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | roudituin |
| sinä | roudituit |
| hän | roudittui |
| me | roudituimme |
| te | roudituitte |
| he | roudittuivat |
| passive | roudituttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en roudittunut |
| sinä | et roudittunut |
| hän | ei roudittunut |
| me | emme roudittuneet |
| te | ette roudittuneet |
| he | eivät roudittuneet |
| passive | ei roudituttu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen roudittunut |
| sinä | olet roudittunut |
| hän | on roudittunut |
| me | olemme roudittuneet |
| te | olette roudittuneet |
| he | ovat roudittuneet |
| passive | on roudituttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole roudittunut |
| sinä | et ole roudittunut |
| hän | ei ole roudittunut |
| me | emme ole roudittuneet |
| te | ette ole roudittuneet |
| he | eivät ole roudittuneet |
| passive | ei ole roudituttu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin roudittunut |
| sinä | olit roudittunut |
| hän | oli roudittunut |
| me | olimme roudittuneet |
| te | olitte roudittuneet |
| he | olivat roudittuneet |
| passive | oli roudituttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut roudittunut |
| sinä | et ollut roudittunut |
| hän | ei ollut roudittunut |
| me | emme olleet roudittuneet |
| te | ette olleet roudittuneet |
| he | eivät olleet roudittuneet |
| passive | ei ollut roudituttu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | roudittuisin |
| sinä | roudittuisit |
| hän | roudittuisi |
| me | roudittuisimme |
| te | roudittuisitte |
| he | roudittuisivat |
| passive | roudituttaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en roudittuisi |
| sinä | et roudittuisi |
| hän | ei roudittuisi |
| me | emme roudittuisi |
| te | ette roudittuisi |
| he | eivät roudittuisi |
| passive | ei roudituttaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin roudittunut |
| sinä | olisit roudittunut |
| hän | olisi roudittunut |
| me | olisimme roudittuneet |
| te | olisitte roudittuneet |
| he | olisivat roudittuneet |
| passive | olisi roudituttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi roudittunut |
| sinä | et olisi roudittunut |
| hän | ei olisi roudittunut |
| me | emme olisi roudittuneet |
| te | ette olisi roudittuneet |
| he | eivät olisi roudittuneet |
| passive | ei olisi roudituttu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | rouditu |
| hän | roudittukoon |
| me | roudittukaamme |
| te | roudittukaa |
| he | roudittukoot |
| passive | roudituttakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä rouditu |
| hän | älköön roudittuko |
| me | älkäämme roudittuko |
| te | älkää roudittuko |
| he | älkööt roudittuko |
| passive | älköön roudituttako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon roudittunut |
| he | olkoot roudittuneet |
| passive | olkoon roudituttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko roudittunut |
| he | älkööt olko roudittuneet |
| passive | älköön olko roudituttu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | roudittunen |
| sinä | roudittunet |
| hän | roudittunee |
| me | roudittunemme |
| te | roudittunette |
| he | roudittunevat |
| passive | roudituttaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en roudittune |
| sinä | et roudittune |
| hän | ei roudittune |
| me | emme roudittune |
| te | ette roudittune |
| he | eivät roudittune |
| passive | ei roudituttane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen roudittunut |
| sinä | lienet roudittunut |
| hän | lienee roudittunut |
| me | lienemme roudittuneet |
| te | lienette roudittuneet |
| he | lienevät roudittuneet |
| passive | lienee roudituttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene roudittunut |
| sinä | et liene roudittunut |
| hän | ei liene roudittunut |
| me | emme liene roudittuneet |
| te | ette liene roudittuneet |
| he | eivät liene roudittuneet |
| passive | ei liene roudituttu |