Conjugation of the Finnish verb 'roimia'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 61/sallia, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | roimin |
| sinä | roimit |
| hän | roimii |
| me | roimimme |
| te | roimitte |
| he | roimivat |
| passive | roimitaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en roimi |
| sinä | et roimi |
| hän | ei roimi |
| me | emme roimi |
| te | ette roimi |
| he | eivät roimi |
| passive | ei roimita |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | roimin |
| sinä | roimit |
| hän | roimi |
| me | roimimme |
| te | roimitte |
| he | roimivat |
| passive | roimittiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en roiminut |
| sinä | et roiminut |
| hän | ei roiminut |
| me | emme roimineet |
| te | ette roimineet |
| he | eivät roimineet |
| passive | ei roimittu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen roiminut |
| sinä | olet roiminut |
| hän | on roiminut |
| me | olemme roimineet |
| te | olette roimineet |
| he | ovat roimineet |
| passive | on roimittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole roiminut |
| sinä | et ole roiminut |
| hän | ei ole roiminut |
| me | emme ole roimineet |
| te | ette ole roimineet |
| he | eivät ole roimineet |
| passive | ei ole roimittu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin roiminut |
| sinä | olit roiminut |
| hän | oli roiminut |
| me | olimme roimineet |
| te | olitte roimineet |
| he | olivat roimineet |
| passive | oli roimittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut roiminut |
| sinä | et ollut roiminut |
| hän | ei ollut roiminut |
| me | emme olleet roimineet |
| te | ette olleet roimineet |
| he | eivät olleet roimineet |
| passive | ei ollut roimittu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | roimisin |
| sinä | roimisit |
| hän | roimisi |
| me | roimisimme |
| te | roimisitte |
| he | roimisivat |
| passive | roimittaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en roimisi |
| sinä | et roimisi |
| hän | ei roimisi |
| me | emme roimisi |
| te | ette roimisi |
| he | eivät roimisi |
| passive | ei roimittaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin roiminut |
| sinä | olisit roiminut |
| hän | olisi roiminut |
| me | olisimme roimineet |
| te | olisitte roimineet |
| he | olisivat roimineet |
| passive | olisi roimittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi roiminut |
| sinä | et olisi roiminut |
| hän | ei olisi roiminut |
| me | emme olisi roimineet |
| te | ette olisi roimineet |
| he | eivät olisi roimineet |
| passive | ei olisi roimittu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | roimi |
| hän | roimikoon |
| me | roimikaamme |
| te | roimikaa |
| he | roimikoot |
| passive | roimittakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä roimi |
| hän | älköön roimiko |
| me | älkäämme roimiko |
| te | älkää roimiko |
| he | älkööt roimiko |
| passive | älköön roimittako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon roiminut |
| he | olkoot roimineet |
| passive | olkoon roimittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko roiminut |
| he | älkööt olko roimineet |
| passive | älköön olko roimittu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | roiminen |
| sinä | roiminet |
| hän | roiminee |
| me | roiminemme |
| te | roiminette |
| he | roiminevat |
| passive | roimittaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en roimine |
| sinä | et roimine |
| hän | ei roimine |
| me | emme roimine |
| te | ette roimine |
| he | eivät roimine |
| passive | ei roimittane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen roiminut |
| sinä | lienet roiminut |
| hän | lienee roiminut |
| me | lienemme roimineet |
| te | lienette roimineet |
| he | lienevät roimineet |
| passive | lienee roimittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene roiminut |
| sinä | et liene roiminut |
| hän | ei liene roiminut |
| me | emme liene roimineet |
| te | ette liene roimineet |
| he | eivät liene roimineet |
| passive | ei liene roimittu |