Conjugation of the Finnish verb 'riimitellä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 67*C/tulla, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riimittelen |
| sinä | riimittelet |
| hän | riimittelee |
| me | riimittelemme |
| te | riimittelette |
| he | riimittelevät |
| passive | riimitellään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riimittele |
| sinä | et riimittele |
| hän | ei riimittele |
| me | emme riimittele |
| te | ette riimittele |
| he | eivät riimittele |
| passive | ei riimitellä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riimittelin |
| sinä | riimittelit |
| hän | riimitteli |
| me | riimittelimme |
| te | riimittelitte |
| he | riimittelivät |
| passive | riimiteltiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riimitellyt |
| sinä | et riimitellyt |
| hän | ei riimitellyt |
| me | emme riimitelleet |
| te | ette riimitelleet |
| he | eivät riimitelleet |
| passive | ei riimitelty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen riimitellyt |
| sinä | olet riimitellyt |
| hän | on riimitellyt |
| me | olemme riimitelleet |
| te | olette riimitelleet |
| he | ovat riimitelleet |
| passive | on riimitelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole riimitellyt |
| sinä | et ole riimitellyt |
| hän | ei ole riimitellyt |
| me | emme ole riimitelleet |
| te | ette ole riimitelleet |
| he | eivät ole riimitelleet |
| passive | ei ole riimitelty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin riimitellyt |
| sinä | olit riimitellyt |
| hän | oli riimitellyt |
| me | olimme riimitelleet |
| te | olitte riimitelleet |
| he | olivat riimitelleet |
| passive | oli riimitelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut riimitellyt |
| sinä | et ollut riimitellyt |
| hän | ei ollut riimitellyt |
| me | emme olleet riimitelleet |
| te | ette olleet riimitelleet |
| he | eivät olleet riimitelleet |
| passive | ei ollut riimitelty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riimittelisin |
| sinä | riimittelisit |
| hän | riimittelisi |
| me | riimittelisimme |
| te | riimittelisitte |
| he | riimittelisivät |
| passive | riimiteltäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riimittelisi |
| sinä | et riimittelisi |
| hän | ei riimittelisi |
| me | emme riimittelisi |
| te | ette riimittelisi |
| he | eivät riimittelisi |
| passive | ei riimiteltäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin riimitellyt |
| sinä | olisit riimitellyt |
| hän | olisi riimitellyt |
| me | olisimme riimitelleet |
| te | olisitte riimitelleet |
| he | olisivat riimitelleet |
| passive | olisi riimitelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi riimitellyt |
| sinä | et olisi riimitellyt |
| hän | ei olisi riimitellyt |
| me | emme olisi riimitelleet |
| te | ette olisi riimitelleet |
| he | eivät olisi riimitelleet |
| passive | ei olisi riimitelty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | riimittele |
| hän | riimitelköön |
| me | riimitelkäämme |
| te | riimitelkää |
| he | riimitelkööt |
| passive | riimiteltäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä riimittele |
| hän | älköön riimitelkö |
| me | älkäämme riimitelkö |
| te | älkää riimitelkö |
| he | älkööt riimitelkö |
| passive | älköön riimiteltäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon riimitellyt |
| he | olkoot riimitelleet |
| passive | olkoon riimitelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko riimitellyt |
| he | älkööt olko riimitelleet |
| passive | älköön olko riimitelty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riimitellen |
| sinä | riimitellet |
| hän | riimitellee |
| me | riimitellemme |
| te | riimitellette |
| he | riimitellevät |
| passive | riimiteltäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riimitelle |
| sinä | et riimitelle |
| hän | ei riimitelle |
| me | emme riimitelle |
| te | ette riimitelle |
| he | eivät riimitelle |
| passive | ei riimiteltäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen riimitellyt |
| sinä | lienet riimitellyt |
| hän | lienee riimitellyt |
| me | lienemme riimitelleet |
| te | lienette riimitelleet |
| he | lienevät riimitelleet |
| passive | lienee riimitelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene riimitellyt |
| sinä | et liene riimitellyt |
| hän | ei liene riimitellyt |
| me | emme liene riimitelleet |
| te | ette liene riimitelleet |
| he | eivät liene riimitelleet |
| passive | ei liene riimitelty |