Conjugation of the Finnish verb 'riiustella'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 67/tulla, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riiustelen |
| sinä | riiustelet |
| hän | riiustelee |
| me | riiustelemme |
| te | riiustelette |
| he | riiustelevat |
| passive | riiustellaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riiustele |
| sinä | et riiustele |
| hän | ei riiustele |
| me | emme riiustele |
| te | ette riiustele |
| he | eivät riiustele |
| passive | ei riiustella |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riiustelin |
| sinä | riiustelit |
| hän | riiusteli |
| me | riiustelimme |
| te | riiustelitte |
| he | riiustelivat |
| passive | riiusteltiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riiustellut |
| sinä | et riiustellut |
| hän | ei riiustellut |
| me | emme riiustelleet |
| te | ette riiustelleet |
| he | eivät riiustelleet |
| passive | ei riiusteltu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen riiustellut |
| sinä | olet riiustellut |
| hän | on riiustellut |
| me | olemme riiustelleet |
| te | olette riiustelleet |
| he | ovat riiustelleet |
| passive | on riiusteltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole riiustellut |
| sinä | et ole riiustellut |
| hän | ei ole riiustellut |
| me | emme ole riiustelleet |
| te | ette ole riiustelleet |
| he | eivät ole riiustelleet |
| passive | ei ole riiusteltu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin riiustellut |
| sinä | olit riiustellut |
| hän | oli riiustellut |
| me | olimme riiustelleet |
| te | olitte riiustelleet |
| he | olivat riiustelleet |
| passive | oli riiusteltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut riiustellut |
| sinä | et ollut riiustellut |
| hän | ei ollut riiustellut |
| me | emme olleet riiustelleet |
| te | ette olleet riiustelleet |
| he | eivät olleet riiustelleet |
| passive | ei ollut riiusteltu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riiustelisin |
| sinä | riiustelisit |
| hän | riiustelisi |
| me | riiustelisimme |
| te | riiustelisitte |
| he | riiustelisivat |
| passive | riiusteltaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riiustelisi |
| sinä | et riiustelisi |
| hän | ei riiustelisi |
| me | emme riiustelisi |
| te | ette riiustelisi |
| he | eivät riiustelisi |
| passive | ei riiusteltaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin riiustellut |
| sinä | olisit riiustellut |
| hän | olisi riiustellut |
| me | olisimme riiustelleet |
| te | olisitte riiustelleet |
| he | olisivat riiustelleet |
| passive | olisi riiusteltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi riiustellut |
| sinä | et olisi riiustellut |
| hän | ei olisi riiustellut |
| me | emme olisi riiustelleet |
| te | ette olisi riiustelleet |
| he | eivät olisi riiustelleet |
| passive | ei olisi riiusteltu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | riiustele |
| hän | riiustelkoon |
| me | riiustelkaamme |
| te | riiustelkaa |
| he | riiustelkoot |
| passive | riiusteltakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä riiustele |
| hän | älköön riiustelko |
| me | älkäämme riiustelko |
| te | älkää riiustelko |
| he | älkööt riiustelko |
| passive | älköön riiusteltako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon riiustellut |
| he | olkoot riiustelleet |
| passive | olkoon riiusteltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko riiustellut |
| he | älkööt olko riiustelleet |
| passive | älköön olko riiusteltu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riiustellen |
| sinä | riiustellet |
| hän | riiustellee |
| me | riiustellemme |
| te | riiustellette |
| he | riiustellevat |
| passive | riiusteltaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riiustelle |
| sinä | et riiustelle |
| hän | ei riiustelle |
| me | emme riiustelle |
| te | ette riiustelle |
| he | eivät riiustelle |
| passive | ei riiusteltane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen riiustellut |
| sinä | lienet riiustellut |
| hän | lienee riiustellut |
| me | lienemme riiustelleet |
| te | lienette riiustelleet |
| he | lienevät riiustelleet |
| passive | lienee riiusteltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene riiustellut |
| sinä | et liene riiustellut |
| hän | ei liene riiustellut |
| me | emme liene riiustelleet |
| te | ette liene riiustelleet |
| he | eivät liene riiustelleet |
| passive | ei liene riiusteltu |