Conjugation of the Finnish verb 'rokottautua'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52*F/sanoa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rokottaudun |
| sinä | rokottaudut |
| hän | rokottautuu |
| me | rokottaudumme |
| te | rokottaudutte |
| he | rokottautuvat |
| passive | rokottaudutaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rokottaudu |
| sinä | et rokottaudu |
| hän | ei rokottaudu |
| me | emme rokottaudu |
| te | ette rokottaudu |
| he | eivät rokottaudu |
| passive | ei rokottauduta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rokottauduin |
| sinä | rokottauduit |
| hän | rokottautui |
| me | rokottauduimme |
| te | rokottauduitte |
| he | rokottautuivat |
| passive | rokottauduttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rokottautunut |
| sinä | et rokottautunut |
| hän | ei rokottautunut |
| me | emme rokottautuneet |
| te | ette rokottautuneet |
| he | eivät rokottautuneet |
| passive | ei rokottauduttu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen rokottautunut |
| sinä | olet rokottautunut |
| hän | on rokottautunut |
| me | olemme rokottautuneet |
| te | olette rokottautuneet |
| he | ovat rokottautuneet |
| passive | on rokottauduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole rokottautunut |
| sinä | et ole rokottautunut |
| hän | ei ole rokottautunut |
| me | emme ole rokottautuneet |
| te | ette ole rokottautuneet |
| he | eivät ole rokottautuneet |
| passive | ei ole rokottauduttu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin rokottautunut |
| sinä | olit rokottautunut |
| hän | oli rokottautunut |
| me | olimme rokottautuneet |
| te | olitte rokottautuneet |
| he | olivat rokottautuneet |
| passive | oli rokottauduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut rokottautunut |
| sinä | et ollut rokottautunut |
| hän | ei ollut rokottautunut |
| me | emme olleet rokottautuneet |
| te | ette olleet rokottautuneet |
| he | eivät olleet rokottautuneet |
| passive | ei ollut rokottauduttu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rokottautuisin |
| sinä | rokottautuisit |
| hän | rokottautuisi |
| me | rokottautuisimme |
| te | rokottautuisitte |
| he | rokottautuisivat |
| passive | rokottauduttaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rokottautuisi |
| sinä | et rokottautuisi |
| hän | ei rokottautuisi |
| me | emme rokottautuisi |
| te | ette rokottautuisi |
| he | eivät rokottautuisi |
| passive | ei rokottauduttaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin rokottautunut |
| sinä | olisit rokottautunut |
| hän | olisi rokottautunut |
| me | olisimme rokottautuneet |
| te | olisitte rokottautuneet |
| he | olisivat rokottautuneet |
| passive | olisi rokottauduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi rokottautunut |
| sinä | et olisi rokottautunut |
| hän | ei olisi rokottautunut |
| me | emme olisi rokottautuneet |
| te | ette olisi rokottautuneet |
| he | eivät olisi rokottautuneet |
| passive | ei olisi rokottauduttu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | rokottaudu |
| hän | rokottautukoon |
| me | rokottautukaamme |
| te | rokottautukaa |
| he | rokottautukoot |
| passive | rokottauduttakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä rokottaudu |
| hän | älköön rokottautuko |
| me | älkäämme rokottautuko |
| te | älkää rokottautuko |
| he | älkööt rokottautuko |
| passive | älköön rokottauduttako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon rokottautunut |
| he | olkoot rokottautuneet |
| passive | olkoon rokottauduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko rokottautunut |
| he | älkööt olko rokottautuneet |
| passive | älköön olko rokottauduttu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rokottautunen |
| sinä | rokottautunet |
| hän | rokottautunee |
| me | rokottautunemme |
| te | rokottautunette |
| he | rokottautunevat |
| passive | rokottauduttaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rokottautune |
| sinä | et rokottautune |
| hän | ei rokottautune |
| me | emme rokottautune |
| te | ette rokottautune |
| he | eivät rokottautune |
| passive | ei rokottauduttane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen rokottautunut |
| sinä | lienet rokottautunut |
| hän | lienee rokottautunut |
| me | lienemme rokottautuneet |
| te | lienette rokottautuneet |
| he | lienevät rokottautuneet |
| passive | lienee rokottauduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene rokottautunut |
| sinä | et liene rokottautunut |
| hän | ei liene rokottautunut |
| me | emme liene rokottautuneet |
| te | ette liene rokottautuneet |
| he | eivät liene rokottautuneet |
| passive | ei liene rokottauduttu |