Conjugation of the Finnish verb 'riipiä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 61*E/sallia, p-v gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riivin |
| sinä | riivit |
| hän | riipii |
| me | riivimme |
| te | riivitte |
| he | riipivät |
| passive | riivitään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riivi |
| sinä | et riivi |
| hän | ei riivi |
| me | emme riivi |
| te | ette riivi |
| he | eivät riivi |
| passive | ei riivitä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riivin |
| sinä | riivit |
| hän | riipi |
| me | riivimme |
| te | riivitte |
| he | riipivät |
| passive | riivittiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riipinyt |
| sinä | et riipinyt |
| hän | ei riipinyt |
| me | emme riipineet |
| te | ette riipineet |
| he | eivät riipineet |
| passive | ei riivitty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen riipinyt |
| sinä | olet riipinyt |
| hän | on riipinyt |
| me | olemme riipineet |
| te | olette riipineet |
| he | ovat riipineet |
| passive | on riivitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole riipinyt |
| sinä | et ole riipinyt |
| hän | ei ole riipinyt |
| me | emme ole riipineet |
| te | ette ole riipineet |
| he | eivät ole riipineet |
| passive | ei ole riivitty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin riipinyt |
| sinä | olit riipinyt |
| hän | oli riipinyt |
| me | olimme riipineet |
| te | olitte riipineet |
| he | olivat riipineet |
| passive | oli riivitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut riipinyt |
| sinä | et ollut riipinyt |
| hän | ei ollut riipinyt |
| me | emme olleet riipineet |
| te | ette olleet riipineet |
| he | eivät olleet riipineet |
| passive | ei ollut riivitty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riipisin |
| sinä | riipisit |
| hän | riipisi |
| me | riipisimme |
| te | riipisitte |
| he | riipisivät |
| passive | riivittäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riipisi |
| sinä | et riipisi |
| hän | ei riipisi |
| me | emme riipisi |
| te | ette riipisi |
| he | eivät riipisi |
| passive | ei riivittäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin riipinyt |
| sinä | olisit riipinyt |
| hän | olisi riipinyt |
| me | olisimme riipineet |
| te | olisitte riipineet |
| he | olisivat riipineet |
| passive | olisi riivitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi riipinyt |
| sinä | et olisi riipinyt |
| hän | ei olisi riipinyt |
| me | emme olisi riipineet |
| te | ette olisi riipineet |
| he | eivät olisi riipineet |
| passive | ei olisi riivitty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | riivi |
| hän | riipiköön |
| me | riipikäämme |
| te | riipikää |
| he | riipikööt |
| passive | riivittäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä riivi |
| hän | älköön riipikö |
| me | älkäämme riipikö |
| te | älkää riipikö |
| he | älkööt riipikö |
| passive | älköön riivittäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon riipinyt |
| he | olkoot riipineet |
| passive | olkoon riivitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko riipinyt |
| he | älkööt olko riipineet |
| passive | älköön olko riivitty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riipinen |
| sinä | riipinet |
| hän | riipinee |
| me | riipinemme |
| te | riipinette |
| he | riipinevät |
| passive | riivittäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riipine |
| sinä | et riipine |
| hän | ei riipine |
| me | emme riipine |
| te | ette riipine |
| he | eivät riipine |
| passive | ei riivittäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen riipinyt |
| sinä | lienet riipinyt |
| hän | lienee riipinyt |
| me | lienemme riipineet |
| te | lienette riipineet |
| he | lienevät riipineet |
| passive | lienee riivitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene riipinyt |
| sinä | et liene riipinyt |
| hän | ei liene riipinyt |
| me | emme liene riipineet |
| te | ette liene riipineet |
| he | eivät liene riipineet |
| passive | ei liene riivitty |