Conjugation of the Finnish verb 'riehua'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52/sanoa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riehun |
| sinä | riehut |
| hän | riehuu |
| me | riehumme |
| te | riehutte |
| he | riehuvat |
| passive | riehutaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riehu |
| sinä | et riehu |
| hän | ei riehu |
| me | emme riehu |
| te | ette riehu |
| he | eivät riehu |
| passive | ei riehuta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riehuin |
| sinä | riehuit |
| hän | riehui |
| me | riehuimme |
| te | riehuitte |
| he | riehuivat |
| passive | riehuttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riehunut |
| sinä | et riehunut |
| hän | ei riehunut |
| me | emme riehuneet |
| te | ette riehuneet |
| he | eivät riehuneet |
| passive | ei riehuttu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen riehunut |
| sinä | olet riehunut |
| hän | on riehunut |
| me | olemme riehuneet |
| te | olette riehuneet |
| he | ovat riehuneet |
| passive | on riehuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole riehunut |
| sinä | et ole riehunut |
| hän | ei ole riehunut |
| me | emme ole riehuneet |
| te | ette ole riehuneet |
| he | eivät ole riehuneet |
| passive | ei ole riehuttu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin riehunut |
| sinä | olit riehunut |
| hän | oli riehunut |
| me | olimme riehuneet |
| te | olitte riehuneet |
| he | olivat riehuneet |
| passive | oli riehuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut riehunut |
| sinä | et ollut riehunut |
| hän | ei ollut riehunut |
| me | emme olleet riehuneet |
| te | ette olleet riehuneet |
| he | eivät olleet riehuneet |
| passive | ei ollut riehuttu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riehuisin |
| sinä | riehuisit |
| hän | riehuisi |
| me | riehuisimme |
| te | riehuisitte |
| he | riehuisivat |
| passive | riehuttaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riehuisi |
| sinä | et riehuisi |
| hän | ei riehuisi |
| me | emme riehuisi |
| te | ette riehuisi |
| he | eivät riehuisi |
| passive | ei riehuttaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin riehunut |
| sinä | olisit riehunut |
| hän | olisi riehunut |
| me | olisimme riehuneet |
| te | olisitte riehuneet |
| he | olisivat riehuneet |
| passive | olisi riehuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi riehunut |
| sinä | et olisi riehunut |
| hän | ei olisi riehunut |
| me | emme olisi riehuneet |
| te | ette olisi riehuneet |
| he | eivät olisi riehuneet |
| passive | ei olisi riehuttu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | riehu |
| hän | riehukoon |
| me | riehukaamme |
| te | riehukaa |
| he | riehukoot |
| passive | riehuttakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä riehu |
| hän | älköön riehuko |
| me | älkäämme riehuko |
| te | älkää riehuko |
| he | älkööt riehuko |
| passive | älköön riehuttako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon riehunut |
| he | olkoot riehuneet |
| passive | olkoon riehuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko riehunut |
| he | älkööt olko riehuneet |
| passive | älköön olko riehuttu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riehunen |
| sinä | riehunet |
| hän | riehunee |
| me | riehunemme |
| te | riehunette |
| he | riehunevat |
| passive | riehuttaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riehune |
| sinä | et riehune |
| hän | ei riehune |
| me | emme riehune |
| te | ette riehune |
| he | eivät riehune |
| passive | ei riehuttane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen riehunut |
| sinä | lienet riehunut |
| hän | lienee riehunut |
| me | lienemme riehuneet |
| te | lienette riehuneet |
| he | lienevät riehuneet |
| passive | lienee riehuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene riehunut |
| sinä | et liene riehunut |
| hän | ei liene riehunut |
| me | emme liene riehuneet |
| te | ette liene riehuneet |
| he | eivät liene riehuneet |
| passive | ei liene riehuttu |