Conjugation of the Finnish verb 'romahdella'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 67*F/tulla, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | romahtelen |
| sinä | romahtelet |
| hän | romahtelee |
| me | romahtelemme |
| te | romahtelette |
| he | romahtelevat |
| passive | romahdellaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en romahtele |
| sinä | et romahtele |
| hän | ei romahtele |
| me | emme romahtele |
| te | ette romahtele |
| he | eivät romahtele |
| passive | ei romahdella |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | romahtelin |
| sinä | romahtelit |
| hän | romahteli |
| me | romahtelimme |
| te | romahtelitte |
| he | romahtelivat |
| passive | romahdeltiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en romahdellut |
| sinä | et romahdellut |
| hän | ei romahdellut |
| me | emme romahdelleet |
| te | ette romahdelleet |
| he | eivät romahdelleet |
| passive | ei romahdeltu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen romahdellut |
| sinä | olet romahdellut |
| hän | on romahdellut |
| me | olemme romahdelleet |
| te | olette romahdelleet |
| he | ovat romahdelleet |
| passive | on romahdeltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole romahdellut |
| sinä | et ole romahdellut |
| hän | ei ole romahdellut |
| me | emme ole romahdelleet |
| te | ette ole romahdelleet |
| he | eivät ole romahdelleet |
| passive | ei ole romahdeltu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin romahdellut |
| sinä | olit romahdellut |
| hän | oli romahdellut |
| me | olimme romahdelleet |
| te | olitte romahdelleet |
| he | olivat romahdelleet |
| passive | oli romahdeltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut romahdellut |
| sinä | et ollut romahdellut |
| hän | ei ollut romahdellut |
| me | emme olleet romahdelleet |
| te | ette olleet romahdelleet |
| he | eivät olleet romahdelleet |
| passive | ei ollut romahdeltu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | romahtelisin |
| sinä | romahtelisit |
| hän | romahtelisi |
| me | romahtelisimme |
| te | romahtelisitte |
| he | romahtelisivat |
| passive | romahdeltaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en romahtelisi |
| sinä | et romahtelisi |
| hän | ei romahtelisi |
| me | emme romahtelisi |
| te | ette romahtelisi |
| he | eivät romahtelisi |
| passive | ei romahdeltaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin romahdellut |
| sinä | olisit romahdellut |
| hän | olisi romahdellut |
| me | olisimme romahdelleet |
| te | olisitte romahdelleet |
| he | olisivat romahdelleet |
| passive | olisi romahdeltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi romahdellut |
| sinä | et olisi romahdellut |
| hän | ei olisi romahdellut |
| me | emme olisi romahdelleet |
| te | ette olisi romahdelleet |
| he | eivät olisi romahdelleet |
| passive | ei olisi romahdeltu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | romahtele |
| hän | romahdelkoon |
| me | romahdelkaamme |
| te | romahdelkaa |
| he | romahdelkoot |
| passive | romahdeltakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä romahtele |
| hän | älköön romahdelko |
| me | älkäämme romahdelko |
| te | älkää romahdelko |
| he | älkööt romahdelko |
| passive | älköön romahdeltako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon romahdellut |
| he | olkoot romahdelleet |
| passive | olkoon romahdeltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko romahdellut |
| he | älkööt olko romahdelleet |
| passive | älköön olko romahdeltu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | romahdellen |
| sinä | romahdellet |
| hän | romahdellee |
| me | romahdellemme |
| te | romahdellette |
| he | romahdellevat |
| passive | romahdeltaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en romahdelle |
| sinä | et romahdelle |
| hän | ei romahdelle |
| me | emme romahdelle |
| te | ette romahdelle |
| he | eivät romahdelle |
| passive | ei romahdeltane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen romahdellut |
| sinä | lienet romahdellut |
| hän | lienee romahdellut |
| me | lienemme romahdelleet |
| te | lienette romahdelleet |
| he | lienevät romahdelleet |
| passive | lienee romahdeltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene romahdellut |
| sinä | et liene romahdellut |
| hän | ei liene romahdellut |
| me | emme liene romahdelleet |
| te | ette liene romahdelleet |
| he | eivät liene romahdelleet |
| passive | ei liene romahdeltu |