Conjugation of the Finnish verb 'roiskia'

roiskia  -   to splatter
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    61/sallia, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäroiskin
sinäroiskit
hänroiskii
meroiskimme
teroiskitte
heroiskivat
passiveroiskitaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen roiski
sinäet roiski
hänei roiski
meemme roiski
teette roiski
heeivät roiski
passiveei roiskita

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäroiskin
sinäroiskit
hänroiski
meroiskimme
teroiskitte
heroiskivat
passiveroiskittiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen roiskinut
sinäet roiskinut
hänei roiskinut
meemme roiskineet
teette roiskineet
heeivät roiskineet
passiveei roiskittu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen roiskinut
sinäolet roiskinut
hänon roiskinut
meolemme roiskineet
teolette roiskineet
heovat roiskineet
passiveon roiskittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole roiskinut
sinäet ole roiskinut
hänei ole roiskinut
meemme ole roiskineet
teette ole roiskineet
heeivät ole roiskineet
passiveei ole roiskittu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin roiskinut
sinäolit roiskinut
hänoli roiskinut
meolimme roiskineet
teolitte roiskineet
heolivat roiskineet
passiveoli roiskittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut roiskinut
sinäet ollut roiskinut
hänei ollut roiskinut
meemme olleet roiskineet
teette olleet roiskineet
heeivät olleet roiskineet
passiveei ollut roiskittu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäroiskisin
sinäroiskisit
hänroiskisi
meroiskisimme
teroiskisitte
heroiskisivat
passiveroiskittaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen roiskisi
sinäet roiskisi
hänei roiskisi
meemme roiskisi
teette roiskisi
heeivät roiskisi
passiveei roiskittaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin roiskinut
sinäolisit roiskinut
hänolisi roiskinut
meolisimme roiskineet
teolisitte roiskineet
heolisivat roiskineet
passiveolisi roiskittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi roiskinut
sinäet olisi roiskinut
hänei olisi roiskinut
meemme olisi roiskineet
teette olisi roiskineet
heeivät olisi roiskineet
passiveei olisi roiskittu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäroiski
hänroiskikoon
meroiskikaamme
teroiskikaa
heroiskikoot
passiveroiskittakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä roiski
hänälköön roiskiko
meälkäämme roiskiko
teälkää roiskiko
heälkööt roiskiko
passiveälköön roiskittako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon roiskinut
heolkoot roiskineet
passiveolkoon roiskittu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko roiskinut
heälkööt olko roiskineet
passiveälköön olko roiskittu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäroiskinen
sinäroiskinet
hänroiskinee
meroiskinemme
teroiskinette
heroiskinevat
passiveroiskittaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen roiskine
sinäet roiskine
hänei roiskine
meemme roiskine
teette roiskine
heeivät roiskine
passiveei roiskittane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen roiskinut
sinälienet roiskinut
hänlienee roiskinut
melienemme roiskineet
telienette roiskineet
helienevät roiskineet
passivelienee roiskittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene roiskinut
sinäet liene roiskinut
hänei liene roiskinut
meemme liene roiskineet
teette liene roiskineet
heeivät liene roiskineet
passiveei liene roiskittu