Conjugation of the Finnish verb 'risahdella'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 67*F/tulla, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | risahtelen |
| sinä | risahtelet |
| hän | risahtelee |
| me | risahtelemme |
| te | risahtelette |
| he | risahtelevat |
| passive | risahdellaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en risahtele |
| sinä | et risahtele |
| hän | ei risahtele |
| me | emme risahtele |
| te | ette risahtele |
| he | eivät risahtele |
| passive | ei risahdella |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | risahtelin |
| sinä | risahtelit |
| hän | risahteli |
| me | risahtelimme |
| te | risahtelitte |
| he | risahtelivat |
| passive | risahdeltiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en risahdellut |
| sinä | et risahdellut |
| hän | ei risahdellut |
| me | emme risahdelleet |
| te | ette risahdelleet |
| he | eivät risahdelleet |
| passive | ei risahdeltu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen risahdellut |
| sinä | olet risahdellut |
| hän | on risahdellut |
| me | olemme risahdelleet |
| te | olette risahdelleet |
| he | ovat risahdelleet |
| passive | on risahdeltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole risahdellut |
| sinä | et ole risahdellut |
| hän | ei ole risahdellut |
| me | emme ole risahdelleet |
| te | ette ole risahdelleet |
| he | eivät ole risahdelleet |
| passive | ei ole risahdeltu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin risahdellut |
| sinä | olit risahdellut |
| hän | oli risahdellut |
| me | olimme risahdelleet |
| te | olitte risahdelleet |
| he | olivat risahdelleet |
| passive | oli risahdeltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut risahdellut |
| sinä | et ollut risahdellut |
| hän | ei ollut risahdellut |
| me | emme olleet risahdelleet |
| te | ette olleet risahdelleet |
| he | eivät olleet risahdelleet |
| passive | ei ollut risahdeltu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | risahtelisin |
| sinä | risahtelisit |
| hän | risahtelisi |
| me | risahtelisimme |
| te | risahtelisitte |
| he | risahtelisivat |
| passive | risahdeltaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en risahtelisi |
| sinä | et risahtelisi |
| hän | ei risahtelisi |
| me | emme risahtelisi |
| te | ette risahtelisi |
| he | eivät risahtelisi |
| passive | ei risahdeltaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin risahdellut |
| sinä | olisit risahdellut |
| hän | olisi risahdellut |
| me | olisimme risahdelleet |
| te | olisitte risahdelleet |
| he | olisivat risahdelleet |
| passive | olisi risahdeltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi risahdellut |
| sinä | et olisi risahdellut |
| hän | ei olisi risahdellut |
| me | emme olisi risahdelleet |
| te | ette olisi risahdelleet |
| he | eivät olisi risahdelleet |
| passive | ei olisi risahdeltu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | risahtele |
| hän | risahdelkoon |
| me | risahdelkaamme |
| te | risahdelkaa |
| he | risahdelkoot |
| passive | risahdeltakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä risahtele |
| hän | älköön risahdelko |
| me | älkäämme risahdelko |
| te | älkää risahdelko |
| he | älkööt risahdelko |
| passive | älköön risahdeltako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon risahdellut |
| he | olkoot risahdelleet |
| passive | olkoon risahdeltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko risahdellut |
| he | älkööt olko risahdelleet |
| passive | älköön olko risahdeltu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | risahdellen |
| sinä | risahdellet |
| hän | risahdellee |
| me | risahdellemme |
| te | risahdellette |
| he | risahdellevat |
| passive | risahdeltaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en risahdelle |
| sinä | et risahdelle |
| hän | ei risahdelle |
| me | emme risahdelle |
| te | ette risahdelle |
| he | eivät risahdelle |
| passive | ei risahdeltane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen risahdellut |
| sinä | lienet risahdellut |
| hän | lienee risahdellut |
| me | lienemme risahdelleet |
| te | lienette risahdelleet |
| he | lienevät risahdelleet |
| passive | lienee risahdeltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene risahdellut |
| sinä | et liene risahdellut |
| hän | ei liene risahdellut |
| me | emme liene risahdelleet |
| te | ette liene risahdelleet |
| he | eivät liene risahdelleet |
| passive | ei liene risahdeltu |