Conjugation of the Finnish verb 'römistä'

römistä  -   to make a low-pitched roaring noise
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    66/rohkaista, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärömisen
sinärömiset
hänrömisee
merömisemme
terömisette
herömisevät
passiverömistään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen römise
sinäet römise
hänei römise
meemme römise
teette römise
heeivät römise
passiveei römistä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minärömisin
sinärömisit
hänrömisi
merömisimme
terömisitte
herömisivät
passiverömistiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen römissyt
sinäet römissyt
hänei römissyt
meemme römisseet
teette römisseet
heeivät römisseet
passiveei römisty

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen römissyt
sinäolet römissyt
hänon römissyt
meolemme römisseet
teolette römisseet
heovat römisseet
passiveon römisty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole römissyt
sinäet ole römissyt
hänei ole römissyt
meemme ole römisseet
teette ole römisseet
heeivät ole römisseet
passiveei ole römisty

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin römissyt
sinäolit römissyt
hänoli römissyt
meolimme römisseet
teolitte römisseet
heolivat römisseet
passiveoli römisty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut römissyt
sinäet ollut römissyt
hänei ollut römissyt
meemme olleet römisseet
teette olleet römisseet
heeivät olleet römisseet
passiveei ollut römisty

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärömisisin
sinärömisisit
hänrömisisi
merömisisimme
terömisisitte
herömisisivät
passiverömistäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen römisisi
sinäet römisisi
hänei römisisi
meemme römisisi
teette römisisi
heeivät römisisi
passiveei römistäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin römissyt
sinäolisit römissyt
hänolisi römissyt
meolisimme römisseet
teolisitte römisseet
heolisivat römisseet
passiveolisi römisty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi römissyt
sinäet olisi römissyt
hänei olisi römissyt
meemme olisi römisseet
teette olisi römisseet
heeivät olisi römisseet
passiveei olisi römisty

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinärömise
hänrömisköön
merömiskäämme
terömiskää
herömiskööt
passiverömistäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä römise
hänälköön römiskö
meälkäämme römiskö
teälkää römiskö
heälkööt römiskö
passiveälköön römistäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon römissyt
heolkoot römisseet
passiveolkoon römisty
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko römissyt
heälkööt olko römisseet
passiveälköön olko römisty

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärömissen
sinärömisset
hänrömissee
merömissemme
terömissette
herömissevät
passiverömistäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen römisse
sinäet römisse
hänei römisse
meemme römisse
teette römisse
heeivät römisse
passiveei römistäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen römissyt
sinälienet römissyt
hänlienee römissyt
melienemme römisseet
telienette römisseet
helienevät römisseet
passivelienee römisty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene römissyt
sinäet liene römissyt
hänei liene römissyt
meemme liene römisseet
teette liene römisseet
heeivät liene römisseet
passiveei liene römisty