Conjugation of the Finnish verb 'riimittää'

riimittää  -   to rhyme (compose or treat in verse)
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäriimitän
sinäriimität
hänriimittää
meriimitämme
teriimitätte
heriimittävät
passiveriimitetään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen riimitä
sinäet riimitä
hänei riimitä
meemme riimitä
teette riimitä
heeivät riimitä
passiveei riimitetä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäriimitin
sinäriimitit
hänriimitti
meriimitimme
teriimititte
heriimittivät
passiveriimitettiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen riimittänyt
sinäet riimittänyt
hänei riimittänyt
meemme riimittäneet
teette riimittäneet
heeivät riimittäneet
passiveei riimitetty

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen riimittänyt
sinäolet riimittänyt
hänon riimittänyt
meolemme riimittäneet
teolette riimittäneet
heovat riimittäneet
passiveon riimitetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole riimittänyt
sinäet ole riimittänyt
hänei ole riimittänyt
meemme ole riimittäneet
teette ole riimittäneet
heeivät ole riimittäneet
passiveei ole riimitetty

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin riimittänyt
sinäolit riimittänyt
hänoli riimittänyt
meolimme riimittäneet
teolitte riimittäneet
heolivat riimittäneet
passiveoli riimitetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut riimittänyt
sinäet ollut riimittänyt
hänei ollut riimittänyt
meemme olleet riimittäneet
teette olleet riimittäneet
heeivät olleet riimittäneet
passiveei ollut riimitetty

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäriimittäisin
sinäriimittäisit
hänriimittäisi
meriimittäisimme
teriimittäisitte
heriimittäisivät
passiveriimitettäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen riimittäisi
sinäet riimittäisi
hänei riimittäisi
meemme riimittäisi
teette riimittäisi
heeivät riimittäisi
passiveei riimitettäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin riimittänyt
sinäolisit riimittänyt
hänolisi riimittänyt
meolisimme riimittäneet
teolisitte riimittäneet
heolisivat riimittäneet
passiveolisi riimitetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi riimittänyt
sinäet olisi riimittänyt
hänei olisi riimittänyt
meemme olisi riimittäneet
teette olisi riimittäneet
heeivät olisi riimittäneet
passiveei olisi riimitetty

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäriimitä
hänriimittäköön
meriimittäkäämme
teriimittäkää
heriimittäkööt
passiveriimitettäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä riimitä
hänälköön riimittäkö
meälkäämme riimittäkö
teälkää riimittäkö
heälkööt riimittäkö
passiveälköön riimitettäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon riimittänyt
heolkoot riimittäneet
passiveolkoon riimitetty
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko riimittänyt
heälkööt olko riimittäneet
passiveälköön olko riimitetty

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäriimittänen
sinäriimittänet
hänriimittänee
meriimittänemme
teriimittänette
heriimittänevät
passiveriimitettäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen riimittäne
sinäet riimittäne
hänei riimittäne
meemme riimittäne
teette riimittäne
heeivät riimittäne
passiveei riimitettäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen riimittänyt
sinälienet riimittänyt
hänlienee riimittänyt
melienemme riimittäneet
telienette riimittäneet
helienevät riimittäneet
passivelienee riimitetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene riimittänyt
sinäet liene riimittänyt
hänei liene riimittänyt
meemme liene riimittäneet
teette liene riimittäneet
heeivät liene riimittäneet
passiveei liene riimitetty