Conjugation of the Finnish verb 'roudittua'

roudittua  -   Synonym of routaantua
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    52*C/sanoa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärouditun
sinärouditut
hänroudittuu
merouditumme
terouditutte
heroudittuvat
passiverouditutaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rouditu
sinäet rouditu
hänei rouditu
meemme rouditu
teette rouditu
heeivät rouditu
passiveei roudituta

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäroudituin
sinäroudituit
hänroudittui
meroudituimme
teroudituitte
heroudittuivat
passiveroudituttiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen roudittunut
sinäet roudittunut
hänei roudittunut
meemme roudittuneet
teette roudittuneet
heeivät roudittuneet
passiveei roudituttu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen roudittunut
sinäolet roudittunut
hänon roudittunut
meolemme roudittuneet
teolette roudittuneet
heovat roudittuneet
passiveon roudituttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole roudittunut
sinäet ole roudittunut
hänei ole roudittunut
meemme ole roudittuneet
teette ole roudittuneet
heeivät ole roudittuneet
passiveei ole roudituttu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin roudittunut
sinäolit roudittunut
hänoli roudittunut
meolimme roudittuneet
teolitte roudittuneet
heolivat roudittuneet
passiveoli roudituttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut roudittunut
sinäet ollut roudittunut
hänei ollut roudittunut
meemme olleet roudittuneet
teette olleet roudittuneet
heeivät olleet roudittuneet
passiveei ollut roudituttu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäroudittuisin
sinäroudittuisit
hänroudittuisi
meroudittuisimme
teroudittuisitte
heroudittuisivat
passiveroudituttaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen roudittuisi
sinäet roudittuisi
hänei roudittuisi
meemme roudittuisi
teette roudittuisi
heeivät roudittuisi
passiveei roudituttaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin roudittunut
sinäolisit roudittunut
hänolisi roudittunut
meolisimme roudittuneet
teolisitte roudittuneet
heolisivat roudittuneet
passiveolisi roudituttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi roudittunut
sinäet olisi roudittunut
hänei olisi roudittunut
meemme olisi roudittuneet
teette olisi roudittuneet
heeivät olisi roudittuneet
passiveei olisi roudituttu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinärouditu
hänroudittukoon
meroudittukaamme
teroudittukaa
heroudittukoot
passiveroudituttakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä rouditu
hänälköön roudittuko
meälkäämme roudittuko
teälkää roudittuko
heälkööt roudittuko
passiveälköön roudituttako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon roudittunut
heolkoot roudittuneet
passiveolkoon roudituttu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko roudittunut
heälkööt olko roudittuneet
passiveälköön olko roudituttu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäroudittunen
sinäroudittunet
hänroudittunee
meroudittunemme
teroudittunette
heroudittunevat
passiveroudituttaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen roudittune
sinäet roudittune
hänei roudittune
meemme roudittune
teette roudittune
heeivät roudittune
passiveei roudituttane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen roudittunut
sinälienet roudittunut
hänlienee roudittunut
melienemme roudittuneet
telienette roudittuneet
helienevät roudittuneet
passivelienee roudituttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene roudittunut
sinäet liene roudittunut
hänei liene roudittunut
meemme liene roudittuneet
teette liene roudittuneet
heeivät liene roudittuneet
passiveei liene roudituttu