Conjugation of the Finnish verb 'rikastua'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52/sanoa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rikastun |
| sinä | rikastut |
| hän | rikastuu |
| me | rikastumme |
| te | rikastutte |
| he | rikastuvat |
| passive | rikastutaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rikastu |
| sinä | et rikastu |
| hän | ei rikastu |
| me | emme rikastu |
| te | ette rikastu |
| he | eivät rikastu |
| passive | ei rikastuta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rikastuin |
| sinä | rikastuit |
| hän | rikastui |
| me | rikastuimme |
| te | rikastuitte |
| he | rikastuivat |
| passive | rikastuttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rikastunut |
| sinä | et rikastunut |
| hän | ei rikastunut |
| me | emme rikastuneet |
| te | ette rikastuneet |
| he | eivät rikastuneet |
| passive | ei rikastuttu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen rikastunut |
| sinä | olet rikastunut |
| hän | on rikastunut |
| me | olemme rikastuneet |
| te | olette rikastuneet |
| he | ovat rikastuneet |
| passive | on rikastuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole rikastunut |
| sinä | et ole rikastunut |
| hän | ei ole rikastunut |
| me | emme ole rikastuneet |
| te | ette ole rikastuneet |
| he | eivät ole rikastuneet |
| passive | ei ole rikastuttu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin rikastunut |
| sinä | olit rikastunut |
| hän | oli rikastunut |
| me | olimme rikastuneet |
| te | olitte rikastuneet |
| he | olivat rikastuneet |
| passive | oli rikastuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut rikastunut |
| sinä | et ollut rikastunut |
| hän | ei ollut rikastunut |
| me | emme olleet rikastuneet |
| te | ette olleet rikastuneet |
| he | eivät olleet rikastuneet |
| passive | ei ollut rikastuttu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rikastuisin |
| sinä | rikastuisit |
| hän | rikastuisi |
| me | rikastuisimme |
| te | rikastuisitte |
| he | rikastuisivat |
| passive | rikastuttaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rikastuisi |
| sinä | et rikastuisi |
| hän | ei rikastuisi |
| me | emme rikastuisi |
| te | ette rikastuisi |
| he | eivät rikastuisi |
| passive | ei rikastuttaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin rikastunut |
| sinä | olisit rikastunut |
| hän | olisi rikastunut |
| me | olisimme rikastuneet |
| te | olisitte rikastuneet |
| he | olisivat rikastuneet |
| passive | olisi rikastuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi rikastunut |
| sinä | et olisi rikastunut |
| hän | ei olisi rikastunut |
| me | emme olisi rikastuneet |
| te | ette olisi rikastuneet |
| he | eivät olisi rikastuneet |
| passive | ei olisi rikastuttu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | rikastu |
| hän | rikastukoon |
| me | rikastukaamme |
| te | rikastukaa |
| he | rikastukoot |
| passive | rikastuttakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä rikastu |
| hän | älköön rikastuko |
| me | älkäämme rikastuko |
| te | älkää rikastuko |
| he | älkööt rikastuko |
| passive | älköön rikastuttako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon rikastunut |
| he | olkoot rikastuneet |
| passive | olkoon rikastuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko rikastunut |
| he | älkööt olko rikastuneet |
| passive | älköön olko rikastuttu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rikastunen |
| sinä | rikastunet |
| hän | rikastunee |
| me | rikastunemme |
| te | rikastunette |
| he | rikastunevat |
| passive | rikastuttaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rikastune |
| sinä | et rikastune |
| hän | ei rikastune |
| me | emme rikastune |
| te | ette rikastune |
| he | eivät rikastune |
| passive | ei rikastuttane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen rikastunut |
| sinä | lienet rikastunut |
| hän | lienee rikastunut |
| me | lienemme rikastuneet |
| te | lienette rikastuneet |
| he | lienevät rikastuneet |
| passive | lienee rikastuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene rikastunut |
| sinä | et liene rikastunut |
| hän | ei liene rikastunut |
| me | emme liene rikastuneet |
| te | ette liene rikastuneet |
| he | eivät liene rikastuneet |
| passive | ei liene rikastuttu |