Conjugation of the Finnish verb 'riimitellä'

riimitellä  -   To rhyme (to put words together so that they rhyme).
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    67*C/tulla, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäriimittelen
sinäriimittelet
hänriimittelee
meriimittelemme
teriimittelette
heriimittelevät
passiveriimitellään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen riimittele
sinäet riimittele
hänei riimittele
meemme riimittele
teette riimittele
heeivät riimittele
passiveei riimitellä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäriimittelin
sinäriimittelit
hänriimitteli
meriimittelimme
teriimittelitte
heriimittelivät
passiveriimiteltiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen riimitellyt
sinäet riimitellyt
hänei riimitellyt
meemme riimitelleet
teette riimitelleet
heeivät riimitelleet
passiveei riimitelty

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen riimitellyt
sinäolet riimitellyt
hänon riimitellyt
meolemme riimitelleet
teolette riimitelleet
heovat riimitelleet
passiveon riimitelty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole riimitellyt
sinäet ole riimitellyt
hänei ole riimitellyt
meemme ole riimitelleet
teette ole riimitelleet
heeivät ole riimitelleet
passiveei ole riimitelty

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin riimitellyt
sinäolit riimitellyt
hänoli riimitellyt
meolimme riimitelleet
teolitte riimitelleet
heolivat riimitelleet
passiveoli riimitelty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut riimitellyt
sinäet ollut riimitellyt
hänei ollut riimitellyt
meemme olleet riimitelleet
teette olleet riimitelleet
heeivät olleet riimitelleet
passiveei ollut riimitelty

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäriimittelisin
sinäriimittelisit
hänriimittelisi
meriimittelisimme
teriimittelisitte
heriimittelisivät
passiveriimiteltäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen riimittelisi
sinäet riimittelisi
hänei riimittelisi
meemme riimittelisi
teette riimittelisi
heeivät riimittelisi
passiveei riimiteltäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin riimitellyt
sinäolisit riimitellyt
hänolisi riimitellyt
meolisimme riimitelleet
teolisitte riimitelleet
heolisivat riimitelleet
passiveolisi riimitelty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi riimitellyt
sinäet olisi riimitellyt
hänei olisi riimitellyt
meemme olisi riimitelleet
teette olisi riimitelleet
heeivät olisi riimitelleet
passiveei olisi riimitelty

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäriimittele
hänriimitelköön
meriimitelkäämme
teriimitelkää
heriimitelkööt
passiveriimiteltäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä riimittele
hänälköön riimitelkö
meälkäämme riimitelkö
teälkää riimitelkö
heälkööt riimitelkö
passiveälköön riimiteltäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon riimitellyt
heolkoot riimitelleet
passiveolkoon riimitelty
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko riimitellyt
heälkööt olko riimitelleet
passiveälköön olko riimitelty

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäriimitellen
sinäriimitellet
hänriimitellee
meriimitellemme
teriimitellette
heriimitellevät
passiveriimiteltäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen riimitelle
sinäet riimitelle
hänei riimitelle
meemme riimitelle
teette riimitelle
heeivät riimitelle
passiveei riimiteltäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen riimitellyt
sinälienet riimitellyt
hänlienee riimitellyt
melienemme riimitelleet
telienette riimitelleet
helienevät riimitelleet
passivelienee riimitelty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene riimitellyt
sinäet liene riimitellyt
hänei liene riimitellyt
meemme liene riimitelleet
teette liene riimitelleet
heeivät liene riimitelleet
passiveei liene riimitelty