Conjugation of the Finnish verb 'rokottautua'

rokottautua  -   to get vaccinated
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    52*F/sanoa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärokottaudun
sinärokottaudut
hänrokottautuu
merokottaudumme
terokottaudutte
herokottautuvat
passiverokottaudutaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rokottaudu
sinäet rokottaudu
hänei rokottaudu
meemme rokottaudu
teette rokottaudu
heeivät rokottaudu
passiveei rokottauduta

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minärokottauduin
sinärokottauduit
hänrokottautui
merokottauduimme
terokottauduitte
herokottautuivat
passiverokottauduttiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rokottautunut
sinäet rokottautunut
hänei rokottautunut
meemme rokottautuneet
teette rokottautuneet
heeivät rokottautuneet
passiveei rokottauduttu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen rokottautunut
sinäolet rokottautunut
hänon rokottautunut
meolemme rokottautuneet
teolette rokottautuneet
heovat rokottautuneet
passiveon rokottauduttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole rokottautunut
sinäet ole rokottautunut
hänei ole rokottautunut
meemme ole rokottautuneet
teette ole rokottautuneet
heeivät ole rokottautuneet
passiveei ole rokottauduttu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin rokottautunut
sinäolit rokottautunut
hänoli rokottautunut
meolimme rokottautuneet
teolitte rokottautuneet
heolivat rokottautuneet
passiveoli rokottauduttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut rokottautunut
sinäet ollut rokottautunut
hänei ollut rokottautunut
meemme olleet rokottautuneet
teette olleet rokottautuneet
heeivät olleet rokottautuneet
passiveei ollut rokottauduttu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärokottautuisin
sinärokottautuisit
hänrokottautuisi
merokottautuisimme
terokottautuisitte
herokottautuisivat
passiverokottauduttaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rokottautuisi
sinäet rokottautuisi
hänei rokottautuisi
meemme rokottautuisi
teette rokottautuisi
heeivät rokottautuisi
passiveei rokottauduttaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin rokottautunut
sinäolisit rokottautunut
hänolisi rokottautunut
meolisimme rokottautuneet
teolisitte rokottautuneet
heolisivat rokottautuneet
passiveolisi rokottauduttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi rokottautunut
sinäet olisi rokottautunut
hänei olisi rokottautunut
meemme olisi rokottautuneet
teette olisi rokottautuneet
heeivät olisi rokottautuneet
passiveei olisi rokottauduttu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinärokottaudu
hänrokottautukoon
merokottautukaamme
terokottautukaa
herokottautukoot
passiverokottauduttakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä rokottaudu
hänälköön rokottautuko
meälkäämme rokottautuko
teälkää rokottautuko
heälkööt rokottautuko
passiveälköön rokottauduttako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon rokottautunut
heolkoot rokottautuneet
passiveolkoon rokottauduttu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko rokottautunut
heälkööt olko rokottautuneet
passiveälköön olko rokottauduttu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärokottautunen
sinärokottautunet
hänrokottautunee
merokottautunemme
terokottautunette
herokottautunevat
passiverokottauduttaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rokottautune
sinäet rokottautune
hänei rokottautune
meemme rokottautune
teette rokottautune
heeivät rokottautune
passiveei rokottauduttane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen rokottautunut
sinälienet rokottautunut
hänlienee rokottautunut
melienemme rokottautuneet
telienette rokottautuneet
helienevät rokottautuneet
passivelienee rokottauduttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene rokottautunut
sinäet liene rokottautunut
hänei liene rokottautunut
meemme liene rokottautuneet
teette liene rokottautuneet
heeivät liene rokottautuneet
passiveei liene rokottauduttu