Conjugation of the Finnish verb 'roihahtaa'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53*F/muistaa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | roihahdan |
| sinä | roihahdat |
| hän | roihahtaa |
| me | roihahdamme |
| te | roihahdatte |
| he | roihahtavat |
| passive | roihahdetaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en roihahda |
| sinä | et roihahda |
| hän | ei roihahda |
| me | emme roihahda |
| te | ette roihahda |
| he | eivät roihahda |
| passive | ei roihahdeta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | roihahdin |
| sinä | roihahdit |
| hän | roihahti |
| me | roihahdimme |
| te | roihahditte |
| he | roihahtivat |
| passive | roihahdettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en roihahtanut |
| sinä | et roihahtanut |
| hän | ei roihahtanut |
| me | emme roihahtaneet |
| te | ette roihahtaneet |
| he | eivät roihahtaneet |
| passive | ei roihahdettu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen roihahtanut |
| sinä | olet roihahtanut |
| hän | on roihahtanut |
| me | olemme roihahtaneet |
| te | olette roihahtaneet |
| he | ovat roihahtaneet |
| passive | on roihahdettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole roihahtanut |
| sinä | et ole roihahtanut |
| hän | ei ole roihahtanut |
| me | emme ole roihahtaneet |
| te | ette ole roihahtaneet |
| he | eivät ole roihahtaneet |
| passive | ei ole roihahdettu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin roihahtanut |
| sinä | olit roihahtanut |
| hän | oli roihahtanut |
| me | olimme roihahtaneet |
| te | olitte roihahtaneet |
| he | olivat roihahtaneet |
| passive | oli roihahdettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut roihahtanut |
| sinä | et ollut roihahtanut |
| hän | ei ollut roihahtanut |
| me | emme olleet roihahtaneet |
| te | ette olleet roihahtaneet |
| he | eivät olleet roihahtaneet |
| passive | ei ollut roihahdettu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | roihahtaisin |
| sinä | roihahtaisit |
| hän | roihahtaisi |
| me | roihahtaisimme |
| te | roihahtaisitte |
| he | roihahtaisivat |
| passive | roihahdettaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en roihahtaisi |
| sinä | et roihahtaisi |
| hän | ei roihahtaisi |
| me | emme roihahtaisi |
| te | ette roihahtaisi |
| he | eivät roihahtaisi |
| passive | ei roihahdettaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin roihahtanut |
| sinä | olisit roihahtanut |
| hän | olisi roihahtanut |
| me | olisimme roihahtaneet |
| te | olisitte roihahtaneet |
| he | olisivat roihahtaneet |
| passive | olisi roihahdettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi roihahtanut |
| sinä | et olisi roihahtanut |
| hän | ei olisi roihahtanut |
| me | emme olisi roihahtaneet |
| te | ette olisi roihahtaneet |
| he | eivät olisi roihahtaneet |
| passive | ei olisi roihahdettu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | roihahda |
| hän | roihahtakoon |
| me | roihahtakaamme |
| te | roihahtakaa |
| he | roihahtakoot |
| passive | roihahdettakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä roihahda |
| hän | älköön roihahtako |
| me | älkäämme roihahtako |
| te | älkää roihahtako |
| he | älkööt roihahtako |
| passive | älköön roihahdettako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon roihahtanut |
| he | olkoot roihahtaneet |
| passive | olkoon roihahdettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko roihahtanut |
| he | älkööt olko roihahtaneet |
| passive | älköön olko roihahdettu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | roihahtanen |
| sinä | roihahtanet |
| hän | roihahtanee |
| me | roihahtanemme |
| te | roihahtanette |
| he | roihahtanevat |
| passive | roihahdettaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en roihahtane |
| sinä | et roihahtane |
| hän | ei roihahtane |
| me | emme roihahtane |
| te | ette roihahtane |
| he | eivät roihahtane |
| passive | ei roihahdettane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen roihahtanut |
| sinä | lienet roihahtanut |
| hän | lienee roihahtanut |
| me | lienemme roihahtaneet |
| te | lienette roihahtaneet |
| he | lienevät roihahtaneet |
| passive | lienee roihahdettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene roihahtanut |
| sinä | et liene roihahtanut |
| hän | ei liene roihahtanut |
| me | emme liene roihahtaneet |
| te | ette liene roihahtaneet |
| he | eivät liene roihahtaneet |
| passive | ei liene roihahdettu |