Conjugation of the Finnish verb 'rikastuttaa'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rikastutan |
| sinä | rikastutat |
| hän | rikastuttaa |
| me | rikastutamme |
| te | rikastutatte |
| he | rikastuttavat |
| passive | rikastutetaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rikastuta |
| sinä | et rikastuta |
| hän | ei rikastuta |
| me | emme rikastuta |
| te | ette rikastuta |
| he | eivät rikastuta |
| passive | ei rikastuteta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rikastutin |
| sinä | rikastutit |
| hän | rikastutti |
| me | rikastutimme |
| te | rikastutitte |
| he | rikastuttivat |
| passive | rikastutettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rikastuttanut |
| sinä | et rikastuttanut |
| hän | ei rikastuttanut |
| me | emme rikastuttaneet |
| te | ette rikastuttaneet |
| he | eivät rikastuttaneet |
| passive | ei rikastutettu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen rikastuttanut |
| sinä | olet rikastuttanut |
| hän | on rikastuttanut |
| me | olemme rikastuttaneet |
| te | olette rikastuttaneet |
| he | ovat rikastuttaneet |
| passive | on rikastutettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole rikastuttanut |
| sinä | et ole rikastuttanut |
| hän | ei ole rikastuttanut |
| me | emme ole rikastuttaneet |
| te | ette ole rikastuttaneet |
| he | eivät ole rikastuttaneet |
| passive | ei ole rikastutettu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin rikastuttanut |
| sinä | olit rikastuttanut |
| hän | oli rikastuttanut |
| me | olimme rikastuttaneet |
| te | olitte rikastuttaneet |
| he | olivat rikastuttaneet |
| passive | oli rikastutettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut rikastuttanut |
| sinä | et ollut rikastuttanut |
| hän | ei ollut rikastuttanut |
| me | emme olleet rikastuttaneet |
| te | ette olleet rikastuttaneet |
| he | eivät olleet rikastuttaneet |
| passive | ei ollut rikastutettu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rikastuttaisin |
| sinä | rikastuttaisit |
| hän | rikastuttaisi |
| me | rikastuttaisimme |
| te | rikastuttaisitte |
| he | rikastuttaisivat |
| passive | rikastutettaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rikastuttaisi |
| sinä | et rikastuttaisi |
| hän | ei rikastuttaisi |
| me | emme rikastuttaisi |
| te | ette rikastuttaisi |
| he | eivät rikastuttaisi |
| passive | ei rikastutettaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin rikastuttanut |
| sinä | olisit rikastuttanut |
| hän | olisi rikastuttanut |
| me | olisimme rikastuttaneet |
| te | olisitte rikastuttaneet |
| he | olisivat rikastuttaneet |
| passive | olisi rikastutettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi rikastuttanut |
| sinä | et olisi rikastuttanut |
| hän | ei olisi rikastuttanut |
| me | emme olisi rikastuttaneet |
| te | ette olisi rikastuttaneet |
| he | eivät olisi rikastuttaneet |
| passive | ei olisi rikastutettu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | rikastuta |
| hän | rikastuttakoon |
| me | rikastuttakaamme |
| te | rikastuttakaa |
| he | rikastuttakoot |
| passive | rikastutettakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä rikastuta |
| hän | älköön rikastuttako |
| me | älkäämme rikastuttako |
| te | älkää rikastuttako |
| he | älkööt rikastuttako |
| passive | älköön rikastutettako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon rikastuttanut |
| he | olkoot rikastuttaneet |
| passive | olkoon rikastutettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko rikastuttanut |
| he | älkööt olko rikastuttaneet |
| passive | älköön olko rikastutettu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rikastuttanen |
| sinä | rikastuttanet |
| hän | rikastuttanee |
| me | rikastuttanemme |
| te | rikastuttanette |
| he | rikastuttanevat |
| passive | rikastutettaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rikastuttane |
| sinä | et rikastuttane |
| hän | ei rikastuttane |
| me | emme rikastuttane |
| te | ette rikastuttane |
| he | eivät rikastuttane |
| passive | ei rikastutettane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen rikastuttanut |
| sinä | lienet rikastuttanut |
| hän | lienee rikastuttanut |
| me | lienemme rikastuttaneet |
| te | lienette rikastuttaneet |
| he | lienevät rikastuttaneet |
| passive | lienee rikastutettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene rikastuttanut |
| sinä | et liene rikastuttanut |
| hän | ei liene rikastuttanut |
| me | emme liene rikastuttaneet |
| te | ette liene rikastuttaneet |
| he | eivät liene rikastuttaneet |
| passive | ei liene rikastutettu |