Conjugation of the Finnish verb 'ronkkia'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 61*A/sallia, kk-k gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ronkin |
| sinä | ronkit |
| hän | ronkkii |
| me | ronkimme |
| te | ronkitte |
| he | ronkkivat |
| passive | ronkitaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ronki |
| sinä | et ronki |
| hän | ei ronki |
| me | emme ronki |
| te | ette ronki |
| he | eivät ronki |
| passive | ei ronkita |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ronkin |
| sinä | ronkit |
| hän | ronkki |
| me | ronkimme |
| te | ronkitte |
| he | ronkkivat |
| passive | ronkittiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ronkkinut |
| sinä | et ronkkinut |
| hän | ei ronkkinut |
| me | emme ronkkineet |
| te | ette ronkkineet |
| he | eivät ronkkineet |
| passive | ei ronkittu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen ronkkinut |
| sinä | olet ronkkinut |
| hän | on ronkkinut |
| me | olemme ronkkineet |
| te | olette ronkkineet |
| he | ovat ronkkineet |
| passive | on ronkittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole ronkkinut |
| sinä | et ole ronkkinut |
| hän | ei ole ronkkinut |
| me | emme ole ronkkineet |
| te | ette ole ronkkineet |
| he | eivät ole ronkkineet |
| passive | ei ole ronkittu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin ronkkinut |
| sinä | olit ronkkinut |
| hän | oli ronkkinut |
| me | olimme ronkkineet |
| te | olitte ronkkineet |
| he | olivat ronkkineet |
| passive | oli ronkittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut ronkkinut |
| sinä | et ollut ronkkinut |
| hän | ei ollut ronkkinut |
| me | emme olleet ronkkineet |
| te | ette olleet ronkkineet |
| he | eivät olleet ronkkineet |
| passive | ei ollut ronkittu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ronkkisin |
| sinä | ronkkisit |
| hän | ronkkisi |
| me | ronkkisimme |
| te | ronkkisitte |
| he | ronkkisivat |
| passive | ronkittaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ronkkisi |
| sinä | et ronkkisi |
| hän | ei ronkkisi |
| me | emme ronkkisi |
| te | ette ronkkisi |
| he | eivät ronkkisi |
| passive | ei ronkittaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin ronkkinut |
| sinä | olisit ronkkinut |
| hän | olisi ronkkinut |
| me | olisimme ronkkineet |
| te | olisitte ronkkineet |
| he | olisivat ronkkineet |
| passive | olisi ronkittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi ronkkinut |
| sinä | et olisi ronkkinut |
| hän | ei olisi ronkkinut |
| me | emme olisi ronkkineet |
| te | ette olisi ronkkineet |
| he | eivät olisi ronkkineet |
| passive | ei olisi ronkittu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ronki |
| hän | ronkkikoon |
| me | ronkkikaamme |
| te | ronkkikaa |
| he | ronkkikoot |
| passive | ronkittakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ronki |
| hän | älköön ronkkiko |
| me | älkäämme ronkkiko |
| te | älkää ronkkiko |
| he | älkööt ronkkiko |
| passive | älköön ronkittako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon ronkkinut |
| he | olkoot ronkkineet |
| passive | olkoon ronkittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko ronkkinut |
| he | älkööt olko ronkkineet |
| passive | älköön olko ronkittu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ronkkinen |
| sinä | ronkkinet |
| hän | ronkkinee |
| me | ronkkinemme |
| te | ronkkinette |
| he | ronkkinevat |
| passive | ronkittaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ronkkine |
| sinä | et ronkkine |
| hän | ei ronkkine |
| me | emme ronkkine |
| te | ette ronkkine |
| he | eivät ronkkine |
| passive | ei ronkittane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen ronkkinut |
| sinä | lienet ronkkinut |
| hän | lienee ronkkinut |
| me | lienemme ronkkineet |
| te | lienette ronkkineet |
| he | lienevät ronkkineet |
| passive | lienee ronkittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene ronkkinut |
| sinä | et liene ronkkinut |
| hän | ei liene ronkkinut |
| me | emme liene ronkkineet |
| te | ette liene ronkkineet |
| he | eivät liene ronkkineet |
| passive | ei liene ronkittu |