Conjugation of the Finnish verb 'roimia'

roimia  -   continuative of roimata (“to beat, pound, strike (quite forcefully)”)
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    61/sallia, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäroimin
sinäroimit
hänroimii
meroimimme
teroimitte
heroimivat
passiveroimitaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen roimi
sinäet roimi
hänei roimi
meemme roimi
teette roimi
heeivät roimi
passiveei roimita

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäroimin
sinäroimit
hänroimi
meroimimme
teroimitte
heroimivat
passiveroimittiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen roiminut
sinäet roiminut
hänei roiminut
meemme roimineet
teette roimineet
heeivät roimineet
passiveei roimittu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen roiminut
sinäolet roiminut
hänon roiminut
meolemme roimineet
teolette roimineet
heovat roimineet
passiveon roimittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole roiminut
sinäet ole roiminut
hänei ole roiminut
meemme ole roimineet
teette ole roimineet
heeivät ole roimineet
passiveei ole roimittu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin roiminut
sinäolit roiminut
hänoli roiminut
meolimme roimineet
teolitte roimineet
heolivat roimineet
passiveoli roimittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut roiminut
sinäet ollut roiminut
hänei ollut roiminut
meemme olleet roimineet
teette olleet roimineet
heeivät olleet roimineet
passiveei ollut roimittu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäroimisin
sinäroimisit
hänroimisi
meroimisimme
teroimisitte
heroimisivat
passiveroimittaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen roimisi
sinäet roimisi
hänei roimisi
meemme roimisi
teette roimisi
heeivät roimisi
passiveei roimittaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin roiminut
sinäolisit roiminut
hänolisi roiminut
meolisimme roimineet
teolisitte roimineet
heolisivat roimineet
passiveolisi roimittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi roiminut
sinäet olisi roiminut
hänei olisi roiminut
meemme olisi roimineet
teette olisi roimineet
heeivät olisi roimineet
passiveei olisi roimittu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäroimi
hänroimikoon
meroimikaamme
teroimikaa
heroimikoot
passiveroimittakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä roimi
hänälköön roimiko
meälkäämme roimiko
teälkää roimiko
heälkööt roimiko
passiveälköön roimittako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon roiminut
heolkoot roimineet
passiveolkoon roimittu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko roiminut
heälkööt olko roimineet
passiveälköön olko roimittu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäroiminen
sinäroiminet
hänroiminee
meroiminemme
teroiminette
heroiminevat
passiveroimittaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen roimine
sinäet roimine
hänei roimine
meemme roimine
teette roimine
heeivät roimine
passiveei roimittane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen roiminut
sinälienet roiminut
hänlienee roiminut
melienemme roimineet
telienette roimineet
helienevät roimineet
passivelienee roimittu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene roiminut
sinäet liene roiminut
hänei liene roiminut
meemme liene roimineet
teette liene roimineet
heeivät liene roimineet
passiveei liene roimittu