Conjugation of the Finnish verb 'riippuliitää'

riippuliitää  -   to hang-glide, hang glide
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    55*F/soutaa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäriippuliidän
sinäriippuliidät
hänriippuliitää
meriippuliidämme
teriippuliidätte
heriippuliitävät
passiveriippuliidetään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen riippuliidä
sinäet riippuliidä
hänei riippuliidä
meemme riippuliidä
teette riippuliidä
heeivät riippuliidä
passiveei riippuliidetä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäriippuliidin, riippuliisin
sinäriippuliidit, riippuliisit
hänriippuliiti, riippuliisi
meriippuliidimme, riippuliisimme
teriippuliiditte, riippuliisitte
heriippuliitivät, riippuliisivät
passiveriippuliidettiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen riippuliitänyt
sinäet riippuliitänyt
hänei riippuliitänyt
meemme riippuliitäneet
teette riippuliitäneet
heeivät riippuliitäneet
passiveei riippuliidetty

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen riippuliitänyt
sinäolet riippuliitänyt
hänon riippuliitänyt
meolemme riippuliitäneet
teolette riippuliitäneet
heovat riippuliitäneet
passiveon riippuliidetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole riippuliitänyt
sinäet ole riippuliitänyt
hänei ole riippuliitänyt
meemme ole riippuliitäneet
teette ole riippuliitäneet
heeivät ole riippuliitäneet
passiveei ole riippuliidetty

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin riippuliitänyt
sinäolit riippuliitänyt
hänoli riippuliitänyt
meolimme riippuliitäneet
teolitte riippuliitäneet
heolivat riippuliitäneet
passiveoli riippuliidetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut riippuliitänyt
sinäet ollut riippuliitänyt
hänei ollut riippuliitänyt
meemme olleet riippuliitäneet
teette olleet riippuliitäneet
heeivät olleet riippuliitäneet
passiveei ollut riippuliidetty

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäriippuliitäisin
sinäriippuliitäisit
hänriippuliitäisi
meriippuliitäisimme
teriippuliitäisitte
heriippuliitäisivät
passiveriippuliidettäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen riippuliitäisi
sinäet riippuliitäisi
hänei riippuliitäisi
meemme riippuliitäisi
teette riippuliitäisi
heeivät riippuliitäisi
passiveei riippuliidettäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin riippuliitänyt
sinäolisit riippuliitänyt
hänolisi riippuliitänyt
meolisimme riippuliitäneet
teolisitte riippuliitäneet
heolisivat riippuliitäneet
passiveolisi riippuliidetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi riippuliitänyt
sinäet olisi riippuliitänyt
hänei olisi riippuliitänyt
meemme olisi riippuliitäneet
teette olisi riippuliitäneet
heeivät olisi riippuliitäneet
passiveei olisi riippuliidetty

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäriippuliidä
hänriippuliitäköön
meriippuliitäkäämme
teriippuliitäkää
heriippuliitäkööt
passiveriippuliidettäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä riippuliidä
hänälköön riippuliitäkö
meälkäämme riippuliitäkö
teälkää riippuliitäkö
heälkööt riippuliitäkö
passiveälköön riippuliidettäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon riippuliitänyt
heolkoot riippuliitäneet
passiveolkoon riippuliidetty
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko riippuliitänyt
heälkööt olko riippuliitäneet
passiveälköön olko riippuliidetty

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäriippuliitänen
sinäriippuliitänet
hänriippuliitänee
meriippuliitänemme
teriippuliitänette
heriippuliitänevät
passiveriippuliidettäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen riippuliitäne
sinäet riippuliitäne
hänei riippuliitäne
meemme riippuliitäne
teette riippuliitäne
heeivät riippuliitäne
passiveei riippuliidettäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen riippuliitänyt
sinälienet riippuliitänyt
hänlienee riippuliitänyt
melienemme riippuliitäneet
telienette riippuliitäneet
helienevät riippuliitäneet
passivelienee riippuliidetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene riippuliitänyt
sinäet liene riippuliitänyt
hänei liene riippuliitänyt
meemme liene riippuliitäneet
teette liene riippuliitäneet
heeivät liene riippuliitäneet
passiveei liene riippuliidetty