Conjugation of the Finnish verb 'roiskia'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 61/sallia, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | roiskin |
| sinä | roiskit |
| hän | roiskii |
| me | roiskimme |
| te | roiskitte |
| he | roiskivat |
| passive | roiskitaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en roiski |
| sinä | et roiski |
| hän | ei roiski |
| me | emme roiski |
| te | ette roiski |
| he | eivät roiski |
| passive | ei roiskita |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | roiskin |
| sinä | roiskit |
| hän | roiski |
| me | roiskimme |
| te | roiskitte |
| he | roiskivat |
| passive | roiskittiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en roiskinut |
| sinä | et roiskinut |
| hän | ei roiskinut |
| me | emme roiskineet |
| te | ette roiskineet |
| he | eivät roiskineet |
| passive | ei roiskittu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen roiskinut |
| sinä | olet roiskinut |
| hän | on roiskinut |
| me | olemme roiskineet |
| te | olette roiskineet |
| he | ovat roiskineet |
| passive | on roiskittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole roiskinut |
| sinä | et ole roiskinut |
| hän | ei ole roiskinut |
| me | emme ole roiskineet |
| te | ette ole roiskineet |
| he | eivät ole roiskineet |
| passive | ei ole roiskittu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin roiskinut |
| sinä | olit roiskinut |
| hän | oli roiskinut |
| me | olimme roiskineet |
| te | olitte roiskineet |
| he | olivat roiskineet |
| passive | oli roiskittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut roiskinut |
| sinä | et ollut roiskinut |
| hän | ei ollut roiskinut |
| me | emme olleet roiskineet |
| te | ette olleet roiskineet |
| he | eivät olleet roiskineet |
| passive | ei ollut roiskittu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | roiskisin |
| sinä | roiskisit |
| hän | roiskisi |
| me | roiskisimme |
| te | roiskisitte |
| he | roiskisivat |
| passive | roiskittaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en roiskisi |
| sinä | et roiskisi |
| hän | ei roiskisi |
| me | emme roiskisi |
| te | ette roiskisi |
| he | eivät roiskisi |
| passive | ei roiskittaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin roiskinut |
| sinä | olisit roiskinut |
| hän | olisi roiskinut |
| me | olisimme roiskineet |
| te | olisitte roiskineet |
| he | olisivat roiskineet |
| passive | olisi roiskittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi roiskinut |
| sinä | et olisi roiskinut |
| hän | ei olisi roiskinut |
| me | emme olisi roiskineet |
| te | ette olisi roiskineet |
| he | eivät olisi roiskineet |
| passive | ei olisi roiskittu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | roiski |
| hän | roiskikoon |
| me | roiskikaamme |
| te | roiskikaa |
| he | roiskikoot |
| passive | roiskittakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä roiski |
| hän | älköön roiskiko |
| me | älkäämme roiskiko |
| te | älkää roiskiko |
| he | älkööt roiskiko |
| passive | älköön roiskittako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon roiskinut |
| he | olkoot roiskineet |
| passive | olkoon roiskittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko roiskinut |
| he | älkööt olko roiskineet |
| passive | älköön olko roiskittu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | roiskinen |
| sinä | roiskinet |
| hän | roiskinee |
| me | roiskinemme |
| te | roiskinette |
| he | roiskinevat |
| passive | roiskittaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en roiskine |
| sinä | et roiskine |
| hän | ei roiskine |
| me | emme roiskine |
| te | ette roiskine |
| he | eivät roiskine |
| passive | ei roiskittane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen roiskinut |
| sinä | lienet roiskinut |
| hän | lienee roiskinut |
| me | lienemme roiskineet |
| te | lienette roiskineet |
| he | lienevät roiskineet |
| passive | lienee roiskittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene roiskinut |
| sinä | et liene roiskinut |
| hän | ei liene roiskinut |
| me | emme liene roiskineet |
| te | ette liene roiskineet |
| he | eivät liene roiskineet |
| passive | ei liene roiskittu |