Conjugation of the Finnish verb 'riemuita'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 69/valita, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riemuitsen |
| sinä | riemuitset |
| hän | riemuitsee |
| me | riemuitsemme |
| te | riemuitsette |
| he | riemuitsevat |
| passive | riemuitaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riemuitse |
| sinä | et riemuitse |
| hän | ei riemuitse |
| me | emme riemuitse |
| te | ette riemuitse |
| he | eivät riemuitse |
| passive | ei riemuita |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riemuitsin |
| sinä | riemuitsit |
| hän | riemuitsi |
| me | riemuitsimme |
| te | riemuitsitte |
| he | riemuitsivat |
| passive | riemuittiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riemuinnut |
| sinä | et riemuinnut |
| hän | ei riemuinnut |
| me | emme riemuinneet |
| te | ette riemuinneet |
| he | eivät riemuinneet |
| passive | ei riemuittu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen riemuinnut |
| sinä | olet riemuinnut |
| hän | on riemuinnut |
| me | olemme riemuinneet |
| te | olette riemuinneet |
| he | ovat riemuinneet |
| passive | on riemuittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole riemuinnut |
| sinä | et ole riemuinnut |
| hän | ei ole riemuinnut |
| me | emme ole riemuinneet |
| te | ette ole riemuinneet |
| he | eivät ole riemuinneet |
| passive | ei ole riemuittu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin riemuinnut |
| sinä | olit riemuinnut |
| hän | oli riemuinnut |
| me | olimme riemuinneet |
| te | olitte riemuinneet |
| he | olivat riemuinneet |
| passive | oli riemuittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut riemuinnut |
| sinä | et ollut riemuinnut |
| hän | ei ollut riemuinnut |
| me | emme olleet riemuinneet |
| te | ette olleet riemuinneet |
| he | eivät olleet riemuinneet |
| passive | ei ollut riemuittu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riemuitsisin |
| sinä | riemuitsisit |
| hän | riemuitsisi |
| me | riemuitsisimme |
| te | riemuitsisitte |
| he | riemuitsisivat |
| passive | riemuittaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riemuitsisi |
| sinä | et riemuitsisi |
| hän | ei riemuitsisi |
| me | emme riemuitsisi |
| te | ette riemuitsisi |
| he | eivät riemuitsisi |
| passive | ei riemuittaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin riemuinnut |
| sinä | olisit riemuinnut |
| hän | olisi riemuinnut |
| me | olisimme riemuinneet |
| te | olisitte riemuinneet |
| he | olisivat riemuinneet |
| passive | olisi riemuittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi riemuinnut |
| sinä | et olisi riemuinnut |
| hän | ei olisi riemuinnut |
| me | emme olisi riemuinneet |
| te | ette olisi riemuinneet |
| he | eivät olisi riemuinneet |
| passive | ei olisi riemuittu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | riemuitse |
| hän | riemuitkoon |
| me | riemuitkaamme |
| te | riemuitkaa |
| he | riemuitkoot |
| passive | riemuittakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä riemuitse |
| hän | älköön riemuitko |
| me | älkäämme riemuitko |
| te | älkää riemuitko |
| he | älkööt riemuitko |
| passive | älköön riemuittako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon riemuinnut |
| he | olkoot riemuinneet |
| passive | olkoon riemuittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko riemuinnut |
| he | älkööt olko riemuinneet |
| passive | älköön olko riemuittu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riemuinnen |
| sinä | riemuinnet |
| hän | riemuinnee |
| me | riemuinnemme |
| te | riemuinnette |
| he | riemuinnevat |
| passive | riemuittaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riemuinne |
| sinä | et riemuinne |
| hän | ei riemuinne |
| me | emme riemuinne |
| te | ette riemuinne |
| he | eivät riemuinne |
| passive | ei riemuittane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen riemuinnut |
| sinä | lienet riemuinnut |
| hän | lienee riemuinnut |
| me | lienemme riemuinneet |
| te | lienette riemuinneet |
| he | lienevät riemuinneet |
| passive | lienee riemuittu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene riemuinnut |
| sinä | et liene riemuinnut |
| hän | ei liene riemuinnut |
| me | emme liene riemuinneet |
| te | ette liene riemuinneet |
| he | eivät liene riemuinneet |
| passive | ei liene riemuittu |