Conjugation of the Finnish verb 'romuttaa'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | romutan |
| sinä | romutat |
| hän | romuttaa |
| me | romutamme |
| te | romutatte |
| he | romuttavat |
| passive | romutetaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en romuta |
| sinä | et romuta |
| hän | ei romuta |
| me | emme romuta |
| te | ette romuta |
| he | eivät romuta |
| passive | ei romuteta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | romutin |
| sinä | romutit |
| hän | romutti |
| me | romutimme |
| te | romutitte |
| he | romuttivat |
| passive | romutettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en romuttanut |
| sinä | et romuttanut |
| hän | ei romuttanut |
| me | emme romuttaneet |
| te | ette romuttaneet |
| he | eivät romuttaneet |
| passive | ei romutettu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen romuttanut |
| sinä | olet romuttanut |
| hän | on romuttanut |
| me | olemme romuttaneet |
| te | olette romuttaneet |
| he | ovat romuttaneet |
| passive | on romutettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole romuttanut |
| sinä | et ole romuttanut |
| hän | ei ole romuttanut |
| me | emme ole romuttaneet |
| te | ette ole romuttaneet |
| he | eivät ole romuttaneet |
| passive | ei ole romutettu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin romuttanut |
| sinä | olit romuttanut |
| hän | oli romuttanut |
| me | olimme romuttaneet |
| te | olitte romuttaneet |
| he | olivat romuttaneet |
| passive | oli romutettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut romuttanut |
| sinä | et ollut romuttanut |
| hän | ei ollut romuttanut |
| me | emme olleet romuttaneet |
| te | ette olleet romuttaneet |
| he | eivät olleet romuttaneet |
| passive | ei ollut romutettu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | romuttaisin |
| sinä | romuttaisit |
| hän | romuttaisi |
| me | romuttaisimme |
| te | romuttaisitte |
| he | romuttaisivat |
| passive | romutettaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en romuttaisi |
| sinä | et romuttaisi |
| hän | ei romuttaisi |
| me | emme romuttaisi |
| te | ette romuttaisi |
| he | eivät romuttaisi |
| passive | ei romutettaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin romuttanut |
| sinä | olisit romuttanut |
| hän | olisi romuttanut |
| me | olisimme romuttaneet |
| te | olisitte romuttaneet |
| he | olisivat romuttaneet |
| passive | olisi romutettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi romuttanut |
| sinä | et olisi romuttanut |
| hän | ei olisi romuttanut |
| me | emme olisi romuttaneet |
| te | ette olisi romuttaneet |
| he | eivät olisi romuttaneet |
| passive | ei olisi romutettu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | romuta |
| hän | romuttakoon |
| me | romuttakaamme |
| te | romuttakaa |
| he | romuttakoot |
| passive | romutettakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä romuta |
| hän | älköön romuttako |
| me | älkäämme romuttako |
| te | älkää romuttako |
| he | älkööt romuttako |
| passive | älköön romutettako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon romuttanut |
| he | olkoot romuttaneet |
| passive | olkoon romutettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko romuttanut |
| he | älkööt olko romuttaneet |
| passive | älköön olko romutettu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | romuttanen |
| sinä | romuttanet |
| hän | romuttanee |
| me | romuttanemme |
| te | romuttanette |
| he | romuttanevat |
| passive | romutettaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en romuttane |
| sinä | et romuttane |
| hän | ei romuttane |
| me | emme romuttane |
| te | ette romuttane |
| he | eivät romuttane |
| passive | ei romutettane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen romuttanut |
| sinä | lienet romuttanut |
| hän | lienee romuttanut |
| me | lienemme romuttaneet |
| te | lienette romuttaneet |
| he | lienevät romuttaneet |
| passive | lienee romutettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene romuttanut |
| sinä | et liene romuttanut |
| hän | ei liene romuttanut |
| me | emme liene romuttaneet |
| te | ette liene romuttaneet |
| he | eivät liene romuttaneet |
| passive | ei liene romutettu |