Conjugation of the Finnish verb 'riippuliitää'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 55*F/soutaa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riippuliidän |
| sinä | riippuliidät |
| hän | riippuliitää |
| me | riippuliidämme |
| te | riippuliidätte |
| he | riippuliitävät |
| passive | riippuliidetään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riippuliidä |
| sinä | et riippuliidä |
| hän | ei riippuliidä |
| me | emme riippuliidä |
| te | ette riippuliidä |
| he | eivät riippuliidä |
| passive | ei riippuliidetä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riippuliidin, riippuliisin |
| sinä | riippuliidit, riippuliisit |
| hän | riippuliiti, riippuliisi |
| me | riippuliidimme, riippuliisimme |
| te | riippuliiditte, riippuliisitte |
| he | riippuliitivät, riippuliisivät |
| passive | riippuliidettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riippuliitänyt |
| sinä | et riippuliitänyt |
| hän | ei riippuliitänyt |
| me | emme riippuliitäneet |
| te | ette riippuliitäneet |
| he | eivät riippuliitäneet |
| passive | ei riippuliidetty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen riippuliitänyt |
| sinä | olet riippuliitänyt |
| hän | on riippuliitänyt |
| me | olemme riippuliitäneet |
| te | olette riippuliitäneet |
| he | ovat riippuliitäneet |
| passive | on riippuliidetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole riippuliitänyt |
| sinä | et ole riippuliitänyt |
| hän | ei ole riippuliitänyt |
| me | emme ole riippuliitäneet |
| te | ette ole riippuliitäneet |
| he | eivät ole riippuliitäneet |
| passive | ei ole riippuliidetty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin riippuliitänyt |
| sinä | olit riippuliitänyt |
| hän | oli riippuliitänyt |
| me | olimme riippuliitäneet |
| te | olitte riippuliitäneet |
| he | olivat riippuliitäneet |
| passive | oli riippuliidetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut riippuliitänyt |
| sinä | et ollut riippuliitänyt |
| hän | ei ollut riippuliitänyt |
| me | emme olleet riippuliitäneet |
| te | ette olleet riippuliitäneet |
| he | eivät olleet riippuliitäneet |
| passive | ei ollut riippuliidetty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riippuliitäisin |
| sinä | riippuliitäisit |
| hän | riippuliitäisi |
| me | riippuliitäisimme |
| te | riippuliitäisitte |
| he | riippuliitäisivät |
| passive | riippuliidettäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riippuliitäisi |
| sinä | et riippuliitäisi |
| hän | ei riippuliitäisi |
| me | emme riippuliitäisi |
| te | ette riippuliitäisi |
| he | eivät riippuliitäisi |
| passive | ei riippuliidettäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin riippuliitänyt |
| sinä | olisit riippuliitänyt |
| hän | olisi riippuliitänyt |
| me | olisimme riippuliitäneet |
| te | olisitte riippuliitäneet |
| he | olisivat riippuliitäneet |
| passive | olisi riippuliidetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi riippuliitänyt |
| sinä | et olisi riippuliitänyt |
| hän | ei olisi riippuliitänyt |
| me | emme olisi riippuliitäneet |
| te | ette olisi riippuliitäneet |
| he | eivät olisi riippuliitäneet |
| passive | ei olisi riippuliidetty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | riippuliidä |
| hän | riippuliitäköön |
| me | riippuliitäkäämme |
| te | riippuliitäkää |
| he | riippuliitäkööt |
| passive | riippuliidettäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä riippuliidä |
| hän | älköön riippuliitäkö |
| me | älkäämme riippuliitäkö |
| te | älkää riippuliitäkö |
| he | älkööt riippuliitäkö |
| passive | älköön riippuliidettäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon riippuliitänyt |
| he | olkoot riippuliitäneet |
| passive | olkoon riippuliidetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko riippuliitänyt |
| he | älkööt olko riippuliitäneet |
| passive | älköön olko riippuliidetty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riippuliitänen |
| sinä | riippuliitänet |
| hän | riippuliitänee |
| me | riippuliitänemme |
| te | riippuliitänette |
| he | riippuliitänevät |
| passive | riippuliidettäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riippuliitäne |
| sinä | et riippuliitäne |
| hän | ei riippuliitäne |
| me | emme riippuliitäne |
| te | ette riippuliitäne |
| he | eivät riippuliitäne |
| passive | ei riippuliidettäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen riippuliitänyt |
| sinä | lienet riippuliitänyt |
| hän | lienee riippuliitänyt |
| me | lienemme riippuliitäneet |
| te | lienette riippuliitäneet |
| he | lienevät riippuliitäneet |
| passive | lienee riippuliidetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene riippuliitänyt |
| sinä | et liene riippuliitänyt |
| hän | ei liene riippuliitänyt |
| me | emme liene riippuliitäneet |
| te | ette liene riippuliitäneet |
| he | eivät liene riippuliitäneet |
| passive | ei liene riippuliidetty |