Conjugation of the Finnish verb 'rötköttää'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rötkötän |
| sinä | rötkötät |
| hän | rötköttää |
| me | rötkötämme |
| te | rötkötätte |
| he | rötköttävät |
| passive | rötkötetään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rötkötä |
| sinä | et rötkötä |
| hän | ei rötkötä |
| me | emme rötkötä |
| te | ette rötkötä |
| he | eivät rötkötä |
| passive | ei rötkötetä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rötkötin |
| sinä | rötkötit |
| hän | rötkötti |
| me | rötkötimme |
| te | rötkötitte |
| he | rötköttivät |
| passive | rötkötettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rötköttänyt |
| sinä | et rötköttänyt |
| hän | ei rötköttänyt |
| me | emme rötköttäneet |
| te | ette rötköttäneet |
| he | eivät rötköttäneet |
| passive | ei rötkötetty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen rötköttänyt |
| sinä | olet rötköttänyt |
| hän | on rötköttänyt |
| me | olemme rötköttäneet |
| te | olette rötköttäneet |
| he | ovat rötköttäneet |
| passive | on rötkötetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole rötköttänyt |
| sinä | et ole rötköttänyt |
| hän | ei ole rötköttänyt |
| me | emme ole rötköttäneet |
| te | ette ole rötköttäneet |
| he | eivät ole rötköttäneet |
| passive | ei ole rötkötetty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin rötköttänyt |
| sinä | olit rötköttänyt |
| hän | oli rötköttänyt |
| me | olimme rötköttäneet |
| te | olitte rötköttäneet |
| he | olivat rötköttäneet |
| passive | oli rötkötetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut rötköttänyt |
| sinä | et ollut rötköttänyt |
| hän | ei ollut rötköttänyt |
| me | emme olleet rötköttäneet |
| te | ette olleet rötköttäneet |
| he | eivät olleet rötköttäneet |
| passive | ei ollut rötkötetty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rötköttäisin |
| sinä | rötköttäisit |
| hän | rötköttäisi |
| me | rötköttäisimme |
| te | rötköttäisitte |
| he | rötköttäisivät |
| passive | rötkötettäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rötköttäisi |
| sinä | et rötköttäisi |
| hän | ei rötköttäisi |
| me | emme rötköttäisi |
| te | ette rötköttäisi |
| he | eivät rötköttäisi |
| passive | ei rötkötettäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin rötköttänyt |
| sinä | olisit rötköttänyt |
| hän | olisi rötköttänyt |
| me | olisimme rötköttäneet |
| te | olisitte rötköttäneet |
| he | olisivat rötköttäneet |
| passive | olisi rötkötetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi rötköttänyt |
| sinä | et olisi rötköttänyt |
| hän | ei olisi rötköttänyt |
| me | emme olisi rötköttäneet |
| te | ette olisi rötköttäneet |
| he | eivät olisi rötköttäneet |
| passive | ei olisi rötkötetty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | rötkötä |
| hän | rötköttäköön |
| me | rötköttäkäämme |
| te | rötköttäkää |
| he | rötköttäkööt |
| passive | rötkötettäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä rötkötä |
| hän | älköön rötköttäkö |
| me | älkäämme rötköttäkö |
| te | älkää rötköttäkö |
| he | älkööt rötköttäkö |
| passive | älköön rötkötettäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon rötköttänyt |
| he | olkoot rötköttäneet |
| passive | olkoon rötkötetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko rötköttänyt |
| he | älkööt olko rötköttäneet |
| passive | älköön olko rötkötetty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rötköttänen |
| sinä | rötköttänet |
| hän | rötköttänee |
| me | rötköttänemme |
| te | rötköttänette |
| he | rötköttänevät |
| passive | rötkötettäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rötköttäne |
| sinä | et rötköttäne |
| hän | ei rötköttäne |
| me | emme rötköttäne |
| te | ette rötköttäne |
| he | eivät rötköttäne |
| passive | ei rötkötettäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen rötköttänyt |
| sinä | lienet rötköttänyt |
| hän | lienee rötköttänyt |
| me | lienemme rötköttäneet |
| te | lienette rötköttäneet |
| he | lienevät rötköttäneet |
| passive | lienee rötkötetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene rötköttänyt |
| sinä | et liene rötköttänyt |
| hän | ei liene rötköttänyt |
| me | emme liene rötköttäneet |
| te | ette liene rötköttäneet |
| he | eivät liene rötköttäneet |
| passive | ei liene rötkötetty |