Conjugation of the Finnish verb 'rohkaistua'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52/sanoa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rohkaistun |
| sinä | rohkaistut |
| hän | rohkaistuu |
| me | rohkaistumme |
| te | rohkaistutte |
| he | rohkaistuvat |
| passive | rohkaistutaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rohkaistu |
| sinä | et rohkaistu |
| hän | ei rohkaistu |
| me | emme rohkaistu |
| te | ette rohkaistu |
| he | eivät rohkaistu |
| passive | ei rohkaistuta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rohkaistuin |
| sinä | rohkaistuit |
| hän | rohkaistui |
| me | rohkaistuimme |
| te | rohkaistuitte |
| he | rohkaistuivat |
| passive | rohkaistuttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rohkaistunut |
| sinä | et rohkaistunut |
| hän | ei rohkaistunut |
| me | emme rohkaistuneet |
| te | ette rohkaistuneet |
| he | eivät rohkaistuneet |
| passive | ei rohkaistuttu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen rohkaistunut |
| sinä | olet rohkaistunut |
| hän | on rohkaistunut |
| me | olemme rohkaistuneet |
| te | olette rohkaistuneet |
| he | ovat rohkaistuneet |
| passive | on rohkaistuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole rohkaistunut |
| sinä | et ole rohkaistunut |
| hän | ei ole rohkaistunut |
| me | emme ole rohkaistuneet |
| te | ette ole rohkaistuneet |
| he | eivät ole rohkaistuneet |
| passive | ei ole rohkaistuttu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin rohkaistunut |
| sinä | olit rohkaistunut |
| hän | oli rohkaistunut |
| me | olimme rohkaistuneet |
| te | olitte rohkaistuneet |
| he | olivat rohkaistuneet |
| passive | oli rohkaistuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut rohkaistunut |
| sinä | et ollut rohkaistunut |
| hän | ei ollut rohkaistunut |
| me | emme olleet rohkaistuneet |
| te | ette olleet rohkaistuneet |
| he | eivät olleet rohkaistuneet |
| passive | ei ollut rohkaistuttu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rohkaistuisin |
| sinä | rohkaistuisit |
| hän | rohkaistuisi |
| me | rohkaistuisimme |
| te | rohkaistuisitte |
| he | rohkaistuisivat |
| passive | rohkaistuttaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rohkaistuisi |
| sinä | et rohkaistuisi |
| hän | ei rohkaistuisi |
| me | emme rohkaistuisi |
| te | ette rohkaistuisi |
| he | eivät rohkaistuisi |
| passive | ei rohkaistuttaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin rohkaistunut |
| sinä | olisit rohkaistunut |
| hän | olisi rohkaistunut |
| me | olisimme rohkaistuneet |
| te | olisitte rohkaistuneet |
| he | olisivat rohkaistuneet |
| passive | olisi rohkaistuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi rohkaistunut |
| sinä | et olisi rohkaistunut |
| hän | ei olisi rohkaistunut |
| me | emme olisi rohkaistuneet |
| te | ette olisi rohkaistuneet |
| he | eivät olisi rohkaistuneet |
| passive | ei olisi rohkaistuttu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | rohkaistu |
| hän | rohkaistukoon |
| me | rohkaistukaamme |
| te | rohkaistukaa |
| he | rohkaistukoot |
| passive | rohkaistuttakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä rohkaistu |
| hän | älköön rohkaistuko |
| me | älkäämme rohkaistuko |
| te | älkää rohkaistuko |
| he | älkööt rohkaistuko |
| passive | älköön rohkaistuttako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon rohkaistunut |
| he | olkoot rohkaistuneet |
| passive | olkoon rohkaistuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko rohkaistunut |
| he | älkööt olko rohkaistuneet |
| passive | älköön olko rohkaistuttu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rohkaistunen |
| sinä | rohkaistunet |
| hän | rohkaistunee |
| me | rohkaistunemme |
| te | rohkaistunette |
| he | rohkaistunevat |
| passive | rohkaistuttaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rohkaistune |
| sinä | et rohkaistune |
| hän | ei rohkaistune |
| me | emme rohkaistune |
| te | ette rohkaistune |
| he | eivät rohkaistune |
| passive | ei rohkaistuttane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen rohkaistunut |
| sinä | lienet rohkaistunut |
| hän | lienee rohkaistunut |
| me | lienemme rohkaistuneet |
| te | lienette rohkaistuneet |
| he | lienevät rohkaistuneet |
| passive | lienee rohkaistuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene rohkaistunut |
| sinä | et liene rohkaistunut |
| hän | ei liene rohkaistunut |
| me | emme liene rohkaistuneet |
| te | ette liene rohkaistuneet |
| he | eivät liene rohkaistuneet |
| passive | ei liene rohkaistuttu |