Conjugation of the Finnish verb 'ristikoida'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 62/voida, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ristikoin |
| sinä | ristikoit |
| hän | ristikoi |
| me | ristikoimme |
| te | ristikoitte |
| he | ristikoivat |
| passive | ristikoidaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ristikoi |
| sinä | et ristikoi |
| hän | ei ristikoi |
| me | emme ristikoi |
| te | ette ristikoi |
| he | eivät ristikoi |
| passive | ei ristikoida |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ristikoin |
| sinä | ristikoit |
| hän | ristikoi |
| me | ristikoimme |
| te | ristikoitte |
| he | ristikoivat |
| passive | ristikoitiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ristikoinut |
| sinä | et ristikoinut |
| hän | ei ristikoinut |
| me | emme ristikoineet |
| te | ette ristikoineet |
| he | eivät ristikoineet |
| passive | ei ristikoitu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen ristikoinut |
| sinä | olet ristikoinut |
| hän | on ristikoinut |
| me | olemme ristikoineet |
| te | olette ristikoineet |
| he | ovat ristikoineet |
| passive | on ristikoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole ristikoinut |
| sinä | et ole ristikoinut |
| hän | ei ole ristikoinut |
| me | emme ole ristikoineet |
| te | ette ole ristikoineet |
| he | eivät ole ristikoineet |
| passive | ei ole ristikoitu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin ristikoinut |
| sinä | olit ristikoinut |
| hän | oli ristikoinut |
| me | olimme ristikoineet |
| te | olitte ristikoineet |
| he | olivat ristikoineet |
| passive | oli ristikoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut ristikoinut |
| sinä | et ollut ristikoinut |
| hän | ei ollut ristikoinut |
| me | emme olleet ristikoineet |
| te | ette olleet ristikoineet |
| he | eivät olleet ristikoineet |
| passive | ei ollut ristikoitu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ristikoisin |
| sinä | ristikoisit |
| hän | ristikoisi |
| me | ristikoisimme |
| te | ristikoisitte |
| he | ristikoisivat |
| passive | ristikoitaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ristikoisi |
| sinä | et ristikoisi |
| hän | ei ristikoisi |
| me | emme ristikoisi |
| te | ette ristikoisi |
| he | eivät ristikoisi |
| passive | ei ristikoitaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin ristikoinut |
| sinä | olisit ristikoinut |
| hän | olisi ristikoinut |
| me | olisimme ristikoineet |
| te | olisitte ristikoineet |
| he | olisivat ristikoineet |
| passive | olisi ristikoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi ristikoinut |
| sinä | et olisi ristikoinut |
| hän | ei olisi ristikoinut |
| me | emme olisi ristikoineet |
| te | ette olisi ristikoineet |
| he | eivät olisi ristikoineet |
| passive | ei olisi ristikoitu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ristikoi |
| hän | ristikoikoon |
| me | ristikoikaamme |
| te | ristikoikaa |
| he | ristikoikoot |
| passive | ristikoitakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ristikoi |
| hän | älköön ristikoiko |
| me | älkäämme ristikoiko |
| te | älkää ristikoiko |
| he | älkööt ristikoiko |
| passive | älköön ristikoitako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon ristikoinut |
| he | olkoot ristikoineet |
| passive | olkoon ristikoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko ristikoinut |
| he | älkööt olko ristikoineet |
| passive | älköön olko ristikoitu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ristikoinen |
| sinä | ristikoinet |
| hän | ristikoinee |
| me | ristikoinemme |
| te | ristikoinette |
| he | ristikoinevat |
| passive | ristikoitaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ristikoine |
| sinä | et ristikoine |
| hän | ei ristikoine |
| me | emme ristikoine |
| te | ette ristikoine |
| he | eivät ristikoine |
| passive | ei ristikoitane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen ristikoinut |
| sinä | lienet ristikoinut |
| hän | lienee ristikoinut |
| me | lienemme ristikoineet |
| te | lienette ristikoineet |
| he | lienevät ristikoineet |
| passive | lienee ristikoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene ristikoinut |
| sinä | et liene ristikoinut |
| hän | ei liene ristikoinut |
| me | emme liene ristikoineet |
| te | ette liene ristikoineet |
| he | eivät liene ristikoineet |
| passive | ei liene ristikoitu |