Conjugation of the Finnish verb 'riimuttaa'

riimuttaa  -   to equip with a trammel (trammel net)
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäriimutan
sinäriimutat
hänriimuttaa
meriimutamme
teriimutatte
heriimuttavat
passiveriimutetaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen riimuta
sinäet riimuta
hänei riimuta
meemme riimuta
teette riimuta
heeivät riimuta
passiveei riimuteta

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäriimutin
sinäriimutit
hänriimutti
meriimutimme
teriimutitte
heriimuttivat
passiveriimutettiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen riimuttanut
sinäet riimuttanut
hänei riimuttanut
meemme riimuttaneet
teette riimuttaneet
heeivät riimuttaneet
passiveei riimutettu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen riimuttanut
sinäolet riimuttanut
hänon riimuttanut
meolemme riimuttaneet
teolette riimuttaneet
heovat riimuttaneet
passiveon riimutettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole riimuttanut
sinäet ole riimuttanut
hänei ole riimuttanut
meemme ole riimuttaneet
teette ole riimuttaneet
heeivät ole riimuttaneet
passiveei ole riimutettu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin riimuttanut
sinäolit riimuttanut
hänoli riimuttanut
meolimme riimuttaneet
teolitte riimuttaneet
heolivat riimuttaneet
passiveoli riimutettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut riimuttanut
sinäet ollut riimuttanut
hänei ollut riimuttanut
meemme olleet riimuttaneet
teette olleet riimuttaneet
heeivät olleet riimuttaneet
passiveei ollut riimutettu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäriimuttaisin
sinäriimuttaisit
hänriimuttaisi
meriimuttaisimme
teriimuttaisitte
heriimuttaisivat
passiveriimutettaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen riimuttaisi
sinäet riimuttaisi
hänei riimuttaisi
meemme riimuttaisi
teette riimuttaisi
heeivät riimuttaisi
passiveei riimutettaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin riimuttanut
sinäolisit riimuttanut
hänolisi riimuttanut
meolisimme riimuttaneet
teolisitte riimuttaneet
heolisivat riimuttaneet
passiveolisi riimutettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi riimuttanut
sinäet olisi riimuttanut
hänei olisi riimuttanut
meemme olisi riimuttaneet
teette olisi riimuttaneet
heeivät olisi riimuttaneet
passiveei olisi riimutettu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäriimuta
hänriimuttakoon
meriimuttakaamme
teriimuttakaa
heriimuttakoot
passiveriimutettakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä riimuta
hänälköön riimuttako
meälkäämme riimuttako
teälkää riimuttako
heälkööt riimuttako
passiveälköön riimutettako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon riimuttanut
heolkoot riimuttaneet
passiveolkoon riimutettu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko riimuttanut
heälkööt olko riimuttaneet
passiveälköön olko riimutettu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäriimuttanen
sinäriimuttanet
hänriimuttanee
meriimuttanemme
teriimuttanette
heriimuttanevat
passiveriimutettaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen riimuttane
sinäet riimuttane
hänei riimuttane
meemme riimuttane
teette riimuttane
heeivät riimuttane
passiveei riimutettane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen riimuttanut
sinälienet riimuttanut
hänlienee riimuttanut
melienemme riimuttaneet
telienette riimuttaneet
helienevät riimuttaneet
passivelienee riimutettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene riimuttanut
sinäet liene riimuttanut
hänei liene riimuttanut
meemme liene riimuttaneet
teette liene riimuttaneet
heeivät liene riimuttaneet
passiveei liene riimutettu