Conjugation of the Finnish verb 'roikkua'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52*A/sanoa, kk-k gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | roikun |
| sinä | roikut |
| hän | roikkuu |
| me | roikumme |
| te | roikutte |
| he | roikkuvat |
| passive | roikutaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en roiku |
| sinä | et roiku |
| hän | ei roiku |
| me | emme roiku |
| te | ette roiku |
| he | eivät roiku |
| passive | ei roikuta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | roikuin |
| sinä | roikuit |
| hän | roikkui |
| me | roikuimme |
| te | roikuitte |
| he | roikkuivat |
| passive | roikuttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en roikkunut |
| sinä | et roikkunut |
| hän | ei roikkunut |
| me | emme roikkuneet |
| te | ette roikkuneet |
| he | eivät roikkuneet |
| passive | ei roikuttu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen roikkunut |
| sinä | olet roikkunut |
| hän | on roikkunut |
| me | olemme roikkuneet |
| te | olette roikkuneet |
| he | ovat roikkuneet |
| passive | on roikuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole roikkunut |
| sinä | et ole roikkunut |
| hän | ei ole roikkunut |
| me | emme ole roikkuneet |
| te | ette ole roikkuneet |
| he | eivät ole roikkuneet |
| passive | ei ole roikuttu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin roikkunut |
| sinä | olit roikkunut |
| hän | oli roikkunut |
| me | olimme roikkuneet |
| te | olitte roikkuneet |
| he | olivat roikkuneet |
| passive | oli roikuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut roikkunut |
| sinä | et ollut roikkunut |
| hän | ei ollut roikkunut |
| me | emme olleet roikkuneet |
| te | ette olleet roikkuneet |
| he | eivät olleet roikkuneet |
| passive | ei ollut roikuttu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | roikkuisin |
| sinä | roikkuisit |
| hän | roikkuisi |
| me | roikkuisimme |
| te | roikkuisitte |
| he | roikkuisivat |
| passive | roikuttaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en roikkuisi |
| sinä | et roikkuisi |
| hän | ei roikkuisi |
| me | emme roikkuisi |
| te | ette roikkuisi |
| he | eivät roikkuisi |
| passive | ei roikuttaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin roikkunut |
| sinä | olisit roikkunut |
| hän | olisi roikkunut |
| me | olisimme roikkuneet |
| te | olisitte roikkuneet |
| he | olisivat roikkuneet |
| passive | olisi roikuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi roikkunut |
| sinä | et olisi roikkunut |
| hän | ei olisi roikkunut |
| me | emme olisi roikkuneet |
| te | ette olisi roikkuneet |
| he | eivät olisi roikkuneet |
| passive | ei olisi roikuttu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | roiku |
| hän | roikkukoon |
| me | roikkukaamme |
| te | roikkukaa |
| he | roikkukoot |
| passive | roikuttakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä roiku |
| hän | älköön roikkuko |
| me | älkäämme roikkuko |
| te | älkää roikkuko |
| he | älkööt roikkuko |
| passive | älköön roikuttako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon roikkunut |
| he | olkoot roikkuneet |
| passive | olkoon roikuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko roikkunut |
| he | älkööt olko roikkuneet |
| passive | älköön olko roikuttu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | roikkunen |
| sinä | roikkunet |
| hän | roikkunee |
| me | roikkunemme |
| te | roikkunette |
| he | roikkunevat |
| passive | roikuttaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en roikkune |
| sinä | et roikkune |
| hän | ei roikkune |
| me | emme roikkune |
| te | ette roikkune |
| he | eivät roikkune |
| passive | ei roikuttane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen roikkunut |
| sinä | lienet roikkunut |
| hän | lienee roikkunut |
| me | lienemme roikkuneet |
| te | lienette roikkuneet |
| he | lienevät roikkuneet |
| passive | lienee roikuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene roikkunut |
| sinä | et liene roikkunut |
| hän | ei liene roikkunut |
| me | emme liene roikkuneet |
| te | ette liene roikkuneet |
| he | eivät liene roikkuneet |
| passive | ei liene roikuttu |