Conjugation of the Finnish verb 'riipiä'

riipiä  -   to tear, rip, rend (by pulling with hands, especially something off from plants, like fruit)
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    61*E/sallia, p-v gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäriivin
sinäriivit
hänriipii
meriivimme
teriivitte
heriipivät
passiveriivitään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen riivi
sinäet riivi
hänei riivi
meemme riivi
teette riivi
heeivät riivi
passiveei riivitä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäriivin
sinäriivit
hänriipi
meriivimme
teriivitte
heriipivät
passiveriivittiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen riipinyt
sinäet riipinyt
hänei riipinyt
meemme riipineet
teette riipineet
heeivät riipineet
passiveei riivitty

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen riipinyt
sinäolet riipinyt
hänon riipinyt
meolemme riipineet
teolette riipineet
heovat riipineet
passiveon riivitty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole riipinyt
sinäet ole riipinyt
hänei ole riipinyt
meemme ole riipineet
teette ole riipineet
heeivät ole riipineet
passiveei ole riivitty

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin riipinyt
sinäolit riipinyt
hänoli riipinyt
meolimme riipineet
teolitte riipineet
heolivat riipineet
passiveoli riivitty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut riipinyt
sinäet ollut riipinyt
hänei ollut riipinyt
meemme olleet riipineet
teette olleet riipineet
heeivät olleet riipineet
passiveei ollut riivitty

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäriipisin
sinäriipisit
hänriipisi
meriipisimme
teriipisitte
heriipisivät
passiveriivittäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen riipisi
sinäet riipisi
hänei riipisi
meemme riipisi
teette riipisi
heeivät riipisi
passiveei riivittäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin riipinyt
sinäolisit riipinyt
hänolisi riipinyt
meolisimme riipineet
teolisitte riipineet
heolisivat riipineet
passiveolisi riivitty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi riipinyt
sinäet olisi riipinyt
hänei olisi riipinyt
meemme olisi riipineet
teette olisi riipineet
heeivät olisi riipineet
passiveei olisi riivitty

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäriivi
hänriipiköön
meriipikäämme
teriipikää
heriipikööt
passiveriivittäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä riivi
hänälköön riipikö
meälkäämme riipikö
teälkää riipikö
heälkööt riipikö
passiveälköön riivittäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon riipinyt
heolkoot riipineet
passiveolkoon riivitty
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko riipinyt
heälkööt olko riipineet
passiveälköön olko riivitty

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäriipinen
sinäriipinet
hänriipinee
meriipinemme
teriipinette
heriipinevät
passiveriivittäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen riipine
sinäet riipine
hänei riipine
meemme riipine
teette riipine
heeivät riipine
passiveei riivittäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen riipinyt
sinälienet riipinyt
hänlienee riipinyt
melienemme riipineet
telienette riipineet
helienevät riipineet
passivelienee riivitty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene riipinyt
sinäet liene riipinyt
hänei liene riipinyt
meemme liene riipineet
teette liene riipineet
heeivät liene riipineet
passiveei liene riivitty